StoryEditorOgród

Zimowa ochrona roślin skalnych

22.12.2018., 15:12h
Pierwszą falę przymrozków i niskich temperatur mamy już za sobą, a co za tym idzie, możemy rozpocząć zabezpieczanie naszych cennych okazów. Okrywy z gałązek, kaptury czy włókninę nakładamy dopiero po pierwszych przymrozkach, które są sygnałem dla roślin, że trzeba zakończyć wegetację i zapaść w zimowy spoczynek.

Rośliny skalne nie lubią mrozów

Większość roślin skalnych w warunkach naturalnych porasta obszary górskie, jednak i one wymagają zabezpieczenia przed zimnem. Wbrew pozorom rośliny te nie są przyzwyczajone do niskich temperatur, gdyż w naturze zimują pod grubą warstwą pokrywy śnieżnej, a ta chroni je przed mrozem. U nas bardzo często występują zimy bezśnieżne.

Rośliny okryj stroiszem

Podczas słonecznych dni bywa, że liście mogą się przedwcześnie rozwinąć i wówczas dochodzi do uszkodzeń mrozowych, gdyż roślina nie jest w stanie pobrać wody z zamarzniętej gleby. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, warto okrywać je stroiszem, czyli gałązkami świerkowymi. To bardzo skuteczne okrycie z kilku względów. Igliwie nie przepuszcza promieni słonecznych i utrzymuje właściwą temperaturę podłoża.



  • Tak układajmy gałązki, by woda spływała poza bryłę korzeniową

Gałązki układamy w taki sposób, by stworzyć coś w rodzaju namiotu. Wówczas woda opadowa i woda z roztopów spływa swobodnie poza obręb bryły korzeniowej. To bywa szczególnie ważne przy roślinach nietolerujących permanentnej wilgoci. Wyściółka tego rodzaju doskonale się sprawdza również w osłanianiu roślin wiecznie zielonych, m.in. różaneczników, pierisów i innych.  

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 17:29