StoryEditorOgród

Ogródki inspirowane naturą – na czym polega permkultura?

25.06.2021., 13:06h
Miłośnicy ogrodnictwa – czy spotkaliście się z pojęciem permkultury? Część z Was na pewno tak, ale zapewne dla niektórych pojęcie permkultura może brzmieć obco. Na czym się opiera i o co w niej chodzi? Dowiedzmy się.
Słowo permkultura pochodzi z języka angielskiego, składa się z dwóch słów permanent + agriuculture, czyli w tłumaczeniu: ciągłe/stałe rolnictwo/uprawa, a więc w wolnym znaczeniu to stała uprawa roli.

Ogrodnictwo permakulturowe wiąże się z ideą życia blisko natury, uprawą warzyw owoców i ziół na własny użytek, dzięki temu co oferuje nam przyroda, czyli przy wykorzystaniu sił natury – wiatru, słońca, deszczu. Dzieje się to przy bardzo niskim nakładzie pracy i bez niszczenia ziemi, czyli bez użycia narzędzi ułatwiających prace ogrodowe. Holistyczne podejście do ogrodnictwa jakim jest permkultura zapewnia optymalne warunki rozwoju dla naszych upraw, ale i daje także schronienie i pożywienie wszelkim organizmom. A wszystkie działania pozwalają sprawiedliwie dzielić się z innymi tym co dzięki nim uzyskaliśmy, przy jednoczesnym dbaniu o potrzeby ludzi i Ziemi. Trzy główne filary permkulury to:
  • Troska o ziemię,
  • Troska o ludzi,
  • Dzielenie się nadmiarem.
Jednakże, aby z sukcesem móc wdrożyć idee permkultury w praktyce, należy zastosować się do zasad przewodnich, które ułatwiają przejście na ten sposób uprawy roli. Dzięki czemu po kilku sezonach można korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez naturę. Brzmi zbyt idealistycznie? Tak, ale naprawdę jest to możliwe.

Jakie działania należy podjąć, aby przejść na uprawę permkultury?

Założeniem permkultury jest wykorzystanie naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie, a więc np. wykorzystanie dobroczynnych działań organizmów glebowych albo resztek organicznych. Nie przekopywuje się ziemi i nie usuwa się resztek. Takie działania maja za zadanie uzdrowić glebę, która odpłaci się pięknymi plonami. Powstały ogród jest też jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu, a my ingerujemy w niego jak najmniej albo wcale. Wystarczy sobie zobrazować jak następuje naturalna sukcesja terenów, które wcześniej były puste i ubogie w roślinność oraz zamieszkujące te tereny zwierzęta.
Kolejnym założeniem ogrodnictwa permkulturowego jest wykorzystanie roślin idealnych dla danego klimatu i wykorzystania tylko tych, które sprawdzają się w lokalnym środowisku.
Zatem warto przyjrzeć się swojej okolicy i zaobserwować jakie rośliny występują na naszym terenie. I poszukać odpowiedzi na takie pytania jak:
  • Które gatunki są najliczniejsze?
  • W jakich siedliska występują?
  • Jaki lokalne warunki klimatyczne i siedliskowe występują ogółem?
  • Jakie gleby występują w naszej okolicy?
  • Jakie są optymalne terminy siewu i sadzenia roślin? (Tutaj pomocny może okazać się kalendarz biodynamiczny). 
Temat ogrodnictwa zgodnego z naturą jest niewątpliwie warty zainteresowania. W permkulturze realizują się cele rolnictwa zrównoważonego, ekologicznego, bez użycia środków chemicznych. Na początku wymaga zrozumienia procesów jakie zachodzą wokół nas w naturze oraz dobrego przygotowania. Mimo to warto się z nim zapoznać i próbować stosować się do założeń permkultury. Wszak o to nam zazwyczaj chodzi, żeby nasze zbiory były nie tylko obfite, ale i jak najbardziej naturalne.
 
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 10:47