StoryEditorogród

Urocza golteria ozdobą ogrodu zimą

19.11.2021., 15:11h
Golteria to ciekawa roślina o wielu odmianach. Jest mniej znaną kuzynką popularnych azalii i wrzosów. Ze względu na jej liczne walory warto zrobić dla golterii miejsce w swoim ogrodzie.

Choć golteria rozesłana (Gaultheria procumbens) z rodziny wrzosowatych kwitnie w okresie od lipca do sierpnia, to najbardziej imponująca staje się pod koniec roku. Wówczas niezbyt okazałe, różowe kwiaty zastępują przepiękne czerwone, kuliste owoce, które pojawiają się od października i utrzymują przez kilka miesięcy. Sprawia to, że roślina traktowana jest jako jedna z piękniejszych dekoracji bożonarodzeniowych. W niektórych krajach traktowana jest niemal na równi z gwiazdą betlejemską. Golteria będzie pięknie prezentować się wraz z szyszkami, kolorową wstążką czy bombkami, ale równie dobrze wygląda także bez dodatkowych ozdób. Wystarczy jej ozdobna doniczka, w której może także funkcjonować jako stroik bożonarodzeniowy.

Jak uprawiać golterię?

Golteria płożąca wymaga:

  • gleb kwaśnych, próchnicznych, lekko wilgotnych, ściółkowanych korą lub kompostem liściowym,
  • w gruncie i w dużych pojemnikach świetnie sobie radzi, jedynie w czasie mroźnej, bezśnieżnej pogody wymaga lekkiej osłony,
  • najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i w stosunkowo chłodnych temperaturach,
  • latem dobrze czuje się w ogrodzie.
  • preferuje podlewanie umiarkowane,
  • nawożenie od wiosny do jesieni co 2 tygodnie mieszanką nawozową nie zawierającą wapnia,
  • co pewien czas glebę można zakwasić podlewając wodą z dodatkiem kilku kropel cytryny.

Roślinę najlepiej przesadzać wiosną do nieco większych pojemników. Rozmnaża się ją z sadzonek wierzchołkowych, ale w amatorskiej uprawie pokojowej jest to trudne.

Golteria ma znaczenie symboliczne

Niewielkie rozmiary golterii pozwalają na jej uprawę także w domowym zaciszu. Na uwagę zasługuje fakt, iż stają się one coraz popularniejszymi ozdobami bożonarodzeniowymi. Świetnie sprawdzą się jako dekoracje świątecznego stołu. Zimozielone liście to symbol wiecznego życia. Czerwień owoców to znak krwi i męczeństwa.

Kiedy golteria odegra swoją świąteczną rolę, powinniśmy ją przenieść na werandę lub poddasze, gdzie może pozostać do wiosny. Wówczas, jeśli mamy taką możliwość, posadźmy ją w ogrodzie. 

Właściwości lecznicze golterii rozesłanej

Golteria oprócz walorów ozdobnych ma także przydatne właściwości lecznicze:

  • Liście zawierają olejek eteryczny, glikozydy i garbniki. Głównym składnikiem olejku eterycznego golterii jest salicylan metylu, który ma właściwości zbliżone do kwasu acetylosalicylowego (aspiryny).
  • Liście mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, ściagające, moczopędne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosuje się je w leczeniu przeziębienia, grypy, gorączki i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Mogą być wykorzystywane przy stanach zapalnych i infekcjach układu moczowo-płuciowego.
  • Z suszonych liści przygotowuje się napar (tzw. herbatkę kanadyjską) i płukankę na ból gardła oraz do łagodzenia stanów zapalnych skóry. Herbatka z liści golterii działa korzystnie przy kaszlu, zapaleniu gardła, chrypce, przeziębieniu i grypie. Pomaga przy migrenie i innych dolegliwościach bólowych oraz może być stosowany w przypadku wzdęć i kolki. 
  • Warto wspomnieć, że wśród Indian golteria była uważana za roślinę leczniczą. Jagody miały łagodzić ból, a herbata przyrządzana z liści służyła do płukania gardła. Żucie korzeni wzmacniało natomiast dziąsła i zęby. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 17:46