Szymon Sroka został strażakiem jak miał 15 lat. Teraz jest prezesem OSP w Łęce Opatowskiej
Druh Szymon Sroka w wieku piętnastu lat wstąpił w szeregi OSP w Łęce Opatowskiej, wiosce położonej w powiecie kępińskim, gmina Łęka Opatowska. Obecnie pełni obowiązki prezesa jednostki.
– Można powiedzieć – mówi prezes Szymon Sroka – że poszedłem w ślady ojca – Mirosława, który był strażakiem. Pierwsze swoje kroki stawiał w MDP OSP w Trzebieniu, a następnie należał do drużyny seniorów do momentu, kiedy się przeprowadził.
Praktycznie cała rodzina prezesa jest, bądź była, związana z OSP Łęka Opatowska. Druhnami są dwie siostry – Marta oraz Dominika. Strażakiem czynnym jest również jego brat, Mateusz.
OSP w Łęce Opatowskiej na początku związna była z koleją
Wówczas Łęka Opatowska administracyjnie należała do gminy Opatów w powiecie kępińskim. Nie była to typowa wieś rolnicza; znaczny procent ludności stanowili kolejarze mieszkający w blokach i pracownicy służby celnej. Stacja kolejowa w Łęce Opatowskiej była ostatnią polską stacją na trasie Poznań – Kluczbork.
Właśnie na stacji tego dworca 5 sierpnia 1935 r. dh Władysław Legin, prezes OSP w Piaskach, otworzył założycielskie zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęce Opatowskiej. Funkcję pierwszego prezesa powierzono dh. Józefowi Holce. Jego prawą ręką został naczelnik dh Ludwik Olejniczak, sekretarzem dh Franciszek Wąsik. Prowadzenie finansów powierzono skarbnikowi dh. Michałowi Millerowi.
– Strażakami w naszej jednostce byli mężczyźni od 15. roku życia z Łęki Opatowskiej i z Lipia – mówi dh Szymon Sroka.
– Do 1965 r. mieszkańcy obu wiosek należeli do jednej straży, choć każda wioska posiadała swoją remizę.
OSP Łęka Opatowska od niemal 30 lat działa w KSRG
W gminie Łęka Opatowska, na czele której stoi wójt Adam Kopis, działają dwie jednostki OSP. Obie dobrze wyposażone, zrzeszone w krajowym systemie KSRG (Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy).
– Do KSRG zostaliśmy włączeni w 1995 r. – mówi prezes Szymon Sroka. – Dysponujemy dobrym sprzętem. W dużej mierze to zasługa wójta oraz lokalnych przedsiębiorców, którzy w miarę możliwości wspierają nas finansowo. W ubiegłym roku dzięki nim pozyskaliśmy wóz bojowy GBA Scania, który zajął miejsce po wysłużonym, ale w pełni sprawnym samochodzie marki Star-MAN, który trafił do naszych kolegów z OSP Siemianice, by następnie Star 244 mógł zostać przekazany strażakom z Mołdawii. Akcję wspierania Mołdawian gmina Łęka Opatowska prowadzi od kilku lat. Cały program niesienia pomocy to inicjatywa wicemarszałka województwa wielkopolskiego – Krzysztofa Grabowskiego. Wspierają go m.in. prezes zarządu Gminnego OSP dh Tomasz Jerczyński oraz wójt Adam Kopis. Poza Scanią, w garażach stoją Man GCBA z 2015 r. oraz samochód prywatny – 9-osobowy BUS marki Opel Vivaro. Skoro mówimy o sprzęcie i wsparciu finansowym naszej jednostki, chciałbym podziękować m.in. Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz KSRG – dodaje Szymon Sroka.
Ponad 140 strażaków działa w OSP Łęka Opatowska, a MDP liczy ponad 30 dzieci
Z OSP Łęka Opatowska związanych jest na co dzień stu czterdziestu czterech druhów. Trzydziestu to zespół przeszkolonych strażaków, wśród nich dwie druhny, Emilia Kucharska oraz Ewa Stempniak.
– Bardzo ważnym ogniwem naszej drużyny są członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej – mówi dh Szymon Sroka. – Trzydziestojednoosobową drużyną opiekuje się zastępca naczelnika, dh Dominik Osada oraz dh. Emilia Kucharska.
Historia strażaków z Łęki Opatowskiej jest bogata i pełna sukcesów, choćby ze względu na udział w zawodach sportowo-pożarniczych. Kolejne, to zaszczytny tytuł dla druha Bartłomieja Kucharskiego, który został „Wielkopolskim Strażakiem Roku 2006”.
– Następne sukcesy przyszły jeszcze w tym samym roku. Drużyna seniorów – żeńska i męska po wygranej w zawodach powiatowych awansowała do zawodów na szczeblu wojewódzkim, które odbyły się w Kleczewie. Seniorki zajęły szóste miejsce w klasyfikacji generalnej oraz zdobyły brązowy medal w sztafecie. Trzy lata później, w 2009 r. obie drużyny młodzieżowe, dziewczęca i chłopięca, wywalczyły złote medale i mistrzostwo powiatu podczas zawodów w Baranowie. Wierzę, że dzisiejsza młodzież już wkrótce pójdzie w ślady swoich poprzedników, a może nawet pod względem medali ich przeskoczy, jak mawiają skoczkowie wzwyż – powiedział z uśmiechem dh Szymon Sroka.
Jak zawsze, wesprze nas wójt
Inwestycje w OSP to codzienne problemy spędzające sen z powiek strażakom, a przede wszystkim prezesowi i zarządowi OSP.
– W ubiegłym roku wyremontowaliśmy łazienki, klatkę schodową i zakupiliśmy nowe meble. To wielka inwestycja finansowa – mówi prezes. – Dużo mamy jeszcze do zrobienia. Zamierzamy w najbliższym czasie przeprowadzić rozbudowę remizy oraz termomodernizację obiektu. Jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentacji projektowej. Wójt Adam Kopis zapoznał się z naszymi projektami. Mam nadzieję, że jak zawsze wesprze nas, nie tylko finansowo, ale i duchowo – powiedział na zakończenie prezes Szymon Sroka.
Krystyna Nowakowska