StoryEditorWiadomości rolnicze

Opłatkowe światy w chałupie

16.12.2015., 14:12h
Pomalowane na żywe kolory, od których, jak pisał w „Chłopach” Władysław Reymont, „aż w oczach gra”, lub wręcz przeciwnie – białe mogą być tradycyjne, wycinane z opłatka światy. Tuż przed Bożym Narodzeniem już za czasów naszego noblisty ozdabiano nimi ramy obrazów świętych. W ten sposób czczono przyjście na świat Pańskiego Dzieciątka – Króla Świata. 

Choć światy symbolizują całą kulę ziemską, jest to typowy przejaw sztuki ludowej o obrzędowym charakterze, jaki nie występuje poza granicami Polski. I choć przez lata wydawało się, że to zapomniany zwyczaj, nadal są w naszym kraju miejsca, gdzie nie brakuje chętnych do poznania ich historii. Od dziesięciu już lat w Muzeum Regionalnym w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego odbywają się warsztaty wytwarzania światów prowadzone przez Elżbietę Wit. Tam też można je podziwiać dzięki przygotowanej przez nią wystawie „Naszej chaty niskie progi”, której wernisaż odbył się 27 listopada w rekonstrukcji zabytkowej chałupy – takiej samej jak te, które stały przed laty w sercu Puszczy Kozienickiej. 

Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 51–52/2015 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 16:58