Kiedy sadzić drzewka owocowe?
Warto wiedzieć, że odmiany jabłkowe wykazują lepszą odporność na mróz, co jest istotne dla tych, którzy myślą o jej uprawie na terenach Polski północno-wschodniej. Odmiany jabłkowe można sadzić jesienią, ale dobrze jest osłonić młode egzemplarze przed mrozem agrowłókniną i kopczykować co najmniej na wysokość 30 cm. Odmiany gruszkowe lepiej sadzić wiosną, gdy minie obawa przymrozków.
Jaka gleba jest najlepsza pod uprawę pigwy?
Jest to wymagająca roślina, której odpowiada ciepły klimat, ale przy okryciu na zimę może przetrwać niskie temperatury bez szwanku. Preferuje glebę wilgotną, ale nie mokrą. Żyzną, przepuszczalną, o odczynie pH 5,9–6,5. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Rośliny w danym miejscu będą pozostawały wiele lat, a gleba jest ich podstawowym źródłem zaopatrzenia w wodę i składniki pokarmowe. Przede wszystkim gleba powinna być wolna od uporczywych chwastów trwałych, w tym powoju, ostów, perzu, skrzypu. Innym zagadnieniem jest uregulowanie odczynu pH gleby, który ma duży wpływ na pobieranie przez system korzeniowy niezbędnych składników pokarmowych. Znając wartość pH i wymagania pigwy, należy doprowadzić do zalecanego poziomu. Zbyt niską wartość można skorygować, stosując wapno magnezowe (np. dolomit). Tym sposobem oprócz wapna dostarczymy roślinom magnezu. Rośliny bardzo dobrze reagują na nawożenie organiczne w formie kompostu lub obornika, ale niezależnie od nawożenia organicznego należy zastosować nawozy mineralne zawierające w swoim składzie również fosfor i potas. Stosując nawozy wieloskładnikowe, należy się kierować wysokością dawki podaną przez producenta, umieszczoną na opakowaniu.
Która odmiana pigwy jest najlepsza?
Mamy dwa rodzaje pigwy: jabłkowe i gruszkowe. Najlepszą i najlepiej owocującą odmianą wśród jabłkowych jest Ursynowska o dużych, jabłkowatych owocach. Drzewo rośnie silnie, szybko wchodzi w okres owocowania, a owoce charakteryzują się białożółtym miąższem, czerwieniejącym po ugotowaniu. Muskatnaja ma smak korzenny z dużą zawartością cukru. Krymską charakteryzuje wspaniały lekko jabłkowy smak. Olbrzymia Mamucia rodzi owoce żółte, które wierzchnią stronę mają gładką, błyszczącą, pod spodem pokrytą kutnerem z owłosionym ogonkiem. Akademicka ma delikatną, gładką żółtą skórkę, miąższ bardzo soczysty, jasnożółty i jest bardzo aromatyczna. Wśród odmian gruszkowych najczęściej polecaną odmianą jest Champion o wyśmienitym smaku i zapachu. Cydora rodzi owoce o bardzo intensywnym aromacie. Bereczki rodzi duże owoce o żebrowanych brzegach. Pigwa Miękkoowocowa to podobno jedna z niewielu, którą można jeść na surowo. Charakteryzuje się miękkim, smacznym, soczystym i aromatycznym miąższem. Pigwa Gruszkowata rodzi owoce aromatyczne, o miąższu twardym i mało soczystym (wymaga zapylacza). Niezależnie od odmiany, pigwę należy prześwietlać podobnie, jak jabłoń, wykonując mocne cięcie raz do roku.
Małgorzata Wyrzykowska