Nawóz wapniowy uzyskany ze skorupek do jajek, które wykorzystujemy bardzo często w naszej kuchni, to naturalny sposób użyźniania gleby bez użycia chemii. Dotyczy zarówno roślin w ogrodzie, warzywniku, jak i tych w doniczkach.
Jakie właściwości mają skorupki od jajek?
Bardzo dobrze wpływają na wzrost roślin, utrzymanie ich w dobrej kondycji oraz plonowanie. Skorupki jajek są bogate w węglan wapnia, który jest głównym składnikiem budulcowym ich ścian. Stanowią zatem źródło łatwo przyswajalnego wapnia i sprzyjają odkwaszaniu gleby. Zawierają spore ilości potasu, fosforu i magnezu, żelaza, cynku i sodu. A dokładniej:
- Obniżają kwasowość gleby, co jest szczególnie korzystne dla gatunków roślin preferujących zasadowe pH gleby. Jego obecność ułatwia wchłanianie składników odżywczych, zatrzymuję wchłanianie toksycznych pierwiastków, np. aluminium.
- Proszek ze zmielonych skorupek jajek, rozsypany wokół roślin, to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów wapnia w glebie.
- Zapobiegają gniciu kwiatów i innych partii roślin.
- Odstraszają, pokruszone skorupki rozsypane wokół warzyw są przeszkodą dla ślimaków.
- Węglan wapnia zawarty w skorupkach wzmacnia korzenie roślin, dzięki czemu rosną lepiej i szybciej.
Czy nawóz ze skorupek jajek działa na wszystkie rośliny?
Nawóz ze skorupek jajek pozytywnie wpływa m.in. na
- rośliny owocujące i warzywa, np. jabłka, truskawki, sałata, ogórki i bakłażany, jarmuż, fasola, sałata, cukinia, kapusta,
- niektóre gatunki kwiatów (byliny i jednoroczne), np. róże i chryzantemy, lawenda, jeżówka, oleander, liliowce, tulipany, lawenda, piwonie, itd.,
- sukulenty, ale niekiedy dodatkowo należy je podkarmić azotem, którego skorupki do jajek nie zawierają. Jednak w kuchni znajdziemy kolejny składnik, który jest bogaty w ten pierwiastek . Chodzi o fusy od kawy. Wystarczy więc wymieszać proszek ze zmielonych skorupek z fusami i odżywczy nawóz gotowy.
Nie zaleca się dodawania roślin gatunków kwasolubnych, a więc do: pelargonii, fiołków, azalii, borówki amerykańskiej, hortensji, wrzosów, paproci i storczyków.
3 sposoby na zrobienie nawozu ze skorupek jajek
- Pokruszone skorupki jajek rozsypać pod roślinami, gdzie pod wypływem wilgoci będą się stopniowo rozpuszczały i uwalniały CaCO3 do gleby. Ten sposób skutecznie odstraszy ślimaki, które będą unikały ostrych brzegów rozsypanych skorupek.
- Wysuszone skorupki zmielić na drobny proszek i wysypać bezpośrednio wokół roślin, zwłaszcza doniczkowych albo jako dodatek do kompostu (pokruszone też się sprawdzą, jednak rozkładają się około dwóch lat)
- Płynny nawóz – skorupki zalać wrzątkiem, odstawić na tydzień i co jakiś czas przemieszać. Nawóz jest gotowy, kiedy skorupki się rozpuszcza. Przed użyciem warto miksturę wstrząsnąć i wymieszać.
Czy warto zakopać całe jajko w ziemi?
Niektórzy radzą także, aby zakopać całe jajko w doniczce przed posadzeniem rośliny. Niektórzy także zakopują po kilka jajek w ogrodzie przed posadzeniem drzewa. Więcej na ten temat w artykule: Co się stanie, jeśli zakopiesz całe jajko w doniczce?
Natalia Marciniak-Musiał
Fot. pixabay