StoryEditorOgród

Z jakich roślin stworzyć żywopłot?

13.10.2014., 14:10h
Żywopłoty są nieodłącznym elementem dekoracyjnym ogrodów – niezależnie od ich wielkości. Nim jednak podejmiemy decyzję o wyborze odpowiednich roślin, dowiedzmy się, jakimi cechami się charakteryzują i jakie mają zastosowanie.
Żywopłot można stworzyć z wielu roślin, ale ważną rzeczą jest dobór odpowiednich gatunków w zależności od formy prowadzenia. Istnieją żywopłoty formowane, naturalnie niskie, których nie potrzeba strzyc, ale też takie, które wymagają pielęgnacji. Poza tymi cechami ważną sprawą jest charakter i funkcja szpaleru, który mają tworzyć. Czy ma on stanowić zasłonę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów bądź przechodniów, czy ma być odgrodzeniem lub zasłonięciem zakątka wypoczynkowego, czy też zasłaniać brzydką ścianę budynku gospodarczego. A może ma być niskim elementem wzdłuż ścieżek i alejek lub dzielić ogród na odpowiednie enklawy, w zależności od rodzaju upraw?


Kwitnący tunel

Tu swoje zastosowanie znajdą różaneczniki przeróżnych barw. Sadzimy je w co najmniej 2-metrowej odległości, gdyż wymagają dużych przestrzeni. Wśród różaneczników znajdziemy odmiany zarówno karłowe, dorastające do 1 m, jak i wysokie, osiągające czasami do 4 m. Inną propozycją może być laurowiśnia, którą uprawia się jako żywopłot formowany bądź nieformowany. Do tej grupy możemy zaliczyć również budleję, która dorasta do 2–3 m czy dereń właściwy – rosnący do 4 m. Złotokap Waterera osiąga 5 m wysokości, jaśminowiec to krzew wyrastający do 3 m, porzeczka krwista rośnie do 2 m, lilak chiński osiąga 3–4 m, kalina – ok. 3 m, a tawuła van Houtte’a dorasta do 2 m. Niezwykły efekt osiągniemy, sadząc śliwę wiśniową charakteryzującą się pięknym ulistnieniem jak również obfitym kwitnieniem. Dobry efekt da połączenie odmian o liściach czerwonych, kwitnących na różowo, z odmianami czystego gatunku, o liściach zielonych z białymi kwiatami. 


Fot. Pixabay
  • Lilak chiński nazywany również bzem chińskim


Zielony parawan

Zawsze zielone lub tracące liście żywopłoty są szczelnym parawanem osłaniającym nasz ogród od sąsiadów i ulicy. Nie każdy z nas lubi żywopłot z roślin wiecznie zielonych z uwagi na ich kolor, który nie zmienia się wraz z porami roku. Rośliny zrzucające liście na zimę nadają ogrodowi naturalniejszy, zmienny charakter. Mają jednak wadę – zimą przestają być szczelną osłoną. Do roślin zrzucających liście, wymagających formowania, należy buk zwyczajny, który nadaje się również do miejsc zacienionych. Jesienią przebarwia się na czerwonobrązowo z różnymi odcieniami. Drugą propozycją może być grab pospolity, który osłoni nasz zakątek również zimą dzięki utrzymywaniu szarych zeschłych liści aż do wiosny. 

Ligustr jajolistny to kolejna propozycja. Z niego możemy tanim kosztem stworzyć gęsty szpaler. Wśród odmian znajdziemy np. Aureum o żółtym zabarwieniu liści. Laurowiśnia tworzy gęsty szpaler roślin wiecznie zielonych. Charakteryzuje się błyszczącymi liśćmi i pięknym obfitym kwitnieniem. Żaden inny krzew do formowanych szpalerów nie dorównuje jej dostojeństwem i elegancją. Popularne żywotniki są niezawodną osłoną przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów. Żywopłoty z nich mają również tę zaletę, że nie potrzebują szerokiego pasa. Ostrokrzew jest często stosowaną rośliną do tworzenia żywopłotów. Charakteryzuje się zarówno ładnym ulistnieniem, jak i kolorowymi owocami. Wśród odmian znajdziemy te o ciemnozielonym ulistnieniu, jak i wielobarwne. Uzbrojone w ciernie liście ostrokrzewu są zawsze lśniące i czyste. Szpaler z tej rośliny jest doskonałym pomysłem w miejscach, do których nie mają mieć wstępu nieproszeni goście. 

Berberys może poszczycić się piękną barwą liści i kolcami, które bronią dostępu np. wałęsającym się psom i innym intruzom. Istnieją też gatunki berberysu, które nie gubią liści na zimę, lecz przebarwiają je na intensywną czerwień. Do ogrodu w stylu wiejskim możemy wprowadzić głóg, który pięknie kwitnie wiosną, a dzięki kolcom sprawdza się jako roślina osłaniająca. Możemy nim również osłonić kącik wypoczynkowy przed wiatrem. 


Fot. Pixabay

Do roślin żywopłotowych należy bukszpan, który można zastosować zarówno do niskich szpalerów przy alejkach i ścieżkach, jak i wzdłuż niskich płotków. Może również wyznaczać granice między poszczególnymi kwaterami ogrodu. Niestety, wymaga od nas ogromnej dokładności przy cięciu i formowaniu.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 07:44