Paulownia – cesarskie drzewo szczęścia. Jak je uprawiać?Canva
StoryEditorOgród

Paulownia – cesarskie drzewo szczęścia. Jak je uprawiać?

27.10.2024., 08:00h

Paulownia to piękne drzewo spokrewnione z surmią (inaczej katalpą) wzbudza zachwyt nie tylko podczas kwitnienia, kiedy obsypane jest masą niebieskofioletowych kwiatów. Dodatkową atrakcją są ogromne liście i bardzo duże roczne przyrosty.

Kiedy posadzić paulownię?

Jesień to doskonała okazja, by posadzić je w swoim ogrodzie i cieszyć oko przez wiele lat. Jeśli teraz się nie uda, przygotujmy odpowiednie miejsce na wiosenne sadzenie, najlepiej w centralnym punkcie ogrodu. Niektórzy wierzą, że paulownia skupia wokół siebie pozytywną energię i sadzą drzewo na dobrą wróżbę. Dziś można spotkać paulownię w ogrodach botanicznych, parkach przypałacowych i przydomowych ogrodach. To niezwykle szybko rosnące (2 m rocznie) i bardzo żywotne drzewo może w naturalnych warunkach (Azja Wschodnia) osiągać do 20 m wysokości. W naszym kraju trudno znaleźć egzemplarz przekraczający 10 m. Tworzy słabo rozgałęzioną koronę. Ciekawostką są liś­cie, które osiągają ponad 40 cm średnicy, są omszone, o kształcie sercowatym.

Jak kwitnie paulownia?

Na początku maja, jeszcze przed rozwojem liści, paulownia wprawia w zachwyt pięknem pachnących, niebieskich lub bladofioletowych, trąbkowych 6-centymetrowych kwiatów zebranych w luźne, duże, wiechowate kwiatostany sięgające 30 cm długości. Zdarza się, tak jak w tym roku, że paulownia zakwitnie również jesienią. Pąki kwiatowe zawiązuje jesienią. Po przekwitnieniu w miejscu kwiatów tworzą się torebki z nasionami podobne do orzechów.

image
Pąki kwiatowe paulownia zawiązuje jesienią
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Na jakim stanowisku sadzić paulownię?

Paulownia dobrze się czuje na stanowisku bogatym w składniki pokarmowe i dobrze i głęboko uprawionym. Lubi stanowisko ciepłe, osłonięte od zimnych wiatrów (z uwagi na przemarzanie pąków i kwiatów) i słoneczne. Poza tym nie wykazuje większych preferencji, ponieważ nie jest wymagającym drzewem. Warto dodać, że nie pada ofiarą chorób i szkodników, więc w tym przypadku też nie sprawi kłopotu. Przed sadzeniem dobrze jest zasilić dołek kompostem lub nawozem wieloskładnikowym, by ułatwić jej start i zapewnić dostatek nawozu na pierwsze lata. Będzie ci wdzięczne również w późniejszym okresie uprawy za nawożenie nawozem dla roślin liściastych. Można ją także formować, bo dobrze znosi cięcie, które się wykonuje wiosną lub latem, ale nie później niż we wrześniu.

image
Kwiaty paulowni – różowe bądź fioletowe – wydzielają subtelny zapach
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Czy paulownię trzeba podlewać?

W lata suche i słoneczne drzewo w młodym wieku dobrze jest podlewać z uwagi na słabo rozwinięty w pierwszych latach system korzeniowy. Później sobie poradzi. Młode drzewka warto również zabezpieczyć przed zimą, bo paulownia jest drzewem ciepłego klimatu, a zatem podczas mroźnej i wietrznej zimy mogą ulec uszkodzeniu jej młode pędy.

Paulownia, nazywana również tlenowym drzewem, jest w stanie wytworzyć 4-krotnie więcej tlenu niż inne drzewa.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. grudzień 2024 08:22