Czym zajmuje się Poselski Zespół Strażaków?
Poselski Zespół Strażaków ma piękną i długą tradycję. Jak łatwo obliczyć, świętujący w tym roku 30-lecie zespół powołano po raz pierwszy w 1993 roku podczas II kadencji Sejmu RP. Od tamtej pory powoływano go w każdej kadencji. Nie inaczej jest teraz. Poselski Zespół strażaków utworzono na początku grudnia. Należący do niego posłowie zajmują się kwestiami kluczowymi dla straży pożarnej: ochroną przeciwpożarową, infrastrukturą i wyposażeniem jednostek strażackich.
Kto się zapisał do Poselskiego Zespołu Strażaków?
W 10. kadencji Sejmu do Poselskiego Zespołu Strażaków zapisało się 120 posłów. To nieco mniej niż w poprzedniej kadencji, gdy do zespołu należało 140 osób. Wówczas przewodniczącym był poseł Zbigniew Chmielowiec z PiS-u. Nowe prezydium wybrane zostanie na pierwszym posiedzeniu nowego zespołu, które może się odbyć jeszcze w grudniu bądź w styczniu 2024. Obecni członkowie Poselskiego Zespołu Strażaków należą do następujących partii: Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego – Trzecia Droga i Lewicy.
Poselski Zespół Strażaków planuje wznowić aktywność
W ostatnich kadencjach sejmu aktywność Poselskiego Zespołu Strażaków była raczej niewielka. Jak można wyczytać w archiwach, w latach 2019-2023 odbyło się tylko osiem posiedzeń. Ostatnie miało miejsce w styczniu tego roku i miało formę spotkania noworocznego.
Na razie nie wiadomo, kiedy Poselski Zespół Strażaków w nowym składzie podejmie aktywność. Niewykluczone jednak, że wydarzy się to w najbliższych dniach lub tygodniach. Wówczas także będzie można mówić o kierunkach działalności, jaką zechcą podjąć posłowie wchodzący w skład tego zespołu.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. OSP Łosiów