StoryEditorWiadomości rolnicze

Nawóz zielony w ogrodzie - jakie rośliny na poplony i kiedy je siać?

28.07.2017., 15:07h
W celu zwiększenia zasobności i żyzności gleby stosujemy nawozy zielone. To bardzo ważny składnik utrzymania właściwości gleby i zawartości próchnicy i innych składników pokarmowych. Nawozy zielone mają również inne właściwości, których pozbawione są pozostałe nawozy organiczne.
Najważniejsza z nich to umiejętność przenoszenia składników pokarmowych z głębszych warstw gleby. Ponadto doskonale się uzupełniają z innymi roślinami w zmianowaniu, a także tworzą okrycie gleby, przeciwdziałając erozji. Dodatkowo ograniczają zachwaszczenie i, co równie ważne, motylkowe wnoszą azot do gleby, dzięki brodawkom korzeniowym. 

Wiadomo, że w dobrze prowadzonym ogrodzie nie można sobie pozwolić na puste przestrzenie i wysiew roślin na nawóz zielony jest niezbędny dla zachowania dobrej kultury. Teraz jest okres zbioru i wiele roślin uprawnych zbieramy z zagonków, warto pomyśleć, jak te miejsca zagospodarować. Można wysiać kolejne rośliny uprawne jako poplony, ale może warto wysiać rośliny, które zwiększą zasobność gleby. Pod nawozy zielone należy również odpowiednio przygotować podłoże, nie wysiewa się ich w glebę zbitą, zachwaszczoną. Trzeba również zadbać o składniki mineralne przez wysiew takich nawozów mineralnych, jak np. fosforowe w ilości 6 dag P2O5 na 10 m², 8 dag K2O i N – w zależności jakie rośliny będą wysiane. Jeżeli będą to motylkowe, stosuje się od 2 dag, do 7 dag – w przypadku innych roślin.

Do połowy sierpnia można wysiać na grządkach warzywnych łubin wąskolistny. To skuteczny, a zarazem naturalny sposób na użyźnienie gleby pod warzywniak

Ważnym czynnikiem uzyskania dobrych efektów uprawy poplonów jest termin ich wysiania. Preferowany jest lipiec, najpóźniej do połowy sierpnia. A zatem już pora na wysiew nasion łubinu żółtego, peluszki i seradeli. Na bardziej zasobnym stanowisku można wysiać łubin wąskolistny, a także wykę jarą, wykę ozimą oraz bobik. Z innej grupy botanicznej nadają się: żyto, facelia, słonecznik, gorczyca biała, rzepak jary i ozimy. Gorczycę białą należy wysiewać dopiero po 15 sierpnia, z uwagi na szybkie dojrzewanie i kwitnienie. Nie wszystkie wymienione nasiona wysiewa się w czystym siewie – można tworzyć mieszanki, np. seradelę z facelią, łubin żółty z facelią, żyto z wyką, słonecznik z dodatkiem peluszki i facelii. Te nawozy w uprawie jako poplon letni należy przekopać późną jesienią, natomiast na poplon zimowy, który będzie wymieszany z glebą wiosną, nasiona wysiewa się późnym latem lub jesienią i to jest tzw. międzyplon ozimy. Do roślin na międzyplon ozimy należą: wyka ozima, żyto, rzepak ozimy, rzepik ozimy, które uprawia się albo w czystym siewie, albo w mieszance, np. wyka z żytem, rzepakiem i rzepikiem. Dobrą mieszanką jest również rzepik z żytem lub żyto z wyką. Na glebach lekkich rośliny przekopuje się na głębokość 20 cm, natomiast w przypadku gleb ciężkich – 15 cm.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 19:52