Rozsada sałat i papryki hodowanej
Łodyga powinna być równa, bez przewężeń i przebarwień. Należy zwracać uwagę na wielkość doniczki, bo korzenie mogą być przerośnięte, wypełniając całą przestrzeń, i przesuszone. System korzeniowy musi być dobrze rozbudowany, a korzenie jasne, bez przebarwień świadczących o przerośnięciu rozsady.
Rozsada sałaty masłowej i kruchej, którą wysadzamy w maju do gruntu, produkowana jest zazwyczaj w paletach doniczkowych o średnicy doniczek około 6 cm lub skrzyneczkach – jako rozsada rwana. Sałata powinna mieć wysokość do 10 cm i 6 dobrze wykształconych liści bez przebarwień. Rozsada kapustnych powinna mieć także 6 dobrze wykształconych liści bez przebarwień, z lekkim włoskowatym nalotem i dobrze wykształconym, z widocznym wierzchołkiem wzrostu. Średnica łodygi u podstawy powinna mieć około 4 mm, a wysokość rośliny powinna osiągać 16 cm. Coraz częściej uprawiany u nas bakłażan powinien mieć wykształcone około 7 liści, krępą budowę i wysokość do 20 cm, a łodygę grubości ołówka. Sprawdźmy, czy liście nie są zasiedlone przez szkodniki.
Kolejną psiankowatą rośliną jest papryka hodowana w doniczkach o średnicy około 8 cm. Powinna mieć wysokość do 25 cm, wykształcone 8 liści, a jej niezdrewniała łodyga – 4 do 6 mm średnicy. Rozsada musi mieć krępą budowę, soczyste zielone liście, czasami z pąkami kwiatowymi. Wskazane jest usunięcie kwiatu w pierwszym rozwidleniu. Według normy rozsada pomidorów powinna mieć około 30 cm wysokości, dobrze rozwiniętych 8 liści i łodygę o średnicy 4–7 mm. Produkuje się ją w doniczkach o średnicy 10 cm lub wielodoniczkach, rzadziej w skrzyneczkach na rozsadę rwaną. Rozsada pochodząca z większej doniczki wcześniej owocuje. Na plon opóźniony wybierajmy mniejsze. W przypadku rozsady rwanej rośliny powinny mieć wysokość 15–30 cm, 6 liści właściwych, a średnicę łodygi w granicach 4–6 mm.
- Najczęściej w produkcji rozsady stosowane są wielodoniczki dostosowane wielkością do gatunku rośliny i jej systemu korzeniowego
Rozsadę porów produkuje się w skrzyneczkach
Rozsada selera zazwyczaj ma bryłę korzeniową wyhodowaną w wielodoniczkach o komorach 25–50 mm. Rośliny powinny mieć wysokość 10–15 cm, z 3 lub 5 dobrze wykształconymi liśćmi o soczystej zielonej barwie. Rozsada rwana może być niższa, czyli mieć np. 6–15 cm o zdrowych białych korzeniach. Rozsadę porów produkuje się w skrzyneczkach bez pikowania bądź w wielodoniczkach o średnicy komór 4 cm. Rośliny powinny mieć do 15 cm wysokości. Jeśli będą dłuższe, można przyciąć im liście do wymaganej długości. Powinny mieć wykształcone 4 liście właściwe i łodygę o średnicy 2 mm. Korzenie powinny być białe i nieprzebarwione. Lekko różowe zabarwienie świadczy o porażeniu przez grzyb wywołujący różową zgniliznę korzeni.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Małgorzata Wyrzykowska
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: