Tradycyjny ogródek warzywny to powrót do dzieciństwa i zdrowej żywności, to smaczne i pachnące warzywa pozbawione chemii. Czy warto w dzisiejszych czasach uprawiać warzywa? Przecież są one ogólnodostępne. Wystarczy raz spróbować warzyw wyhodowanych własnoręcznie w swoim ogrodzie, a zapamiętamy różnicę ich smaku na długi czas.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu własnego warzywnika?
Warzywnik w przydomowym ogródku wymaga przemyślenia kilku podstawowych kwestii. Na początek należy zdecydować się na odpowiednie miejsce, w którym zaczniesz uprawiać warzywa. Najlepiej wybrać stanowisko:
- nasłonecznione,
- zaciszne,
- nieotoczone drzewami i wysokimi krzewami.
Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać w czasie uprawy roślin w warzywniku:
1. Nawadniaj rośliny regularnie, ale nie nadmiernie. Jeśli wierzchnie 2-3 cm gleby są suche, prawdopodobnie trzeba dodać wody. Gleba z dobrym drenażem, na przykład w pojemnikach, zwykle potrzebuje częstszego podlewania (co dzień lub dwa).
2. Uważaj na szkodniki. Staraj się je zauważyć jak najwcześniej, aby móc z nimi walczyć na różne sposoby, zanim będzie za późno.
3. Nie zapominaj o usuwaniu chwastów! Chwasty zabierają Twoim roślinom wodę i składniki odżywcze.
Uprawy warzyw warto także prowadzić w podwyższonych grządkach. Jak to zrobić dowiedz się tutaj: Podwyższona grządka warzywna jak zrobic i co posadzić?
Polecamy także:
Ziołowy ogródek dla każdego
Uprawa współrzędna roślin w warzywniku
Sposób na maksymalne wykorzystanie warzywnika
Nieważne czy będzie duży czy mały. Czy podwyższany, na balkonie w skrzynkach, a może standardowy. Czy uprawiany w typowy sposób, czy jednak zainteresujemy się np. permkulturą. Zalety posiadania własnego skrawka warzywnika są nieocenione. Uprawa ogródka zapewnia ruch, relaks i odpoczynek dla głowy, a także pozwala na świadome obserwowanie cyklu przyrody i przemijanie pór roku. A zdrowe, przy tym własnoręcznie wyhodowane warzywa, smakują jak żadne inne.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay