StoryEditorOgród

Paprocie: nerecznica samcza ozdobi i ochroni twój ogród

21.08.2019., 14:08h
Paprocie to jeden z najliczniejszych gatunków roślin, choć w naszych warunkach spotkać można niewielką ich liczbę. To idealne rośliny do miejsc zacienionych, czyli zagospodarowania zakątków trudnodostępnych. Warto zainteresować się nerecznicą samczą i to nie tylko z uwagi na jej walory dekoracyjne, lecz także właściwości chorobo- i grzybobójcze.

Jakie stanowiska lubią paprocie?

Większość paproci może rosnąć na glebach różnych typów, ale najbardziej im odpowiadają podłoża zasobne w próchnicę, przepuszczalne o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Niewskazane są gleby suche, gdyż odpowiedni poziom wody w pobliżu to jeden z czynników powodzenia w uprawie. Ważne przy ich uprawie jest ściółkowanie gleby, np. korą sosnową, która chroni ziemię przed parowaniem, oraz zakwasza glebę. Na okres zimy zanikają jej części nadziemne, lecz kłącza zimują wytrzymując nawet duże spadki temperatur, bo są mrozoodporne.
Nerecznica polecana jest szczególnie do dużych ogrodów, gdzie może posłużyć za roślinę okrywową. Pokryje też większą przestrzeń, tworząc zielone kobierce. W sąsiedztwie nerecznicy mogą rosnąć żółte i niebieskie kwiaty wiosenne oraz nisko ścielące się rośliny okrywowe. Doskonale pasuje do nasadzeń różaneczników i azalii, z którymi ma podobne wymagania co do stanowiska. Jest rośliną nadającą się do ogrodów japońskich, leśnych czy skalnych, byle zasobnych w wodę. A skoro leśnych, to doskonale znosi sąsiedztwo korzeni drzew.

Zrób z nerecznicy lekarstwo

Rośliny najszybciej i najskuteczniej rozmnożymy za pomocą podziału kłączy. Zabieg wykonujemy wiosną, gdy zaczynają pojawiać się młode, pastorałowato zwinięte liście. Karpę wykopujemy a następnie dzielimy szpadlem na kilka części. Sadzonki natychmiast sadzimy do ziemi, uciskamy glebę wokół niej i obficie podlewamy.

Nerecznica, błędnie nazywana narecznicą, jest bardzo popularną i jedną z najładniejszych paproci europejskich
  • Nerecznica, błędnie nazywana narecznicą, jest bardzo popularną i jedną z najładniejszych paproci europejskich
Ziele nerecznicy jest polecanym produktem do sporządzania preparatów roślinnych, w tym gnojówek, np. na mszyce, bawełnicę korówkę, miseczniki czy ślimaki.
Na mszycę, bawełnicę i miseczniki stosujemy 1 kg nerecznicy świeżej lub 10 dag suszonej i zalewamy 10 litrami wody w pojemniku z tworzywa. Do oprysku stosujemy preparat bez rozcieńczenia. Gnojówkę w proporcji 1: 10 stosujemy do zwalczania ślimaków. Nerecznica jest rośliną silnie trującą. Sporządzone z niej preparaty należy opatrzyć etykietą i trzymać poza zasięgiem dzieci. Stosować do oprysku wczesną wiosną roślin porażonych szkodnikami, a także podlewać glebę wokół nich. Dlatego jeśli mamy nerecznicę, warto zebrać jej ziele i ususzyć.  Ścięte liście związujemy w pęczki i wieszamy w przewiewnym, suchym miejscu lub układamy na ażurowej wiklinowej tacy. Po wysuszeniu przechowujemy w szczelnych, najlepiej szklanych pojemnikach.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 00:49