StoryEditorOgród

Sposoby sadzenia żywopłotu

03.11.2014., 12:11h
Przyszedł czas na sadzenie żywopłotu. Warto poznać kilka szczegółów dotyczących sposobu sadzenia. Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, jaką funkcję będzie pełnił nasz żywopłot i ile miejsca możemy na niego przeznaczyć. Od tego bowiem zależy, jakie rośliny wybierzemy i jak je umieścimy. Typ żywopłotu powinniśmy dopasować do naszych potrzeb.  

W piątkę, czyli gęsto

Następnym etapem jest dokładne wyznaczenie linii, wzdłuż której będzie on biegł. Jeżeli ma być rzędowy, w szczególności zaś strzyżony, wybieramy odpowiedni do tego sposób sadzenia roślin. Najczęściej stosuje się wtedy nasadzenia jednorzędowe. Dzięki tej metodzie żywopłot będzie zajmował wąski pas, ale będzie nieco rzadszy. 

Innym rozwiązaniem może być sadzenie roślin w dwóch rzędach, czyli na tzw. zakładkę. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią, możemy posadzić go w tzw. piątkę, która jest trzyrzędową formą żywopłotu, znacznie gęstszą. 

Niższe blisko siebie

Drugim ważnym aspektem jest rozstawa, czyli odległości poszczególnych roślin w rzędzie. Rozstawa między roślinami w dużym stopniu uzależniona jest od jakości gleby. Na żyznych możemy sadzić rośliny w większych odległościach, w przypadku gleb słabych sadzimy gęściej, np. rośliny o pokroju drzewa w odstępach 30–40-centymetrowych, natomiast rośliny o niskim krzewiastym pokroju – zazwyczaj w odstępach 20–30-centymetrowych

W przypadku żywopłotów niskich, obwódkowych, stosujemy mniejsze odległości niż w przypadku żywopłotów wysokich. Przykładowa liczba roślin na metr kwadratowy: bukszpan zwyczajny – 6–8 szt.; berberys Thunberga – 4–5 szt.; grab zwyczajny, buk zwyczajny, ligustr pospolity, lauro­wiśnia wschodnia, cis pospolity, żywotnik zachodni – 3–4 szt.; klon polny i ostrokrzew kolczasty – 2–3 szt..

Gdy wyznaczymy linię, wzdłuż której posadzimy rośliny, przystępujemy do kopania dołków. Ustalamy odległości pod poszczególne rośliny i w tych miejscach wybieramy ziemię. Musimy przestrzegać zasady, zgodnie z którą ziemię z górnych warstw, czyli tę żyźniejszą, wysypujemy w innym miejscu niż ziemię z głębszych warstw. Dołek pod nasadzenia powinien być na tyle szeroki, by korzenie swobodnie rozłożyły się na dnie, na którym usypujemy kopczyk z ziemi wymieszanej z kompostem w proporcji 1 : 1. Na kopczyku rozkładamy korzenie i przysypujemy ziemią z górnych warstw, a dołek uzupełniamy tą z warstwy głębszej. 

Pamiętajmy, by rośliny sadzić 2–3 cm głębiej niż rosły w szkółce. Jeżeli są szczepione, miejsce szczepienia powinno znaleźć się pod ziemią. Najlepiej sadzić rośliny w dwie osoby: jedna trzyma roślinę i potrząsa nią podczas podsypywania ziemią – wtedy podłoże dostaje się we wszystkie szczeliny – a druga sypie ostrożnie ziemię. Po posadzeniu, obsypaniu ziemią i udeptaniu tworzymy zagłębienie i rośliny obficie podlewamy. Przed nadejściem mrozów wokół roślin usypujemy kopczyk lub wysypujemy grubą warstwę ściółki.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 12:44