StoryEditorOgród

Pomidory wysokie czy niskie – czym się różnią i jak uprawiać?

24.06.2020., 15:06h
Postaw na własne pomidory , wysokie bądź niskie. W tym tygodniu opisujemy jak posadzić gatunki wysokie pomidora a jak niskie , oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy hodowli tych rodzai pomidorów.

Hodowla pomidora wysokiego

Bardziej pracochłonne są pomidory wysokie. Gatunki wysokie sadzimy w rozstawie 80 × 50 cm, dzięki czemu są mniej narażone na zarazę ziemniaczaną, alternariozę czy cętkowatość, szybciej obsychają po opadach deszczu, a rośliny mają lepszy dostęp do powietrza.

Wymagają jednak podpór, przywiązywania do rozpiętych drutów bądź palików. Do umieszczonego palika (od strony północnej) przywiązujemy pęd, tworząc ósemkę z zapinki lub sznurka, by pęd nie stykał się bezpośrednio z palikiem. Gatunki wysoko rosnące prowadzi się zazwyczaj na jeden lub dwa pędy. Sukcesywnie należy usuwać pojawiające się w kątach liści wilki, czyli pędy boczne. Starajmy się nie dopuścić, by urosły, bo wówczas usuwając, pozostawimy większą ranę, która stanie się wrotami dla patogenów. Poza tym pędy boczne osłabiają roślinę, czerpiąc niepotrzebnie składniki pokarmowe i wodę. Pędy, które pozostawiamy, powinny osiągnąć około 6 gron owocowych. W sierpniu pomidory ogławiamy, aby ostatnie z gron zdążyły dorosnąć i dojrzeć. Warto również obrywać starzejące się dolne liście, aby owoce mogły stopniowo dojrzewać. Czasem liście...
Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 01:41