Dzięki pędzeniu można uzyskać kwitnące okazy o kilka czy nawet kilkanaście tygodni wcześniej, niż zakwitną one w przydomowym ogródku. Najlepszy efekt uzyskuje się, sadząc po kilka sztuk danej odmiany w jednym pojemniku, choć nie mniej efektownie będzie się prezentować pojedynczy kwiat, np. w szklanym naczyniu. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach dostępne są specjalne naczynia dostosowane do wielkości cebuli.
Hiacynt to roślina o równowąskich liściach. Na jej mięsistej łodydze, wyrastającej z bulwy, wykształca się kłos złożony z gęsto upakowanych pachnących kwiatów o barwie, w zależności od odmiany, białej, niebieskiej, morelowej, różowej lub czerwonej.
Bulwy hiacynta należy umieścić w misie lub doniczce wypełnionej ziemią torfową, tak aby górna część wystawała nieco ponad powierzchnię gleby. Można również wykorzystać specjalne szklane naczynia przystosowane do pędzenia. Wówczas rośliny będą się jeszcze efektowniej prezentować. Szklane naczynie trzeba napełnić wodą, tak aby bulwa nie była zamoczona, lecz umieszczona na granicy wody. Można do tego celu używać również naczyń ceramicznych, wypełnionych np. ozdobnymi, kolorowymi lub białymi kamykami. Początkowo naczynia z roślinami należy przenieść do ciemnego pomieszczenia o temperaturze ok. 4°C na 8 tygodni i utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Kiedy wyrosną pędy i osiągną 5 cm wysokości, naczynia należy przenieść do jasnego pomieszczenia o temperaturze ok. 10°C, a gdy zaczną pękać pąki kwiatowe − umieścić w pomieszczeniu jasnym z temperaturą oscylującą w okolicach 16°C. Jeśli temperatura będzie wyższa, kwiaty będą rosnąć nieprawidłowo i będą zniekształcone. Podłoże natomiast cały czas musi być wilgotne.
Tulipany nie są tak popularne jak hiacynty, ale w sklepach ogrodniczych można znaleźć odmiany idealnie nadające się do pędzenia. Cebule tulipanów należy potraktować podobnie jak te hiacyntów. Po zasadzeniu w donicy z torfem należy pozostawić je w chłodnym i ciemnym miejscu na 8 tygodni. Gdy wyrastający liść osiągnie długość 5 cm, roślinę należy przenieść do jasnego pomieszczenia o temperaturze 13°C, utrzymując stałą wilgotność podłoża.
Narcyzy też nadają się do pędzenia. Z cebulami postępuje się podobnie jak z hiacyntami czy tulipanami. Po posadzeniu w torfowym podłożu należy trzymaać je w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 4°C do czasu, gdy osiągną wysokość ok. 8 cm. Wtedy należy przenieść naczynia do jasnego pomieszczenia o temperaturze 10°C. Kiedy pojawią się pąki kwiatowe, należy przenieść kwiaty do pomieszczenia jasno oświetlonego z temperaturą do 16°C. Przez cały okres pędzenia należy utrzymywać wilgotne podłoże, systematycznie je podlewając.
Małgorzata Wyrzykowska