StoryEditorWiadomości rolnicze

Pryskajmy brzoskwinie i nektaryny

14.02.2017., 17:02h
Od drugiej połowy lutego warto rozpocząć walkę z patogenami, które atakują brzoskwinie i nektaryny.

Najgroźniejszą chorobą tych gatunków jest kędzierzawość liści brzoskwini, która charakteryzuje się zmianami blaszki liściowej. Liście nabrzmiewają, kurczą się, marszczą i zmieniają barwę na czerwoną, a następnie opadają. Jeśli w ub.r. na drzewach zauważyliśmy podobne objawy, choroba powróci z pewnością również w tym sezonie. Jeśli będziemy zwlekać, zabieg może okazać się nieskuteczny, bowiem grzyb już wniknie do pęczniejących pąków.

Zabiegi ochronne wykonujemy przy temperaturze powyżej 6°C. Do zwalczania stosujemy Miedzian Ekstra 350 SC. Cieczą roboczą pokrywamy całą roślinę, dokładnie spryskujemy zarówno pień, jak i wszystkie pędy i pąki. Do ochrony możemy również wykorzystać preparat sporządzony z suszonego ziela krwawnika. 100 g suszu zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 24 godziny. Po przecedzeniu używamy w stężeniu 100 ml płynu na 1 litr wody. Zabieg wykonujemy co kilka dni. Pomocny będzie też skrzyp polny. 200 g suszu zalewamy 1 litrem wody i pozostawiamy na 24 godziny. Po upływie doby miksturę gotujemy na małym ogniu przez 30 minut. Studzimy, cedzimy i rozcieńczamy w stosunku 1 : 3. Pryskamy drzewa co kilka dni. Do sporządzania cieczy używamy zawsze wody odstałej, o temperaturze pokojowej.

Również teraz można rozpocząć walkę z rakiem drzew owocowych, który opanowuje nie tylko brzoskwinie i nektaryny, lecz także jabłonie, śliwy, wiśnie i morele. Do zwalczania tej choroby stosujemy Topsin, natomiast do zwalczania torbieli śliw warto zastosować o tej porze roku Miedzian i Syllit. Pamiętajmy, że Miedzian, w odróżnieniu od Topsinu i Syllitu, jest dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 08:26