Jaki sprzęt ogrodniczy będzie niezbędny?
Oto kilka niezbędnych narzędzi do uprawy gleby: widły amerykańskie, czyli szerokozębne potrzebne nam będą do przekopywania gleby, szczególnie ciężkiej, zbitej i zachwaszczonej. Wymagają mniej wysiłku podczas przekopywania niż przy użyciu szpadla. Nie nadają się do gleby piaszczystej i luźnej, która się przesypuje między zębami. Szpadel ogrodniczy przeznaczony jest głównie do przekopywania gleby włącznie z jej przewracaniem. Dzięki niemu mamy możliwość przerzucania ziemi bądź kompostu z miejsca na miejsce. Jest niezastąpiony podczas sadzenia drzew i krzewów. Kultywator gwiazdkowy służy do spulchniania gleby w międzyrzędziach. Jest to kółko obrotowe zaopatrzone w gwiazdki.
Spulchniacz, czyli norkos jest urządzeniem 3- lub 5-gwiazdkowym do spulchniania gleby między roślinami. Motyka służy do odchwaszczania międzyrzędzi i wykopywania małych dołków, np. pod sadzenie roślin i rozsady. Stosowana również przy siewie gniazdowym, tzw. pod motykę. Grabie metalowe służą do wyrównywania powierzchni gleby. Mamy dwie szerokości albo wąskie 8-zębne, albo szerokie, czyli 16-zębne. Grabie możemy wykorzystać również do innych celów podczas upraw czy zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz ww. wykorzystujemy również pazurki lub grabki. To jest drobny sprzęt, którym wykonujemy precyzyjne prace pielęgnacyjne. Jest niezastąpiony przy odchwaszczaniu drobnych, małych roślin uprawnych, a także podczas pielenia na gęsto obsadzonych lub obsianych rabatach kwiatowych, głębokość zabiegu do ok. 5 cm.
- Kupując szpadel czy widły, sprawdźmy ich jakość i ciężar, by prace nimi wykonywane nie nastręczały trudności
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu ogrodniczego?
Kupując odpowiedni sprzęt, musimy zwrócić uwagę na jego jakość. Poza tym wybierzmy takie narzędzie, które najlepiej leży w naszych rękach. Nie należy też rezygnować z dobrego sprzętu na rzecz tańszego, wątpliwej jakości, bo kupujemy na lata. Przy zakupie szpadla lub wideł amerykańskich dobierajmy odpowiednią długość trzonka do naszego wzrostu. W tym celu stawiamy szpadel czy widły obok nogi, a uchwyt powinien być na wysokości zgiętej ręki pod kątem prostym. Widły nie powinny być także za ciężkie – powinny ważyć maksymalnie 2 kg. Widły najlepiej, gdy będą kute z jednego kawałka, bez spawów, z zębami lekko wygiętymi i zaostrzonymi. W przypadku szpadla blachownica powinna być wysoka na 29 cm a gruba ok. 2 mm. Trzonek motyki musi być wygodny, niezbyt gruby, o długości dostosowanej do naszego wzrostu, by prace można było wykonywać bez garbienia się.
Małgorzata Wyrzykowska