StoryEditorogród

Olejek pomarańczowy odstraszy szkodniki roślin

25.03.2022., 11:03h
Olejek pomarańczowy ma wiele zastosowań. Jednak do tych mniej oczywistych zalicza się wpływ na ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami. Dlaczego warto korzystać z olejku pomarańczowego w ogrodzie?

Charakterystyka olejku pomarańczowego 

Czysty olejek pomarańczowy wyróżnia się żółto-pomarańczowym kolor i wyjątkowo intensywnym cytrusowym zapachem. Dla niektorych jest on orzeźwiający i świeży, dla innych ma ostre i gorzkawe nuty. Jedno jest pwne, jest to zapach charakterystyczny i nie da się pomylić tego aromatu z niczym innym.  

Najlepjszej jakości olejki pochodzą z dojrzałych owoców pomarańczy chińskiej (słodkiej) (Citrus sinensis (L.) Osbeck. Owoce tego gatunku zawieraja bardzo dużo soku i innych pożądanych składników. Jakich dokładnie?  

W skład standardowego olejku pomarańczowego wchodzi ponad 200 różnych związków fitochemicznych, w tym :

  • cytronelol – ma właściwości tonizujące, stymulujące i przeciwzapalne,  
  • geraniol – silnie pachnący składnik o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym, 
  • linalol – czyli nienasycony alkohol działający przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, 
  • nerol, 
  • d-limonen, 
  • alfa-pinen (związek eteryczny o drzewiastej nucie zapachowej), 
  • mircen.  

Większosć tych substancji dobrze radzi sobie z chorobami grzybowymi roślin i z różnego typu szkodnikami.

Jakie preparaty zawierają olejek pomarańczowy? Jak je stosować?

W sprzedaży dostępne są różnorodne preparaty, które opierają się na bazie olejku pomarańczowego, np. Limocide oraz Pesticol, które łatwo dostać w sklepach ogrodniczych.

Oprysk  olejkiem pomarańczowym wykonuje się zarówno profilaktycznie, jak i doraźnie (gdy pojawią się pierwsze szkodniki lub objawy choroby).

  • Pracę należy przeprowadzać w czasie suchej, bezwietrznej pogody,
  • Zazwyczaj preparaty mają formę koncentratu, który należy wymieszać z wodą. Należy sugerować się dawkami podanymi przez producentów.

Przed zastosowaniem preparatu zapoznaj się z treścią etykiety-ulotki środka ochrony roślin!

Jak działa olejek pomarańczowy ?

Olejek pomarańczowy działa na 3 sposoby, jako:

  • Insektycyd - zwalcza szkodniki roślin o miękkiej budowie ciała (mszyce, skoczki, miodówki, mączliki, wciornastki, rozmaite szpeciele i pilśniowca winoroślowego). Na szkodniki preparat działa kontaktowo, przez co utrudnia im żerowanie i powoduje ich zamieranie,
  • Fungicyd - działa jako środek grzybobójczy, zwalczając najczęściej występujące choroby roślin, takie jak: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, różne formy rdzy. Preparat wysusza ściany komórkowe grzybni i zarodników,
  • Akarcyd - czyli środek roztoczobójczy, np. na przędziorki, które na roślinach wywołują objawy często mylone z chorobami roślin.

W jaki sposób samodzielnie przygotować preparat na bazie olejku pomarańczowego? 

Samodzielne przygotowanie domowej roboty środek na bazie pomarańczy Citrus sinesis jest bardzo łatwe. Składniki:

  • Baza w postaci 100-procentowego olejku pomarańczowego tłoczonego na zimno. Najlepiej ze sprawdzonego źródła, w którym producent deklaruje wysoką jakość i pozyskiwanie z bardzo dojrzałych owoców.  
  • butelka z atomizerem,
  • woda - najlepiej miękkiej, odstanej.  

Intensywność takiej mieszanki zależy od stężenia samego olejku. Zazwyczaj wystarczy kilka kropli na buteleczkę 200 ml. Jednak im poważniejszy problem ze szkodnikami, tym większa porcja olejku będzie potrzebna.  

Tak stworzony środek powinien wystarczyć ci na oprysk większości roślin. W praktyce - szkodniki bardzie podatne powinny być usunięte już po pierwszym pryskaniu  Jednak zabieg ten warto przeporwadzać regularnie i reagować na bieżąco.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 09:22