Odpowiedni dobór światłolubnych gatunków balkonowych sprawi, że nasz balkon będzie obsypany różnokolorowymi kwiatami od marca do października. Przedstawiamy listę najbardziej popularnych kwiatów na balkon południowy i zachodni.
Na słonecznym balkonie sprawdzą się takie gatunki jak: pelargonie, surfinie, werbeny oraz wiele innych. Wybór jest ogromny.
Kwiaty które zachwycą właścicieli, ale także gości i sąsiadów
Wśród olbrzymiej liczby gatunków i odmian, znajdzie się takie o najbardziej dekoracyjnych walorach, które na słonecznym balkonie będą się czuły jak przysłowiowa ryba w wodzie. Niezmiennie do lat, nie bez powodu zresztą, królują –pelargonie, surfinie, begonia wiecznie kwitnąca czy nasturcja. Czym się charakteryzują?
- Pelargonie – dla niektórych miłośników kwiaty must have (także dla mnie!) – nie tylko bardzo dobrze znoszą słońce, radzą sobie podczas zmiennej pogody (np. chwilowy spadek temperatury) albo z krótkotrwałą suszą. Kwiatostany pelargonii są piękne, zdobią balkony od wiosny do późnej jesieni. Także wybór ich odmian jest imponujący. Na słonecznym balkonie nadają się pelargonie rabatowe i bluszczolistne. Nie sprawdzą się tutaj pelargonie angielskie.
- Sanwitalia (polegnatka) rozesłana – roślina drobna, która całe lato tworzy ogromną ilość żółtych, przypominających miniaturowe słoneczka kwiatów. Sprawdzą się w wiszącej doniczce, jako uzupełnienie letnich kompozycji. Jest wrażliwa na niedobór wody i zacienienie.
- Heliotrop – na tarasach gości wprawdzie od niedawna, ale jego piękne, na ogół fioletowe i pachnące kwiaty zdążyły już zdobyć sobie spore grono miłośników. Jednak także i on niezbyt dobrze reaguje na suszę, dlatego należy pilnować, aby ziemia w jego doniczce zawsze była lekko wilgotna.
Jak nawozić rośliny balkonowe?
Nawożenie pomoże nam utrzymać rośliny balkonowe w dobrym stanie, ponieważ ziemi w doniczce nie jest zbyt dużo, a rośliny szybko „wybierają” z niej składniki odżywcze.
Wygodne są nawozy typu biohumus – naturalne, pozbawione zapachu i praktycznie nie można ich przedawkować. Dolewa się ich do wody przed podlewaniem.
W sklepach są też gotowe nawozy do kwiatów kwitnących (i/lub balkonowych), a także specjalistyczne do różnych grup roślin (w szczególności do pelargonii oraz surfinii). W ich przypadku musimy już dokładnie przestrzegać zaleceń producentów, bo za dużo nawozu jest nawet gorsze niż jego niedostatek.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. pixabay