StoryEditorDom

Przesadzamy rośliny doniczkowe

12.06.2014., 12:06h
Marzec to odpowiednia pora na przesadzanie roślin doniczkowych. W tym czasie nasze kwiaty budzą się ze spoczynku zimowego i rozpoczynają wegetację. To także moment, w którym rośliny najlepiej znoszą stres związany z przesadzaniem. 

Kiedy należy przesadzić roślinę?

Przystępując do tego zabiegu, musimy kierować się pewnymi zasadami. Rośliny młode, czyli roczne lub dwuletnie, przesadzać należy co roku, rośliny starsze co 2–3 lata, zaś rosnące w bardzo dużych pojemnikach – jeszcze rzadziej. Tym roślinom co 2–3 lata wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi. Natomiast kwiaty z rodziny storczykowatych w ogóle nie lubią przesadzania (podobnie jak kaktusy i inne sukulenty), więc unikajmy tego zabiegu, jeżeli nie jest on konieczny, lub róbmy to jak najrzadziej.

O tym, że roślina wymaga przesadzenia, mogą świadczyć takie oto symptomy:
  • roślina wytworzyła wiele odrostów i nie mieści się w dotychczasowym pojemniku;
  • korzenie przerastają doniczkę, wychodzą na wierzch lub przez otwory w dnie;
  • po podlaniu cała woda wypływa do podstawka, co może być spowodowane wypełnieniem doniczki korzeniami;
  • rośliny tracą barwę, nie mają przyrostów, a liście zaczynają opadać;
  • podłoże, w którym rosną, straciło swoje właściwości,
  • wystąpiło duże zasolenie,
  • ziemia stała się zbita i wytwarza się na niej mało estetyczny osad.

Wybór doniczki nie jest oczywisty

Zanim przystąpimy do przesadzania, musimy się odpowiednio przygotować. Będą nam potrzebne nowe donice. Wybierając naczynie, powinniśmy się kierować zasadą, że powinno być ono większe od dotychczasowego o 2–4 cm. Zastosowanie większej donicy może sprawić, że roślina zamiast wykorzystać siły do tworzenia kwiatów i masy zielonej, całą energię spożytkuje na rozrost korzeni. Poza tym każda donica musi mieć otwory w dnie, by nadmiar wody mógł odpływać do podstawka. Brak otworów może spowodować zatrzymywanie się wody na dnie donicy, co jest powodem gnicia korzeni.

Często zadajemy sobie pytanie, jaka doniczka lepsza – z tworzywa sztucznego czy ceramiczna? Każda z nich ma swoje zalety i wady. W donicy ceramicznej bardzo dobrze prezentują się np. kaktusy i inne sukulenty, jest estetyczna i cięższa od plastikowej, czyli stabilniejsza, ale niestety droższa. Doniczki plastikowe są tańsze, łatwiej utrzymać je w czystości, wolniej paruje z nich woda, dzięki czemu rośliny w nich rosnące można podlewać rzadziej, poza tym ich wybór jest większy, choć nie wszystkim się podobają.

Warto również wiedzieć, że w niektórych przypadkach, np. przy uprawie storczyków, preferowane są doniczki przezroczyste. Taka doniczka pozwala obserwować stan i barwę korzeni. Gdy zmieniają barwę na szarą, roślinę należy podlać.

Grunt to właściwe podłoże

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach dostępne są gotowe podłoża do uprawy roślin doniczkowych. Większość z nich może rosnąć w ziemi próchnicznej, lekko kwaśnej o pH 6,0–6,5. Musi być lekka i przepuszczalna. Możemy również wykorzystać swoją ziemię kompostową; jeżeli jest zbyt bogata – trzeba wymieszać ją z ziemią np. z kretowisk, piaskiem lub żwirkiem.

Etapy sadzenia

  • I etap: Na kilka godzin przed przesadzaniem należy obficie podlać roślinę. Dzięki temu bryłę korzeniową łatwiej wyjąć z doniczki. Aby wyjąć roślinę, obracamy doniczkę do góry dnem, trzymając roślinę między palcem wskazującym a środkowym. Obstukujemy doniczkę (boki i dno), by zawartość się wysunęła. Przy dużych roślinach najpierw boczne wewnętrzne ścianki doniczki należy obwieść długim nożem, a potem wysunąć roślinę, trzymając ją pionowo.
  • II etap: Oglądamy bacznie bryłę korzeniową, rozluźniamy korzenie i jeżeli zachodzi potrzeba, odcinamy wszystkie cienkie korzonki ze śladami gnicia, zaschnięcia lub uszkodzenia. Uwaga! Nie obcinamy korzeni grubych, mięsistych. Te są bardzo wrażliwe.
  • III etap: Zanim umieścimy roślinę w nowym naczyniu, należy na spód nasypać żwiru, keramzytu lub innego materiału izolującego. Następnie sypiemy cienką warstwę ziemi, umieszczamy w donicy bryłę korzeniową i uzupełniamy do pełna ziemię. Po wypełnieniu dokładnie uciskamy ziemię dłońmi wokół rośliny, obstukujemy boki donicy i obficie podlewamy.
Świeża ziemia jest zasobna w składniki, więc pierwsze nawożenie wykonujemy po ok. miesiącu. W czasie przesadzania wiele roślin wymaga również skrócenia pędów. Dobrze jest to zrobić przy roślinach o pędach zdrewniałych (hibiskus, figowce czy oleandry), warto też wykonać tę czynność na pędach rozgałęziających się (fuksje, trzykrotki, bluszcze, poinsecje). Przycięcie pędów jest również wskazane, gdy mocno przycięliśmy korzenie, by zachować proporcję między korzeniami a częścią nadziemną.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 22:23