Najpierw warto rozejrzeć się za lokalizacją, gdzie karmnik mógłby zostać postawiony. Następnie warto zrobić rozeznanie jakie gatunki zamieszkują nasza okolicę oraz jak duże są. Wszytsko po to, aby nasza budka była w miarę dostosowana pod wielkosć odwiedzających nas ptaków.
Karmnik pełni nie tylko rolę stołówki dla ptaków, ale jest również miejscem ich odpoczynku. Dobrze więc, jeśli jest on zbudowany w taki sposób, który umożliwi im swobodny start do lotu. Karmę należy zabezpieczyć przed deszczem.
Najważniejszą zasadą w dokarmianiu ptaków jest bycie konsekwentnym w tym zadaniu i trzymać się przy tym kilku zasad, aby nie zaszkodzić tym uroczym zwierzętom.
Jak wykonać karmnik dla ptaków z plastikowej butelki?
Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych inspiracji, z czego stworzyć karmnik. Z pewnością większość elementów masz w domu. Idea tak wykonanego karminka będzie na pewno bliska tym, którzy dbają o przetwarzanie odpadów.
Aby wykonać karmnik z recyklingu, przygotuj:
- 2 plastikowe butelki po wodzie mineralnej o pojemności 5 litrów,
- linkę do zawieszenia (ba ok. 40 cm węża ogrodowego,
- nożyczki, nożyk do tapet, gwóźdź lub szpikulec.
Z jednej z butelek usuń plastikowy uchwyt, wsyp ziarno lub słonecznik i zakręć korek.
Drugi pojemnik przetnij w miejscu, gdzie szyjka zaczyna się zwężać. W walcu nożykiem wytnij naprzeciwko siebie 4 okienka o wymiarach 8×8 cm. W dnie zrób kilka otworów gwoździem lub szpikulcem, przez które będzie spływać woda.
Z gumowego węża wytnij 4 odcinki o długości 8 cm i przetnij wzdłuż. Następnie nałóż je na dolne krawędzie wyciętych okienek. Dzięki temu ptaki zyskają stabilne stanowisko do odpoczynku.
Butelkę ze słonecznikiem włóż w walec korkiem do dołu. Przygotuj dwa odcinki linki bawełnianej, które przełożysz przez dwa równoległe okienka i zwiążesz u góry powstałego karmnika. Zamocuj je na karabińczyku lub (najprościej) na zestawie do zawieszania.
Jak znajdziesz miejsce na swój karmnik dla ptaków i go zamocujesz, odkręć korek, aby karma mogła się z niej swobodnie wydostać.
Jak wykonać drewniany karmnik?
Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, z pewnością poradzisz sobie z karmnikiem dla ptaków wykonanym z drewna. Jego wykonanie kosztuje nieco więcej pracy, ale z pewnością tak wykonana konstrukacja będzie służyć przez lata.
Zanim zaczniesz, przygotuj:
drewnianą deskę o długości 120 cm i szerokości co najmniej 25 cm,
drewnianą kantówkę o długości 120 cm,
2 kątowniki,
piłkę ręczną,
wkręty do drewna,
papier ścierny,
wkrętarkę.
Instrukcja wykonania:
Przytnij drewniane elementy: deskę na trzy fragmenty o wymiarach 35 × 25 cm, 42,5 × 25 cm i 42,5 × 23 cm, a kantówkę na cztery odcinki po 18 cm i dwa po 21 cm. Krótsze kantówki dodatkowo lekko natnij pod kątem 45°.
Wygładź powierzchnię wszystkich drewnianych elementów i usuń z niej zadziory, używając papieru ściernego.
Wykorzystaj kątownik, by połączyć ze sobą dwa większe fragmenty deski w taki sposób, by stworzyły daszek opadający pod kątem 45°.
Stwórz szkielet budki, skręcając ze sobą kantówki – ta o długości 21 cm powinna łączyć dwie o długości 18 cm.
Skręcone kantówki przytwierdź do deski o wymiarach 35 × 25 cm, która będzie podłogą karmnika.
Przymocuj dach, osadzając go na wcześniej przygotowanych nacięciach. Przykręć go przy użyciu wkrętów do drewna i wkrętarki.
Jak wykonać karmnik z rolki po papierze toaletowym?
Czy wiesz, że możesz wykonać karmnik z rolki po papierze toaletowym?! Ta propozycja na pewno sprzyja kształtowaniu ekonawyków wśród członków całej rodziny na zasadzie zero waste (zero marnowania) przy pomocy przedmiotów codziennego użytku
Potrzebujemy:
kilka kartonowych rolek po papierze toaletowym,
sznurek,
malec lub masło orzechowe (bez dodatku soli i cukru),
nożyczki.
Do pojemnika na żywność wsyp wybraną karmę dla ptaków. Przygotuj kilka odcinków (tyle, ile masz rolek) sznurka o długości ok. 30 cm. Następnie przewlecz je przez kartonowe walce i zawiąż. Posmaruj rolkę grubą warstwą masła orzechowego lub rozpuszczonego smalcu. Zanurz ją w pudełku z karmą dla ptaków i roluj, aż cała będzie nią oklejona. Tak przygotowany zestaw do karmienia możesz zawiesić na poręczy balkonowej, za oknem lub na drzewach owocowych w ogrodzie.
Karmnik dla ptaków gotowy? Świetnie – teraz tylko znajdź ustronne, spokojne miejsce na jego montaż i obserwuj ptaki, które wpadają do Ciebie na posiłek. Obserwacja ptaków jest fascynująca. Poznajemy wtedy nie tylko gatunki jakie odwiedzają nasz karmnik, ale także ich zachowania, temperamenty, rywalizację miedzy osobniczą. To także wspaniały sposób na relaks.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay