Najbardziej wartościowe są bowiem owoce w pełni wyrośnięte i wybarwione. Posiadają najwięcej składników i są najsmaczniejsze. Aby uzyskać taki efekt, gdy pogoda sprzyja roślinom a one zawiązują zbyt dużo owoców, należy je przerzedzić. I to się odnosi do wszystkich roślin owocowych od jabłoni po winorośl czy porzeczki. Decyzję o zabiegu podejmujemy jednak na podstawie prognozowanych warunków pogody.
Kiedy drzewka owocowe przerzedzamy ręcznie?
Ręczne przerzedzanie zawiązków wykonuje się pod koniec opadu czerwcowego, gdy zawiązki mają wielkość orzecha laskowego do włoskiego. Okres ten przypada na ostatni tydzień czerwca. Przerzedzanie rozpoczynamy od gatunków najwcześniejszych, czyli tych, które mają najkrótszy okres wzrostu owoców do uzyskania dojrzałości zbiorczej. Podczas przerzedzania w pierwszej kolejności usuwamy zawiązki małe, zniekształcone, z objawami porażenia przez choroby grzybowe i uszkodzone przez szkodniki.
Gatunki ziarnkowe roślin sadowniczych są łatwiejsze do przeprowadzenia zabiegu. Jabłoń i grusza owocują głównie na krótkopędach, tylko młode egzemplarze mają więcej długopędów z licznymi zawiązkami, których nadmi...