Łęka Opatowska leży w powiecie kępińskim, na granicy Wielkopolski i Opolszczyzny. Na przestrzeni dziejów nieraz przechodziła pod obce panowanie. Okoliczności nie sprzyjały więc zawiązaniu ochotniczej straży. Zmieniły się jednak po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, gdy Łęka Opatowska stała się ostatnią polską stacją na szlaku kolejowym Poznań – Kluczbork. Wieś rozwijała się szybko, a obok rolników zaludnili ją kolejarze i pracownicy służby celnej. Powołanie lokalnej straży pożarnej było konieczne.
Zebranie założycielskie OSP w Łęce Opatowskiej odbyło się 5 sierpnia 1935 r. Co ciekawe, odbyło się już po niemieckiej stronie granicy, na dworcu kolejowym w sąsiednim Kostowie. Wśród inicjatorów utworzenia jednostki byli zaś mieszkańcy nie tylko Łęki Opatowskiej, ale i pobliskiego Lipia. Wspólna jednostka funkcjonowała aż do 1965 r. Jak mówią ocalałe przekazy, w szeregach strażaków stanęło większość mężczyzn powyżej 15. roku życia.
Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 28/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.