StoryEditorOSP

OSP Poniatów: Równolatka polskiej niepodległości

28.06.2018., 17:06h
Dokładnie 100 lat temu we wsi Poniatów koło Goszczanowa z inicjatywy, Józefa Ignaczaka, Stanisława Juszczaka, Stanisława Strojwąsa i Stanisława Dulasa powstała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest więc ona równolatką polskiej niepodległości.
W niedzielę 3 czerwca br. w kościele parafialnym w Goszczanowie odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez księdza kanonika Kazimierza Pyrzyka z okazji 100-lecia istnienia OSP Poniatów. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przybyli na plac przed remizą, a wzięli w niej udział samorządowcy, strażacy z innych jednostek OSP gminy Goszczanów oraz mieszkańcy wsi. Obchody 100-lecia powstania jednostki OSP Poniatów połączone zostały z gminnymi obchodami Dnia Strażaka. Dowódcą uroczystości był komendant zarządu gminnego OSP w Goszczanowie druh Mirosław Frankiewicz, przyjmującym meldunek był członek zarządu głównego Związku OSP RP druh Artur Sterna.

Niełatwe międzywojnie

Następnie głos zabrał Krzysztof Gaj – prezes OSP Poniatów. Powitał przybyłych gości, a następnie przypomniał historię powstania jednostki.

Na początku jednostka istniała tylko formalnie, na papierze, bo pierwsi poniatowscy strażacy nie dysponowali żadnym sprzętem gaśniczym ani umundurowaniem. Mieli jednak potencjał w postaci własnego zaangażowania i poparcia mieszkańców. Ze składek tych ostatnich zakupiono pierwsze wyposażenie i mundury dla druhów.

Z zapisków wynika, że w 1923 r. jednostka dysponowała pompą ręczną, kilkoma wężami i 10 kompletami mundurów. W kolejnym roku odkupiła drewniany budynek, który został remizą. W 1929 r. jednostka po raz pierwszy wzięła udział w zawodach sportowo-pożarniczych.




  • Poczty sztandarowe jednostek OSP gminy Goszczanów biorących udział w uroczystości

W sobotę 7 lipca 1934 r. ks. Kazimierz Bus w kościele parafialnym w Goszczanowie poświęcił sztandar jednostki. Trzy lata później sprzedano drewnianą strażnicę, a jej miejsce zajął murowany budynek, służący OSP Poniatów do dzisiaj. Przed wybuchem II wojny światowej zakupiono i przystosowano na potrzeby straży wóz konny. Po wojnie jednostka OSP Poniatów ponownie rozpoczęła funkcjonowanie, szybko pozyskując strażaków ochotników oraz niezbędne wyposażenie. W 1955 r. zakupiono motopompę PO 3, rozpoczęto też powiększanie istniejącej remizy, które zakończyło się w 1959 r. W 1964 r. dokupiono kolejną motopompę PO 5, a w 1968 r. dobudowano garaż.

Dumni z młodej krwi

Dwa lata później strażacy podjęli decyzję o zakupie samochodu nysa. Kolejny samochód, tym razem żuk, trafił do jednostki w 1978 r. i był on wykorzystywany do 2010 r. W 1979 r. przy remizie wybudowano zbiornik wodny do celów pożarniczych, a w 1990 r. wybudowano nowy garaż. Postanowiono też rozbudować remizę o zaplecze socjalne. W 2003 r. młodzież wyraziła chęć wzięcia udziału w zawodach sportowo-pożarniczych. Utworzono wówczas drużynę młodzieżową. Wytrwałe treningi młodych druhów miały swoje odzwierciedlenie w wynikach. Dzięki swojej działalności jednostka przez lata gromadziła środki finansowe na zakup i modernizację sprzętu pożarniczego oraz sportowego. W 2010 r. zarząd jednostki podjął decyzję o wymianie wysłużonego samochodu, dzięki środkom własnym i dotacji zakupiono forda transita. W 2013 r. dzięki wsparciu funduszy unijnych przeprowadzono gruntowny remont remizy. W 2014 r. drużyna OSP w Poniatowie wygrała zawody na szczeblu wojewódzkim i w 2015 r. reprezentowała woj. łódzkie na krajowych zawodach, zajmując wysokie 6 miejsce. Przez dziesięciolecia istnienia jednostki OSP w Poniatowie kilkukrotnie zmieniał się jej zarząd. Od 2016 r. stanowią go: Krzysztof Gaj – prezes, Radosław Wolski – wiceprezes, Janusz Jagielski – naczelnik, Tomasz Rzeźniczak – zastępca naczelnika, Ryszard Juszczak – skarbnik, Wojciech Urbaniak – gospodarz, Rafał Buda – sekretarz.

Podsumowując 10-lecie działalności OSP w Poniatowie, mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy wiele. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie druhów strażaków, tych obecnych, ale i tych, którzy już od nas odeszli – mówił prezes jednostki.


Sztandary i ordery

Z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia jednostki OSP Poniatów sztandar jednostki został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP. Dekoracji dokonał członek zarządu głównego Związku OSP RP druh Artur Sterna. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez miejscowych darczyńców.




Jubileusz był doskonałą okazją do przyznania wielu odznaczeń. Złotym medalem zasługi odznaczeni zostali: Mirosław Juszczak, Wojciech Urbaniak, Radosław Wolski, Stanisław Frącala, Grzegorz Dolat, Krzysztof Gaj, Ryszard Juszczak. Srebrnym medalem zasługi odznaczeni zostali: Dariusz Piekielny i Bogumił Kęsiak. Brązowy medal zasługi otrzymał Krystian Wilczyński. Odznaki za wysługę lat otrzymali członkowie OSP w Poniatowie; za 50 lat: Józef Rzeźniczak, Józef Frankiewicz, Jan Gaj, Józef Wyrębski; za 45 lat: Stanisław Pawlak, Stanisław Rzeźniczak; za 35 lat: Robert Jagielski, Zdzisław Frącala, Stanisław Krawczyk, Wojciech Krzyczkowski; za 30 lat: Wojciech Urbaniak; za 20 lat: Piotr Krysztofowicz; za 15 lat: Leszek Frankiewicz, Rafał Buda.

W imieniu odznaczonych druhów głos zabrał Radosław Wolski, który podziękował w imieniu wszystkich odznaczonych. Powiedział, że odznaki stanowią swojego rodzaju docenienie wkładu pracy, poświęcenia i narażania życia.



  • Sztandar jednostki z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP

Następnie głos zabierali zgromadzeni goście, którzy w swoich wystąpieniach gratulowali dostojnej jubilatce tego pięknego jubileuszu, a członkom OSP Poniatów dalszych sukcesów, małej ilości wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych oraz bezpiecznych z nich powrotów.

Ireneusz Oleszczyński
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 15:39