StoryEditorWiadomości rolnicze

Żywopłot – osłona od wiatru i wścibskiego wzroku

04.04.2017., 15:04h
Żywopłot to dekoracyjna część ogrodu, ale może spełniać też określone funkcje. Warto wiedzieć, jakie rośliny dadzą nam oczekiwany efekt.

Każda ziemia dobra

Jeżeli myślimy o założeniu wysokiego żywopłotu, wykorzystamy np. klon pospolity, buk zwyczajny, modrzew, żywotnik (dorastające do 3–4 m). Do nieco niższych nasadzeń wykorzystamy np. cis pospolity, ligustr pospolity, ostrokrzew kolczasty, różanecznik czy bukszpan (osiągające do 2 m).

Najniższy żywopłot uzyskamy, sadząc berberys Thunberga, grab zwyczajny, mahonie czy laurowiśnie wschodnie (dorastające do 1 m). Sadząc rośliny na glebie zasobnej w składniki, urodzajnej i żyznej, musimy stosować większą rozstawę niż w przypadku gleb ubogich i piaszczystych. Średnio powinno się sadzić 3 do 5 szt. na metr.


Właściwie pod żywopłot nadaje się każda uprawna ziemia ogrodowa. Jeżeli wcześniej w tym miejscu rosły drzewa, to glebę należy dobrze i głęboko uprawić oraz zaprawić ziemią kompostową lub kompostem. Jeli gleba jest ciężka, mokra, gliniasta, powinniśmy zmienić jej strukturę przez dodanie gruboziarnistego piasku, aby stała się bardziej przepuszczalna.

Dodajmy również kompostu dla podniesienia zawartości próchnicy. Dla większości roślin żywopłotowych najlepsze są stanowiska nasłonecznione, lecz na nieco zacienione również znajdą się rośliny, które można wykorzystać, np. laurowiśnia czy różanecznik (oba gatunki są wiecznie zielone) albo iglaki, np. cis.

Sadzenie krzewów najlepiej wykonywać w dwie osoby. Wyznaczamy stanowisko rozciągniętym sznurkiem, wzdłuż którego wykopiemy rowek dwa razy szerszy od średnicy bryły korzeniowej roślin. Pamiętajmy, by ziemię z wierzchniej żyznej warstwy wysypywać po jednej stronie rowka, natomiast ziemię z głębszych jałowych warstw po drugiej.

Delikatnie

Jeżeli mamy rośliny w doniczkach, ze zbitą ziemią, należy wyjąć z doniczki i ziemię wzruszyć, a następnie ustawić w wyznaczonych odstępach wzdłuż sznurka. Dno rowka spulchniamy, zaprawiamy kompostem lub torfem, możemy wsypać na dno również ziemię ogrodniczą. Rośliny umieszczamy w rowku w odpowiednich odległościach i przysypujemy korzenie odłożoną wcześniej wierzchnią warstwą gleby.

Podsypać, udeptać

Pamiętajmy, by korzenie były dokładnie rozłożone na dnie rowka, nie powinny być podwinięte ani załamane. Jedna osoba trzyma roślinę i delikatnie nią potrząsa, by ziemia dokładnie wypełniła przestrzeń między korzeniami, druga osoba podsypuje ziemię. Po wyczerpaniu żyznej ziemi, uzupełniamy tą odłożoną jałową ziemią. Dokładnie, ale delikatnie udeptujemy ziemię wokół roślin, by podłoże dokładnie przylegało do korzeni. Robimy to równomiernie, by rośliny nie zmieniły pozycji i pozostały pionowo. Po posadzeniu skracamy posadzone rośliny do ok. 60 cm, by się bujnie rozkrzewiły (nie robimy tego w przypadku różaneczników i żywotników). Podlewamy, by dobrze się przyjęły. Gdy woda dobrze wsiąknie, wokół roślin wysypujemy ściółkę, np. z kory. Ściółka chroni glebę przed wysychaniem, a także tworzy dobre warunki dla pożytecznych organizmów.


Warto pamiętać, że w zależności od roślin, możemy sadzić żywopłot w jednym rzędzie (drzewa, żywotniki), w dwóch rzędach (np. berberys, ostrokrzew, mahonie) na przemian lub w tzw. piątkę. W piątkę przeważnie sadzimy żywopłot z ligustru. Rośliny umieszczamy co ok. 20 cm w trzech rzędach na przemian.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 23:59