Przed nimi kolejne stulecie
OSP Perespa (pow. tomaszowski) liczy prawie czterdziestu druhów, z których trzynaścioro przeszło szkolenie uprawniające do udziału w działaniach ratowniczych. Idea niesienia pomocy potrzebującym ma tu długie tradycje. Jednostka została założona w 1923 r. przez dh. Józefa Wójcika, posła na Sejm II RP. Inicjator powstania ochotniczej straży we wsi był też pierwszym jej naczelnikiem. Natomiast pierwszym prezesem został ks. Stanisław Jaworski. Jeszcze w tym samym roku została wybudowana drewniana remiza.
Pierwsza motopompa, pierwszy samochód
Kolejny budynek remizy, także drewniany, powstał w 1954 r. W latach 50. ub. w. jednostka otrzymała motopompę. W następnej dekadzie przy miejscowej szkole podstawowej zaczęły działać młodzieżowe drużyny pożarowe, których prowadzeniem zajmował się nauczyciel – Kazimierz Sobczyński.
W 1987 r. została oddana do użytku trzecia siedziba OSP. Jednostka wprowadziła się do murowanego budynku remizo-świetlicy.
Ważny dla OSP Perespa był 2006 r. Miejscowa straż pozyskała wtedy samochód bojowy marki Star 266. W tym samym roku zawiązała się kobieca drużyna pożarnicza, która cztery lata później w zawodach wojewódzkich w Krasnymstawie zajęła szóste miejsce.
W 2008 r. został ufundowany sztandar dla OSP w Perespie. W 2014 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Stała się tym samym dwudziestą jednostką włączoną do KSRG na terenie powiatu tomaszowskiego. W kolejnym roku z Niemiec dotarł na Zamojszczyznę samochód marki Magirus, został pozyskany dla jednostki z powiatu Freudenstadt.
Jubileusz OSP w Perespie
Kończący się rok upłynął pod znakiem dwóch ważnych dla jednostki z Perespy wydarzeń. Najpierw, 14 maja, podczas Powiatowego Dnia Strażaka uroczyście świętowano jubileusz jednostki. Uroczystość była okazją do uhonorowania wyróżniających się druhów.
Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali udekorowani: Piotr Szuwara, Krzysztof Wybranowski, Marzena Bogucka i Krzysztof Piękny. Srebrny Medal „ZZdP” otrzymał Kamil Wybranowski, a Brązowy – Artur Mądroń. Cała jednostka została wyróżniona Złotym Znakiem Związku OSP.
Drugie wydarzenie to przekazanie dla OSP wozu ratowniczo-bojowego na podwoziu Renault z 2010 r., który zastąpił wysłużonego Magirusa. Auto ma zbiornik na wodę o pojemności 2,5 tys. l, rozpędza się do 90 km/h. Pojazd dotarł do Perespy ze Środy Wielkopolskiej. Gdy odwiedziłem jednostkę, na ukończeniu były prace przygotowujące go do służby.
– Wóz dobrze się prowadzi, jest odpowiednio wyposażony – zaznacza wiceprezes OSP Perespa Piotr Szuwara. – Są narzędzia hydrauliczne Weber, piła tarczowa, dwie piły spalinowe, zestaw medyczny – wylicza.
Jednostka, jak przystało na zespół działający w ramach KSRG, cały czas zabiega o to, aby jej wyposażenie stało na jak najwyższym poziomie.
– Kilka dni temu przywiozłem zbiornik wodny, sukcesywnie pozyskujemy nowe elementy wyposażenia – mówi Piotr Szuwara.
Jakiego rodzaju interwencje druhowie zwykle podejmują? Przez teren, na którym operują, nie przebiegają główne drogi, więc wypadki komunikacyjne nie są najczęstszymi przyczynami wyjazdów.
– Pożary zabudowań, wypalanie traw, wypadki w rolnictwie – wylicza prezes OSP Bogdan Wybranowski. – W ub. roku pierwsi byliśmy na miejscu i udzielaliśmy pomocy osobie przechodzącej zawał.
Kilka lat temu nad okolicą przeszła trąba powietrzna. Zrywała dachy, łamała drzewa.
– Zabezpieczaliśmy dachy, pomagaliśmy w ich naprawie – wspomina prezes OSP Perespa. Z kolei w 2010 r., gdy w zachodniej części województwa wylała Wisła, a gmina Wilków znalazła się pod wodą, strażacy z Perespy brali udział w akcji ratunkowej.
Z kluczami do remizy
W bieżącym roku siedziba jednostki przeszła remont elewacji i prezentuje się znakomicie. Najbliżej budynku mieszka… prezes OSP. W razie alarmu, wraz z synami, pierwszy melduje się na miejscu. Dawniej wyprzedzała go córka.
– Gdy jeszcze mieszkałam z rodzicami, kiedy włączała się syrena, to ja brałam klucze, by otworzyć budynek, żeby strażacy mogli od razu wyjechać, gdy dotrą na miejsce – opowiada córka Bogdana Wybranowskiego – Elżbieta Przybysz. Jest jedną z wielu pań w jednostce.
Są wśród nich i takie, które przeszły kursy uprawniające do wyjazdu na akcje. Jedną z nich jest Elżbieta Łukasiewicz, która jeszcze nie miała okazji sprawdzić ich w praktyce.
– Ale jest nowy samochód, więc wszystko przede mną – zapewnia.
Obecny skład zarządu OSP Perespa to: prezes Bogdan Wybranowski, wiceprezes i naczelnik Piotr Szuwara, zastępca naczelnika Krzysztof Wybranowski, sekretarz i kronikarz Małgorzata Sokołowska, gospodarz Przemysław Mądroń i skarbnik Marek Truś.