Poparzenie słoneczne to efekt nadmiernego wystawienia się na działanie promieni słonecznych albo ich odpowiedników w postaci łóżka w solarium czy innego urządzenia emitującego promieniowanie ultrafioletowe (UV). Objawy łagodnego poparzenia słonecznego to zwykle zaczerwienienie i ból. Po upływie 4–7 dni może nastąpić łuszczenie się skóry. Ten stan najczęściej ulega samowyleczeniu.
Ciężkie poparzenie słoneczne skutkuje bólem skóry i pęcherzami. W jego przebiegu dochodzi do odwodnienia, zaburzenia gospodarki elektrolitowej, a także infekcji. Wtedy trzeba szukać pomocy lekarza. O skali poparzenia dowiesz się dopiero po 12, a czasem 24 godzinach od wystawienia na słońce. Najczęściej jednak zdarzają się nam lekkie poparzenia. Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?
Unikaj słońca i używaj ziół
Przede wszystkim przez kilka dni unikaj słońca. Do czasu, aż zniknie zaczerwienienie skóry. Pij dużo wody lub napojów dla sportowców czy też soków. Na miejsca zaczerwienione stosuj zimne okłady. Weź chłodny prysznic albo kąpiel. Do kąpieli możesz dodać szklankę octu jabłkowego, który pomoże zrównoważyć pH skóry i przyspieszy gojenie....