Poczet sztandarowy OSP w Łęce Opatowskiej OSP Łęka Opatowska
StoryEditorOchotnicze Straże Pożarne

OSP w Łęce Opatowskiej od niemal 30 lat działa w KSRG

19.05.2024., 11:00h
OSP w Łęce Opatowskiej liczy ponad 140 strażaków. – Dysponujemy dobrym sprzętem. W dużej mierze to zasługa wójta oraz lokalnych przedsiębiorców. Dzięki nim pozyskaliśmy wóz bojowy GBA Scania – mówi prezes Szymon Sroka.

Szymon Sroka został strażakiem jak miał 15 lat. Teraz jest prezesem OSP w Łęce Opatowskiej

Druh Szymon Sroka w wieku piętnastu lat wstąpił w szeregi OSP w Łęce Opatowskiej, wiosce położonej w powiecie kępińskim, gmina Łęka Opatowska. Obecnie pełni obowiązki prezesa jednostki.

– Można powiedzieć – mówi prezes Szymon Sroka – że poszedłem w ślady ojca – Mirosława, który był strażakiem. Pierwsze swoje kroki stawiał w MDP OSP w Trzebieniu, a następnie należał do drużyny seniorów do momentu, kiedy się przeprowadził.

Praktycznie cała rodzina prezesa jest, bądź była, związana z OSP Łęka Opatowska. Druhnami są dwie siostry – Marta oraz Dominika. Strażakiem czynnym jest również jego brat, Mateusz.

OSP w Łęce Opatowskiej na początku związna była z koleją

Wówczas Łęka Opatowska administracyjnie należała do gminy Opatów w powiecie kępińskim. Nie była to typowa wieś rolnicza; znaczny procent ludności stanowili kolejarze mieszkający w blokach i pracownicy służby celnej. Stacja kolejowa w Łęce Opatowskiej była ostatnią polską stacją na trasie Poznań – Kluczbork.

Właśnie na stacji tego dworca 5 sierpnia 1935 r. dh Władysław Legin, prezes OSP w Piaskach, otworzył założycielskie zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęce Opatowskiej. Funkcję pierwszego prezesa powierzono dh. Józefowi Holce. Jego prawą ręką został naczelnik dh Ludwik Olejniczak, sekretarzem dh Franciszek Wąsik. Prowadzenie finansów powierzono skarbnikowi dh. Michałowi Millerowi.

– Strażakami w naszej jednostce byli mężczyźni od 15. roku życia z Łęki Opatowskiej i z Lipia – mówi dh Szymon Sroka.
– Do 1965 r. mieszkańcy obu wiosek należeli do jednej straży, choć każda wioska posiadała swoją remizę.

OSP Łęka Opatowska od niemal 30 lat działa w KSRG

W gminie Łęka Opatowska, na czele której stoi wójt Adam Kopis, działają dwie jednostki OSP. Obie dobrze wyposażone, zrzeszone w krajowym systemie KSRG (Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy).

– Do KSRG zostaliśmy włączeni w 1995 r. – mówi prezes Szymon Sroka. – Dysponujemy dobrym sprzętem. W dużej mierze to zasługa wójta oraz lokalnych przedsiębiorców, którzy w miarę możliwości wspierają nas finansowo. W ubiegłym roku dzięki nim pozyskaliśmy wóz bojowy GBA Scania, który zajął miejsce po wysłużonym, ale w pełni sprawnym samochodzie marki Star-MAN, który trafił do naszych kolegów z OSP Siemianice, by następnie Star 244 mógł zostać przekazany strażakom z Mołdawii. Akcję wspierania Mołdawian gmina Łęka Opatowska prowadzi od kilku lat. Cały program niesienia pomocy to inicjatywa wicemarszałka województwa wielkopolskiego – Krzysztofa Grabowskiego. Wspierają go m.in. prezes zarządu Gminnego OSP dh Tomasz Jerczyński oraz wójt Adam Kopis. Poza Scanią, w garażach stoją Man GCBA z 2015 r. oraz samochód prywatny – 9-osobowy BUS marki Opel Vivaro. Skoro mówimy o sprzęcie i wsparciu finansowym naszej jednostki, chciałbym podziękować m.in. Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz KSRG – dodaje Szymon Sroka.

image
Akt Dobrego Serca

Strażacy-ochotnicy z Wielkopolski wspierają kolegów z Mołdawii

Ponad 140 strażaków działa w OSP Łęka Opatowska, a MDP liczy ponad 30 dzieci

Z OSP Łęka Opatowska związanych jest na co dzień stu czterdziestu czterech druhów. Trzydziestu to zespół przeszkolonych strażaków, wśród nich dwie druhny, Emilia Kucharska oraz Ewa Stempniak.

Bardzo ważnym ogniwem naszej drużyny są członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej – mówi dh Szymon Sroka. – Trzydziestojednoosobową drużyną opiekuje się zastępca naczelnika, dh Dominik Osada oraz dh. Emilia Kucharska.

Historia strażaków z Łęki Opatowskiej jest bogata i pełna sukcesów, choćby ze względu na udział w zawodach sportowo-pożarniczych. Kolejne, to zaszczytny tytuł dla druha Bartłomieja Kucharskiego, który został „Wielkopolskim Strażakiem Roku 2006”.

– Następne sukcesy przyszły jeszcze w tym samym roku. Drużyna seniorów – żeńska i męska po wygranej w zawodach powiatowych awansowała do zawodów na szczeblu wojewódzkim, które odbyły się w Kleczewie. Seniorki zajęły szóste miejsce w klasyfikacji generalnej oraz zdobyły brązowy medal w sztafecie. Trzy lata później, w 2009 r. obie drużyny młodzieżowe, dziewczęca i chłopięca, wywalczyły złote medale i mistrzostwo powiatu podczas zawodów w Baranowie. Wierzę, że dzisiejsza młodzież już wkrótce pójdzie w ślady swoich poprzedników, a może nawet pod względem medali ich przeskoczy, jak mawiają skoczkowie wzwyż – powiedział z uśmiechem dh Szymon Sroka.

Jak zawsze, wesprze nas wójt

Inwestycje w OSP to codzienne problemy spędzające sen z powiek strażakom, a przede wszystkim prezesowi i zarządowi OSP.

– W ubiegłym roku wyremontowaliśmy łazienki, klatkę schodową i zakupiliśmy nowe meble. To wielka inwestycja finansowa – mówi prezes. – Dużo mamy jeszcze do zrobienia. Zamierzamy w najbliższym czasie przeprowadzić rozbudowę remizy oraz termomodernizację obiektu. Jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentacji projektowej. Wójt Adam Kopis zapoznał się z naszymi projektami. Mam nadzieję, że jak zawsze wesprze nas, nie tylko finansowo, ale i duchowo – powiedział na zakończenie prezes Szymon Sroka.

Krystyna Nowakowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 18:58