W każdym mieszkaniu znajduje się wiele przedmiotów pokrytych szkodliwymi substancjami, takimi jak lakiery, politury, impregnaty i inne. Podczas prac porządkowych stosujemy preparaty chemiczne, rozpuszczalniki, pasty, płyny do mycia podłóg czy czyszczenia powierzchni emaliowanych, a nawet szampony do włosów czy mydła. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zewsząd otaczają nas substancje, które w ten czy inny sposób wpływają na nasze zdrowie i kondycję. Warto zatem uprawiać rośliny doniczkowe, które choć w części zniwelują szkodliwość toksyn czy rozproszą fale energetyczne.
Zielone pióropusze
Do najczęściej uprawianych, ale i tak wciąż nie dość docenianych roślin, należą wszystkie odmiany paproci. W naszych domach głównie spotkać można nefrolepis. Paprocie to naturalne nawilżacze. Oczyszczają powietrze z wszelkich toksyn, składników farb, tapet, lakierów czy wykładzin, a także zmniejszają szkodliwe promieniowanie wydzielane przez komputer i telewizor.
Przykwiatki niczym białe lizaki
Skrzydłokwiat również oczyszcza powietrze z niezdrowych substancji, które zawarte są w meblach, tapicerce czy środkach czyszczących. Jego zbawienne dla zdrowia działanie to także niwelowanie skutków wydzielanego acetonu i trójchloroetylenu z monitorów i ekranów telewizorów, jak i usuwanie z powietrza szkodliwego alkoholu zawartego w kosmetykach.
Strzeliste jak lance
Kiedyś gościły w każdym domu, dziś już nieliczni uprawiają sansewierię, czyli wężownicę. Prawie odeszła w zapomnienie, a jest rośliną o wielu zaletach i zasługach dla naszego zdrowia.
Nazywana jest żelazną rośliną z uwagi na łatwość w uprawie. Gotowa jest wybaczyć zapomnienie czy krótkotrwałe zaniedbanie. Najlepiej się czuje w temperaturze od 18 do 27°C, w miejscach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Zimą preferuje oszczędne podlewanie i temperaturę nie niższą niż 15°C. Pamiętajmy, by raz na 4–5 lat przesadzić roślinę w nowe podłoże
Kolorowe liście
Ładną i bardzo dekoracyjną rośliną doniczkową, która usuwa z powietrza benzen, amoniak i wiele innych toksycznych substancji występujących w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, jest aglaonema. Ponadto nawilża powietrze. Roślina nie należy do wymagających i trudnych w uprawie. Potrzebuje jedynie wysokiej temperatury (18–22°C) i wilgotności powietrza. Dobrze się czuje w rozproszonym świetle – wówczas zyskuje pełnię koloru, podczas gdy postawiona w pełnym słońcu na parapecie okiennym często traci koloryt, a nawet liście jej żółkną. W czasie zimy roślinę podlewamy raz w tygodniu, latem dwa razy, zawsze używając odstałej, miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Musimy jednak pamiętać, że aglaonema zawiera trujące substancje, bądźmy zatem ostrożni podczas czynności pielęgnacyjnych i przesadzania, które wykonujemy co dwa lata, stosując kwaśne podłoże.
Małgorzata Wyrzykowska