OSP Gleba założyli rolnicy
Na czele jednostki stoi dh Zdzisław Pokora, który funkcję prezesa pełni od 1998 r. W ślady prezesa poszedł jego syn Tomasz, który poza służbą w OSP Gleba jest strażakiem zawodowym w PSP Ostrołęka.
– Jednostkę założyli w 1964 r. miejscowi rolnicy – wspomina prezes Zdzisław Pokora. – Pamiętam początek lat 90., kiedy wstąpiłem w szeregi OSP. Wtedy naszą siłą był wyłącznie kapitał ludzki. Wówczas nie dysponowaliśmy żadnym sprzętem, skupiliśmy się więc na pomocy lepiej wyposażonym jednostkom w gminie. Najczęściej byliśmy dysponowani do pożarów lasów i łąk. Pierwsze mundury koszarowe pojawiły się w 2004 roku, a nasza pełna działalność bojowa nastąpiła w 2009 r., kiedy otrzymaliśmy nasz pierwszy samochód STAR 244 przekazany przez OSP Wach. Wójt Dariusz Łukaszewski dostrzegając potrzeby zaangażowanych strażaków, zakupił blaszany garaż, który we własnym zakresie druhowie wyposażyli i ocieplili materiałami zakupionymi przez urząd gminy. Jednostka została wprowadzona do podziału bojowego. Posiadamy alarmowanie selektywne, sms i e-remizę. Dzięki możliwości wyjeżdżania do akcji poczuliśmy się mocni – mówi dh Zdzisław Pokora.
Jakim wozem strażackim jeździ OSP Gleba?
Dwa lata później STAR 244 trafił do kasacji, my zaś od strażaków z OSP Dylewo przejęliśmy STAR-a 200, który służył nam do 2014, kiedy to dzięki wsparciu ówczesnego wójta Dariusza Łukaszewskiego weszliśmy w posiadanie nowego samochodu, którym dotychczas dysponujemy, a mianowicie STAR-a 266 po modyfikacji, z napędem na trzy osie. Jest to samochód, który nie ma sobie równych podczas jazdy terenowej. Na wyposażeniu naszego wozu jest zestaw medyczny, agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy, motopompa Niagara, motopompa szlamowa, piły spalinowe, aparaty powietrzne, zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego oraz cała aparatura wodna i pianowa. Posiadamy również agregat wodny o dużej wydajności zamontowany na przyczepce, niezbędny do dużych działań gaśniczych. Dzięki bardzo dobrej współpracy z władzami Gminy Kadzidło i Starostwa powiatowego w Ostrołęce, oraz dotacjom z MSWiA, a także innych organizacji, na przestrzeni kilku lat, udało nam się doposażyć naszą jednostkę w niezbędny sprzęt i wyposażenie osobiste dla strażaków – powiedział dh Zdzisław Pokora. W 2014 r. jednostce został nadany sztandar.
– Kolejne inwestycje miały miejsce w 2019 r., kiedy dobudowaliśmy przy naszej remizie pomieszczenie stanowiące dodatkową powierzchnię na szatnię dla ubrań bojowych i mniejszych spotkań roboczych. Naszą salą reprezentacyjną do spotkań, imprez okolicznościowych jest Świetlica wiejska, która usytuowana jest nie daleko w budynku już nieistniejącej szkoły podstawowej. Do pełni szczęścia brakuje nam zaplecza socjalnego i kuchennego. Plany są, ale wszystko w rękach obecnej pani wójt Anny Śniadej – powiedział dh Zdzisław Pokora.
Ile strażaków służy w OSP Gleba?
W jednostce w Glebie służy ponad 30 strażaków. W tym 16 tworzy grupę tzw. wyjazdową.
– Wśród druhów mamy dziewięciu honorowych oraz Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, która powstała pod koniec ubiegłego roku – mówi prezes Pokora. – Powody do dumy przynoszą nam panie wchodzące w skład strażaków czynnych: Diana Giers, córka poprzedniego prezesa jednostki, Karolina Kaczyńska, opiekunka MDP, Dorota Chorążewicz, Natalia Zadroga oraz Milena Chełstowska. Młodzieżowa drużyna zapowiada się dobrze. Wspaniała, wrażliwa młodzież chcąca nieść pomoc. Obecnie są na etapie przygotowań do debiutanckiego, przyszłorocznego startu w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym. Młodzi mają skąd brać przykład, myślę o seniorach. Dwukrotnie kwalifikowaliśmy się do zawodów na szczeblu powiatowym. Do rywalizacji stają wówczas drużyny z całego powiatu. W 2013 r. do zwycięstwa zabrakło nam dosłownie 1 sek. Oprócz medali i dyplomów dostaliśmy od ówczesnego starosty Stanisława Kubła dwie profesjonalne wkrętarki Makita.
Rocznie strażacy z OSP Gleba do akcji wyjeżdżają średnio dwudziestokrotnie. To niewiele, i dobrze, jak podkreślił prezes Pokora mówiąc – im mniej wyjazdów, tym mniej tragedii. Według statystyk wyjazdowych, na przestrzeni od początku działalności bojowej, sprawność druhów OSP Gleba wynosi około 95 procent.
Strażacy, jak większość w Polsce, w chwili wybuchu wojny w Ukrainie brali udział w zbiórkach pomocowych dla ukraińskich uchodźców. m.in. żywności o przedłużonym terminie spożycia oraz środki czystości.
– Podczas tegorocznej powodzi w Internecie znalazłem informacje o sytuacji m.in. jednostek OSP na zalanych terenach – mówi prezes Pokora. – Tym sposobem trafiłem na jednostkę ze OSP Mochów, której remiza została zalana. Skontaktowałem się z prezesem, który wskazał mi potrzebujących rolników. Wraz z kolegami z OSP Gleba, zorganizowaliśmy zbiórkę pasz w naszej miejscowości i od rolników z innych miejscowości: Chudek, Kierzek, Jeglijowiec, Dylewo, Piasecznia i Siarcza Łąka. Zebraliśmy 3 tiry sianokiszonki, mówiąc krótko paszy dla krów, która trafiła do wskazanych rolników. Podjęliśmy także decyzję o dodatkowym przekazaniu strażakom z Mochowa motopompy pływającej firmy LEDA – co spotkało się z zaskoczeniem i wdzięcznością od obdarowanej strony – powiedział prezes.
Ciężka codzienna praca i zaangażowanie druhów z Gleby doceniły władze samorządowe. W 2019 r. prezes Zdzisław Pokora za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego został odznaczony przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Cztery lata później identyczne wyróżnienie Medalem Pro Masovia spotkało wzorowych strażaków z OSP Gleba.
Od 2010 r. prowadzimy kronikę naszej jednostki, a bieżącą działalność można śledzić na naszej stronie internetowej i na fb.
– Najważniejsze dla mnie jako prezesa jest prężne działanie drużyny młodzieżowej i angażowanie młodych do działalności w OSP. Bez młodzieży nie ma przyszłości. Szkoda byłoby stracić to, co zostało wspólnie zbudowane. Starsi druhowie przechodzą na emerytury, tak więc siła i nadzieja na strażacką przyszłość w Glebie pokładana jest w młodzieży – powiedział na zakończenie prezes Zdzisław Pokora.
Przeczytaj również:
Krystyna Nowakowska