StoryEditorWiadomości rolnicze

Rośliny odstraszające owady

29.05.2017., 15:05h
Letnie wieczory najchętniej byśmy spędzali na świeżym powietrzu, ale nie zawsze się to udaje. Oczywiście winne temu są komary, osy, szerszenie, muchy, a na trawniku i łące czyhające kleszcze. To towarzystwo skutecznie zniechęca do relaksu.

W miejscach wypoczynku dobrze jest mieć w pobliżu rośliny odstraszające tych intruzów. Najczęściej dają się we znaki komary, które nie lubią, podobnie jak kleszcze, zapachu lawendy wąskolistnej. Jeżeli posadzimy w bliskim sąsiedztwie miejsca wypoczynku lawendę, a do tego wzbogacimy nasadzenia kocimiętką Faassena czy bodziszkiem korzeniastym i koprem włoskim, możemy się spodziewać mniejszego ataku ze strony komarów. W donicach i pojemnikach balkonowych posadźmy komarzycę, która ładnie się komponuje np. z pelargonią. Obie rośliny wydzielają zapach, który nie do końca odpowiada komarom.


Rozmaryn na kleszcza

Na kleszcze mamy oręż w postaci wrotyczu pospolitego. Jest to roślina uznawana za chwast, lecz spełnia ważną rolę, np. w uprawach ekologicznych. Robi się z niej wyciągi, napary czy gnojówki do zwalczania chorób grzybowych i szkodników. Za sprawą intensywnego zapachu kleszcze opuszczają teren, gdzie zapach ten jest wyczuwalny. Możemy zrobić z wrotyczu preparat do oprysku terenu wokół miejsca wypoczynku. To sprawi, że miejsce będzie wolne od kleszczy.

Wrotycz pospolity 

Tak jak komary, kleszcze nie lubią intensywnego zapachu kocimiętki Faassena. Kolejną rośliną, która pomoże w pozbyciu się krwiopijców, jest rozmaryn lekarski. Należy do roślin mało wymagających, a dodatkowo ma właściwości lecznicze. Z powodzeniem można go uprawiać w donicach na tarasach i balkonach. Nie zimuje w gruncie. Złocień dalmatyński jest kolejną rośliną na kleszcze. Zawiera w swym składzie substancje toksyczne dla insektów, paraliżujące układ nerwowy i mięśniowy owadów. Kwitnie od czerwca do końca sierpnia, tworząc kuliste biało-żółte koszyczki.

Złocień dalmatyński

Laur dla much


Co zrobić, by się ich pozbyć? Sadźmy lawendę wąskolistną w naszym otoczeniu. Pelargonia pachnąca również je odstraszy. Możemy ją z powodzeniem uprawiać w balkonowych pojemnikach.

Lawenda skutecznie odstrasza komary, muchy i kleszcze dzięki intensywnemu zapachowi

Ciekawą i rzadko uprawianą w naszym kraju rośliną jest wawrzyn szlachetny. Uprawiany w donicach na balkonie czy tarasie skutecznie odstrasza muchy. Równie skuteczne działanie ma mięta pieprzowa czy bazylia pospolita. Goździk siny tworzący zwarte poduchy niebieskozielonych liści jest kolejną rośliną odstraszającą muchy dzięki intensywnemu zapachowi kwiatów. Niestety, jego moc jest krótkotrwała, ponieważ kwitnie od maja do końca czerwca.

Mięta jest sprzymierzeńcem w ochronie przed komarami

Spróbujmy z palczatką cytrynową, zwaną też trawą cytrynową. Ta roślina charakteryzuje się mocnym zapachem, za którym nie przepadają muchy.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 05:52