StoryEditorOgród

Przyszedł czas na letnie cięcie czereśni

12.07.2018., 17:07h
Czereśnie są drzewami charakteryzującymi się silnym wzrostem. Można uprawiać również odmiany o słabszym wzroście, szczepione na podkładkach skarlających. W przypadku uprawianych w sadach starych odmian, niestety mamy duże drzewa, wydające długie i sztywne pędy.

Czereśnię przycinaj po zbiorze owoców

Nie wymagają one tak drastycznego cięcia jak np. wiśnie, ale warto wiedzieć, że czereśnie najobficiej plonują na pędach 2- i 3-letnich. Cięcie przeprowadzamy więc głównie z uwagi na otrzymanie takich właśnie pędów. Terminem cięcia drzew czereśniowych, podobnie zresztą jak i wiśni jest lato, po zbiorze owoców. Przypada to przeważnie na koniec lipca i początek sierpnia. Niektórzy łączą zabieg cięcia ze zbiorem owoców. Polega to na obcinaniu części starych gałęzi z owocami a po ścięciu, już z ziemi, zrywa się owoce. Może to być podyktowane zarówno wygodą zbioru, jak i kłopotliwym zbiorem z czubków drzew.

Termin letni ma swoje zalety, a mianowicie, rany po obciętych gałęziach szybko się goją i drzewa w mniejszym stopniu są narażone na choroby drewna i kory, takie jak np. rak bakteryjny drzew owocowych. Mimo wszystko, po ścięciu dużych konarów należy miejsce cięcia posmarować maścią ogrodniczą lub białą emulsją z dodatkiem Miedzianu 50 WP lub Funabenu. Co jeszcze ważne, to to, by cięcie drzew wykonywać w dni bezdeszczowe, słoneczne. Jeśli pokusimy się na cięcie podczas wilgotnej pogody, łatwo zainfekujemy drzewo chorobami grzybowymi.



  • Czereśnie najlepiej przycinań w suche i słoneczne dni, po zbiorze owoców

Ze starych młode

U starych drzew czereśni o ukształtowanej odpowiednio koronie, usuwamy gałęzie rosnące nisko nad ziemią, te które zacieniają wnętrze korony oraz skracamy czubek drzewa, by nie rosło zbyt wysoko. Zdarza się, że drzewo dorasta do 10 m wysokości co utrudnia zbiór owoców a czasem staje się on niemożliwy. Poza tym ciężko jest również wykonać opryski czy inne zabiegi przy tak wysokich drzewach. Podczas jednego cięcia możemy obniżyć koronę o 2 do 4 m, natomiast usuwając boczny konar, należy zostawić 40-50-centymetrowy czop, z którego wyrosną nowe owocujące pędy.

A po posadzeniu

Formowanie drzew za młodu możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest formowanie korony wrzecionowej z wyraźną dominacją przewodnika oraz wyrastającymi z niego pędami bocznymi. Zabieg jest zbliżony do cięcia jabłoni, lecz trochę bardziej pracochłonny, gdyż czereśnie wydają więcej pędów bocznych z tendencją do rośnięcia ku górze. Te należy bacznie kontrolować, by nie zdominowały przewodnika i nie tworzyły z nim kątów prostych. Trzeba je przyginać do kąta prostego. Drugim polecanym sposobem tworzenia korony u młodych drzew jest formowanie w kształcie krzaka. W tym celu drzewko mało rozgałęzione, słabo rosnące, skraca się na wysokości ok. 90 cm. W przypadku gęsto rozgałęzionego usuwamy pędy rosnące poniżej 50 cm nad ziemią, natomiast te wyrastające powyżej skracamy o 1/3 a przewodnik o połowę. Dzięki temu powstanie korona o kilku silnych konarach. W kolejnych latach pędy się pozostawia a przewodnik wycina. Po 4 latach trzeba już prowadzić systematyczne skracanie konarów, by zmusić drzewo do tworzenia nowych przyrostów, z których pozostawia się na 2 do 3 lat, by owocowały.

Małgorzata Wyrzykowska
(zdjęcia: Pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 21:26