
100-lecie OSP Brodowe Łąki: Historia i Tradycje Strażackie
– Ochotnicza Straż Pożarna Brodowe Łąki została założona w 1923 roku – wspomina skarbnik dh Krzysztof Drężewski a zarazem prezes zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Baranowie. – W 2023 r. obchodziliśmy uroczyście jej 100-lecie. Z tej okazji mieszkańcy zarówno naszych wsi, gminy, jak i powiatu ufundowali nam pierwszy w historii sztandar. Prezesem OSP Brodowe Łąki jest Stanisław Panuś, wiceprezesem Wiesław Nasiadka, naczelnikiem Artur Brysiewski, zastępcą naczelnika Wiesław Suchecki, sekretarzem Adam Płoski, gospodarzem Mateusz Szyszka.
Jakim sprzętem strażackim dysponuje obecnie jednostka w Brodowych Łąkach?
Druhowie do krajowego systemu KSRG wstąpili w 2016 r. Obecnie posiadają jeden samochód bojowy MAN 18.340 GBA z 2017 r.
– Nie ukrywam, że naszym marzeniem jest drugie auto – mówi prezes. – Wóz, którym wyjeżdżamy do akcji pozyskaliśmy w dużej mierze dzięki wsparciu finansowemu poprzedniego wójta Henryka Toryftera, który obecnie zasiada w radzie powiatu. Wówczas wsparli nas także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz starosta powiatu ostrołęckiego Stanisław Kubeł. Dodam, że współpraca z obecnym wójtem Marcinem Wołoszem układa się równie pomyślnie, jak z jego poprzednikiem – powiedział dh Drężewski.
Działania OSP Brodowe Łąki: 44 Interwencje w 2024 Roku
W jednostce służy czterdziestu czterech druhów, w tym trzydziestu trzech tworzy zespół czynnych strażaków, pozostających na co dzień w pełnej gotowości do udziału w akcjach. W szeregach OSP jest również siedmiu druhów honorowych oraz jeden wspierający. Dwóch strażaków to zawodowi strażacy, dh Przemysław Frąckiewicz służy w PSP i dh Artur Brysiewski w Wojskowej Straży Pożarnej, a dh Mateusz Szyszka, jest zawodowym żołnierzem. Mamy również dwóch policjantów dh. Marcina Tańskiego oraz dh Michała Olendera.
– W ubiegłym roku do akcji zadysponowani byliśmy czterdzieści cztery razy – mówi dh Krzysztof Drężewski. – Dominowały miejscowe zagrożenia, przede wszystkim zdarzenia drogowe, ale nie brakowało interwencji typowo medycznych, zwanych fachowo izolowanymi zdarzeniami medycznymi. Czterokrotnie ratowaliśmy mieszkańców z zatrzymaniem krążenia, a następnie przekazaliśmy ich pod opiekę pogotowia ratunkowego. Ponad 1/4 czynnych strażaków ukończyła kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W naszych szeregach są również płetwonurkowie i sternicy motorowodni.
Strażacy OSP Brodowe Łąki przyjęli zasadę, że wynagrodzenia za udział w akcjach przeznaczają w całości do wspólnej kasy OSP. Dzięki temu posiadają wkłady własne na ewentualne inwestycje czy zakup sprzętu, umundurowania itp.
Skoro przeszliśmy do inwestycji, w 2020 r. dobiegł końca remont szatni oraz głównego garażu.
– Posiadaliśmy środki własne, ale bez wsparcia finansowego Urzędu Gminy Baranowo, jak również marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, nie bylibyśmy w stanie tych inwestycji zrealizować – mówi dh Drężewski.
– Ponadto dzięki środkom pozyskanym z funduszy sołeckich wsi Zawady i Brodowe Łąki zakupiliśmy i we własnym zakresie zamontowaliśmy trzy klimatyzatory z funkcją ogrzewania. Planujemy rozbudować klatkę schodową, przygotować toalety na piętrze oraz rozbudować miejsca garażowe z myślą, iż uda nam się wkrótce pozyskać drugie auto.
Druhowie z OSP Brodowe Łąki działają aktywnie na wielu polach, również artystycznych
– Od dziewięćdziesięciu pięciu lat po sąsiedzku w Zawadach istnieje Kurpiowski Zespół pod Borem – mówi dh Krzysztof Drężewski.
– To wielopokoleniowa grupa pięćdziesięciu tancerzy, śpiewaków i muzyków. W zespole występują całe rodziny, nie inaczej jest w moim przypadku. Od 2013 r. występuję w zespole wraz z żoną Ewą i córkami Patrycją, Wiktorią i Marysią. Duża część naszych strażaków wraz ze swoimi bliskimi, to członkowie Kurpiowskiego Zespołu pod Borem – powiedział dh Drężewski.
Rozwój Wsi Brodowe Łąki: Strażacy Inwestują w Infrastrukturę i Społeczność
Na placu, przy rzece Omulew, od lat funkcjonuje przystań kajakowa, którą strażacy z OSP Brodowe Łąki opiekują się społecznie. Do zakresu ich obowiązków należy sprzątanie, naprawa sprzętu, jak również dbanie o teren rekreacyjny, na którym znajdują się palenisko grillowe, wiaty i plac zabaw. W pobliżu są trzy wypożyczalnie kajaków. Więc zapraszamy na spływy kajakowe piękną nieuregulowaną rzeką.
– Ciekawą i przede wszystkim oryginalną inicjatywę podjęliśmy w 2022 r. – mówi dh Krzysztof Drężewski. – Mając zaoszczędzone środki własne napisaliśmy wniosek o dofinansowanie z programu „Organizacja warsztatów z zakresu kurpiowskiej sztuki ludowej” z LGD „Kurpsie Razem”. Dzięki temu lokalni artyści wykonali sześć okazałych rzeźb przedstawiających naszych lokalnych patronów: Św. Floriana, Św. Michała Archanioła, Św. Jana Nepomucena, Aleksandra Kopcia, miejscowego nauczyciela i patrona szkoły jak również założyciela Kurpiowskiego Zespołu pod Borem. Pozostałe dwie rzeźby przedstawiają Kurpia i Kurpiankę. Dwie ostatnie usytuowaliśmy na rogatkach przy wjeździe do wsi Zawady jako para witająca naszych gości. A pozostałe odpowiednio przy kościele, przy rzece, przy remizie i przy szkole.
OSP Brodowe Łąki angażuje przyszłych strażaków
Czas wolny od służby druhowie poświęcają na spotkania z młodzieżą. Najczęściej odwiedzają ich w szkołach: im. Aleksandra Kopcia w Zawadach, jak również w szkole podstawowej w Woli Błędowskiej.
– Dzięki tym spotkaniom wierzę, że jeszcze w tym roku utworzymy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Ćwiczenia, zajęcia z wiedzy o pożarnictwie oraz kursy z niesienia pierwszej pomocy przykuwają uwagę naszych przyszłych, najmłodszych strażaków – powiedział na zakończenie skarbnik dh Krzysztof Drężewski.
Krystyna Nowakowska