Przez dwa dni słonecznej pogody targi odwiedzali rolnicy, właściciele ogrodów przydomowych, działkowcy i turyści. To zawsze okazja do zakupów ciekawych roślin i uzyskania porad.
Promocja rolniczego regionu
– Targi w ciągu jedenastu lat stały się doskonałą okazją do kultywowania tradycji regionu, dlatego i w tym roku oprócz bogatej ekspozycji ogrodniczej, nie brakuje stoisk z tradycyjną żywnością oraz wyrobami rękodzielniczymi twórców ludowych – mówi Damian Godziński, dyrektor WMODR w Olsztynie. – Przez dwa dni Olsztyn jest także miejscem wymiany doświadczeń z przedstawicielami Ośrodka, licznych jednostek oraz instytucji działających na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, a także szkół rolniczych.
Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania zainteresowanych i zaprezentować bogaty asortyment drzew i krzewów ozdobnych, kwiatów rabatowych i balkonowych, rozsad warzyw i ziół, maszyn i urządzeń do prac ogrodowych, wyposażenia i aranżacji ogrodów, produktów i rozwiązań z zakresu energii odnawialnej. Ponadto zaprezentowali zwierzęta, a dla najmłodszych urządzili pełną atrakcji dziecięcą wioskę.
Ośrodek wspiera i doradza
Jak zwykle podczas targów radą i pomocą służyli przedstawiciele WMODR i organizacji oraz instytucji z otoczenia rolnictwa. Zainteresowani mogli zasięgnąć informacji między innymi z zakresu możliwości wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich ze środków krajowych i unijnych, w tym wypełniania e-wniosków o dopłaty bezpośrednie, nowoczesnych technologii w produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i rachunkowości oraz wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki.
Mgr inż. Magdalena Pusz, komisarz targów, zachęcała do czynnego udziału w warsztatach z serii „Bądź bohaterem swojego ogrodu”, „Wiszące ogrody” i „Zaproś zioła do swojej kuchni” oraz do skorzystania z indywidualnych porad specjalistów prezentujących się firm. Na stoisku Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej można było bezpłatnie zbadać pH w próbkach gleb z ogrodów przydomowych i działek.
Targowe hity
Tytułem Hit targów zostali uhonorowani Olga i Marcin Dąbrowscy z Wipsowa, których gospodarstwo ogrodnicze oferuje byliny, trawy ozdobne, paprocie i zioła w pojemnikach. Jan Dziadkiewicz z Sętala wyróżnił się tym, że oprócz sprzedaży bogatego asortymentu materiału nasadzeniowego przeprowadził na scenie pokaz cięcia drzew i krzewów owocowych.
Podczas XI Wiosennych Targów Ogrodniczych zaprezentowały się KGW zrzeszone w Warmińsko- Mazurskim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych z: Piecek, Babiaka, Mszanowa, Ząbrowa, Nowej Wsi, Mierek, Szczęsnego i Ostaszewa. Zaprezentowały lokalne tradycje i dziedzictwo kulturowe mieszkańców obszarów wiejskich w postaci produktów spożywczych i wyrobów rękodzielniczych. Niepowtarzalny klimat na każdym stoisku zapewniły lokalne stroje.
Na terenie przeznaczonym dla zwierząt można było podziwiać m.in.: ogiery ras zimnokrwistych, rasowe gołębie, drób, króliki, kozy alpejskie i niezwykle ciekawe rasy owiec, jak czterorogą owcę quessant, owcę śruborogą, merynosa polskiego i wrzosówkę. Oprawę artystyczną targów uświetniły występy zespołów: Warmijsko Kapela, Łysozianie, Czarny Ortalion i Adam Twardy.
Bolesław Pilarek
fot.