Kiedy najlepiej przeprowadzić lustrację sadu?
Kontrolę przeprowadzamy przy okazji cięcia zimowego drzew, najlepiej w dzień słoneczny i bezwietrzny. Idąc do ogrodu koniecznie bierzmy sekator, by wyciąć ew. pędy do dokładnego przejrzenia w domu i szkło powiększające. Może przydać się również skrobak do kory, pod którą kryją się szkodniki. Wiele szkodników zimuje w różnych stadiach rozwojowych oraz w wielu miejscach, jedne w obrębie korony drzew, inne w glebie.
Jak wykonać lustrację sadu?
Przyniesione pędy przeglądamy pod lupą i sprawdzamy pod kątem jaj:
- miodówki jabłoniowej,
- piędzika przedzimka,
- zwójek,
- znamionówki tarniówki,
- pierścienicy nadrzewki,
- namiotnika,
- mszyc.
Sprawdzamy obecność na pędach larw misecznika śliwowego albo tarczki skorupika jabłoniowego. Warto sprawdzić też obecność gąsienic i postaci dorosłych szkodników sadów.
W którym miejscu kory szukać jaj przędziorka owocowca i mszycy?
Na powierzchni kory młodych pędów od południowej strony korony, pobliżu pąków lub w fałdach kory na granicy przyrostów, znaleźć można duże złoża jaj przędziorka owocowca, w formie czerwonych plam. Sprawiają wrażenie jakby kora pokryta była warstwą rdzy. Mszyce zimują w postaci czarnych, owalnych jaj u nasady pąków i w pofałdowaniach kory. Najczęściej zasiedlone są młode pędy, tzw. wilki, a także krótkopędy.
W zakamarkach kory można znaleźć młode larwy tzw. mszycy krwistej, czyli bawełnicy korówki. Gdy temperatura się obniża, schodzą one na szyjkę korzeniową, gdzie pozostają do wiosny. W formie jaj zimują miodówki. Jaja jabłoniowej można znaleźć na krótkopędach, wzdłuż fałdów kory, ułożone pojedynczo w szeregu jedno za drugim opasając pęd. Pierścienica nadrzewka zimuje w formie jej w złożach (do 400 szt.) na młodych pędach, tworząc obrączkę wokół cienkich gałązek.
Jakie szkodniki zimują pod korą?
W formie gąsienic drugiego lub trzeciego pokolenia pod korą zimują zwójkówki zasiedlające szczeliny i zagłębienia. Zimujące jaja zwójek znajdziemy na powierzchni kory. Owocówki zimujące w postaci gąsienic znaleźć można w tzw. kolebkach, czyli oprzędach. Należy ich szukać w zakamarkach kory, spękaniach, szczelinach, a także w drewnianych konstrukcjach, skrzyniach.
Zakładając przed zimą opaski można zaobserwować larwy owocówek, bo chętnie z nich korzystają. Stadium zimującym kuprówki rudnicy są gąsienice w II i III stadium rozwojowym, które jesienią zakładają w koronach drzew gniazda ze sprzędzionych liści, tworzących jakby buławę na końcach pędów. W jednym gnieździe może zimować ok. 200 gąsienic.
Małgorzata Wyrzykowska