Rośliny wabią owady zapylające w pierwszej kolejności kolorem kwiatów, dopiero gdy owad jest blisko, istotny staje się zapach, który pozwala im odróżnić gatunki roślin zawierające nektar. Owadami dnia szukającymi nektaru są np. motyle dzienne. Kwiaty przez nie zapylane charakteryzują się jaskrawymi ciemnymi barwami – czerwonymi, pomarańczowymi, żółtymi, niebieskimi, purpurowymi.
Kwiaty zapylane przez motyle nocne charakteryzują się jasnymi kolorami – są białe, różowe, żółtawe, bladoniebieskie. Takie rośliny wydzielają intensywny zapach, często odurzający, który zwabia motyle nawet z dużej odległości, ponieważ ćmy, czyli motyle nocne, mają znacznie lepiej rozwinięte narządy węchowe od motyli dziennych. Do roślin wzmagających zapach pod wieczór należą m.in. tuberoza, wiciokrzew przewiercień, maciejka, tytoń ozdobny, juka ogrodowa.
Różne gatunki kwiatów otwierają się tylko o jednej określonej porze dnia lub nocy, co jest związane z aktywnością zapylających je owadów. Zjawisko to zostało nawet wykorzystane do stworzenia zegarów kwiatowych.