
OSP Karsy: Historia i współczesność jednostki strażackiej w małej wsi
Do wstąpienia w szeregi strażackie zainspirowały go opowieści i wspomnienia o jego dwóch wujkach strażakach – Tadeuszu Dobrzyńskim oraz Zygmuncie Dobrzyńskim.
Karsy to niewielka, licząca około czterystu mieszkańców wieś położona w powiecie pleszewskim, gmina Gołuchów, w której funkcjonuje 8 jednostek. OSP Karsy powstała w 1930 r., prezesem został dh Stanisław Knappe, komendantem Ignacy Tomalak, zastępcą komendanta Sylwester Kazimierski, skarbnikiem Józef Staszak, gospodarzem Józef Kuchta, zaś funkcję sekretarza powierzono dh. Ignacemu Bogaczykowi.
Obecnie funkcję prezesa OSP Karsy pełni syn kuzyna naczelnika, młody strażak Mikołaj Dobrzyński, naczelnika Jacek Dobrzyński, zastępcy naczelnika Marek Czaplicki, skarbikiem jest Piotr Dobrzyński, sekretarzem Lidia Bogacz i członkiem zarządu jest dh Andrzej Kieliba.
Strażackie sukcesy młodzieży
W szeregach OSP Karsy zrzeszonych jest 74 druhów, w tym 43 członków czynnych, z czego grupę wyjeżdżającą do akcji JOT, tworzy 25 strażaków: 20 mężczyzn i 5 kobiet.
– Powodem do dumy jest nasza 31-osobowa MDP, w tym 10 chłopców i 21 dziewczyn, której jestem opiekunem. Wspierają mnie Małgorzata Dobrzyńska i dh Piotr Dobrzyński – mówi naczelnik Jacek Dobrzyński.
Drużyna młodzieżowa w zawodach sportowo-pożarniczych odnosi liczne sukcesy. W ubiegłym roku dziewczęta awansowały do zawodów na szczeblu powiatowym plasując się ostatecznie na drugim miejscu. Jesteśmy też dumni z naszej drużyny żeńskiej, która w konkurencji zwanej „Musztra” w 2024 r. zajęła czwarte miejsce, i proszę mi wierzyć, nie jest to prosta konkurencja.
Budowa remizy w Karsach: wspólny wysiłek strażaków i mieszkańców
Druhowie z Kars mają jeden samochód.
– Nie jest to bojowe auto, lecz pojazd typu kwatermistrzowskiego, do którego nieraz nie jesteśmy w stanie zabrać niezbędnego sprzętu – mówi naczelnik. – Wójt Tomasz Pawlak zna problem i zapewnia, że jak tylko będzie to możliwe zajmie się tą sprawą. Z tego też powodu podczas akcji spełniają rolę jednostki wspierającej.
– Budowa remizy w Karsach miała miejsce w 2004 r. Nie było wówczas garaży, więc samochód marki „Żuk”, motopompa M-800 oraz pozostały sprzęt były przechowywane w prywatnym garażu dh. Stanisława Kaźmierczaka. Budowę remizy sfinansował m.in. urząd gminy, lecz większość prac wykonaliśmy we własnym zakresie – strażacy wraz z mieszkańcami.
– Aktualnie pomocną dłoń podało nam sołectwo z sołtysem Mikołajem Dobrzyńskim naszym prezesem – mówi naczelnik. – Z funduszy sołeckich zakupiliśmy metalowy garaż. W tym roku czeka nas jeszcze ogrodzenie placu zabaw oraz wybudowanie paleniska na grilla z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że remizę wraz z okazałą działką obejmiemy monitoringiem, a także doprowadzimy szybki Internet. W tej kwestii bardzo liczymy na dalsze wsparcie ze strony sołectwa i władz gminy – powiedział naczelnik.
Sukcesy na boisku i w zawodach sportowo-pożarniczych
Dużo czasu i uwagi druhowie poświęcają młodzieży.
– Organizujemy dla nich cykliczne turnieje z wiedzy pożarniczej. Zazwyczaj awansujemy do szczebla powiatowego, a nawet zdarzyło się, że nasi reprezentanci walczyli w turnieju wojewódzkim. Uczestniczymy w corocznych Halowych Turniejach Piłki Nożnej, a także w zawodach sportowo-pożarniczych. Zazwyczaj zajmujemy miejsca na podium.
Sukcesów nie brakuje także w innych dyscyplinach. Mamy od wielu lat drużynę tenisa stołowego, gdzie strażacy z naszej jednostki zajmują miejsca na podium. To zasługa dh. Eugeniusza Jędrasiaka, który od wielu lat zajmuje 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej, ale także opiekuje się drużyną i zawodnikami w poszczególnych kategoriach wiekowych. W miarę możliwości staramy się organizować najmłodszym kolonie i obozy. Przy tego typu przedsięwzięciach kluczową rolę odgrywają przede wszystkim finanse. Poszukujemy więc sponsorów. Chciałbym podziękować naszym stałym darczyńcom: „Nadleśnictwu Taczanów” oraz Bankowi Spółdzielczemu w Pleszewie. Swój wkład ma również MSWiA oraz rodzice uczestników wyjazdu – powiedział naczelnik.
– Pomagamy i wspieramy różne przedsięwzięcia i imprezy organizowane przez sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich w Karsach. Współpraca jest wzorowa i pozwala na coroczne organizowanie dla miejscowej społeczności takich imprez i uroczystości jak: Dzień Kobiet, powitanie i pożegnanie lata, podtrzymujemy także tradycje wspólnych spotkań wigilijnych i pomagamy w zabezpieczaniu uroczystości kościelnych. Zabezpieczamy uroczystości organizowane przez Gminę Gołuchów, między innymi cykliczny Gołuchowski Rajd Rowerowy – Święto Polskiej Niezapominajki.
Nowoczesny wóz bojowy marzeniem strażaków z Kars
O czym marzą? – Marzymy o wozie bojowym, póki co możemy wspierać naszych kolegów strażaków – powiedział na zakończenie naczelnik.
Krystyna Nowakowska