StoryEditorOSP

W pełni profesjonalni ochotnicy z OSP Kalisz-Lis

09.12.2022., 11:12h
W 1932 r. we wsi Lis w pobliżu Kalisza została założona jednostka OSP. W 1933 wybudowano pierwszą drewnianą remizę. Podczas drugiej wojny światowej jednostka jako jedna z nielicznych nie zaprzestała swojej działalności. W 1975 r. Lis został włączony w granice Miasta Kalisza i od tamtej pory jest jedną z jego dzielnic.

Naczelnikiem OSP Kalisz-Lis jest dh Szymon Zieliński, który jest jednocześnie druhem ochotnikiem oraz funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. Do OSP Kalisz-Lis wstąpił w wieku 17 lat, do czego namówiła go żona Agata, również ochotniczka, zaczynając od udziału w zawodach sikawek konnych, by już w roku 2011 przejść szkolenie podstawowe i móc uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W ślady naczelnika poszedł także jego młodszy brat – Wiktor, który pełni funkcję sekretarza.

Strażacy z OSP Kalisz-Lis w ostatnich latach wygrywali głosowanie w Budżecie Obywatelskim Miasta Kalisza.

Szczyt rozwoju inwestycyjnego naszej jednostki przypada na ostatnie cztery lata – mówi naczelnik Szymon Zieliński. – Wszystko zaczęło się w 2018 r., kiedy to po napisaniu projektu w Budżecie Obywatelskim Miasta Kalisz udało się go wygrać w projektach lokalnych za sprawą naszych mieszkańców. To dzięki ich głosom oddanym na nasz projekt pozyskaliśmy blisko sto tysięcy złotych na zakup sprzętu. Dzięki temu byliśmy w stanie zakupić quada Polaris za czterdzieści tysięcy złotych, łódź ratowniczą z przyczepą za sześćdziesiąt tysięcy złotych oraz sanie lodowe.

Część ekipy wyjazdowej OSP Kalisz-Lis​

  • Część ekipy wyjazdowej OSP Kalisz-Lis​

OSP Kalisz-Lis działa i rozwija się prężnie

Naczelnik Szymon Zieliński podkreśla, jak wielką rolę w rozwoju strażnicy odegrali prezesi oraz obecny prezydent Kalisza – Krystian Kinastowski.

Dzięki znakomitej współpracy z prezydentem Krystianem Kinastowskim oraz zaangażowaniu poprzedniego wieloletniego prezesa dh. Jana Janiszewskiego oraz obecnego prezesa Mariana Szymczaka, nasza jednostka zajmuje silną pozycję w strukturach OSP. W ciągu ostatnich lat udało się również wymienić wszystkie pojazdy w naszej jednostce. W 2019 roku zakupiono dziewięcioosobowego busa Renault Trafic służącego przede wszystkim do transportu ratowników i dodatkowego sprzętu. Zakupiono GBA-Rt 3/28 Renault D16, a w roku 2020 dzięki wysiłkowi całego zarządu, wszystkich druhów, przychylnym ludziom z prezydentem Kalisza na czele i wsparciu Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu, udało nam się pozyskać wymarzony pojazd GCBA 7/52 Scania P450XT. Zakup tak świetnych i odpowiednio dobranych pojazdów nie byłby możliwy gdyby nie zaangażowanie druhów: Macieja Owczarka, Patryka Żurawskiego, Tomasza Banasiaka, Mateusza Ptaka, Grzegorza Stasiaka czy Jacka Kowalczyka. Całe to wyposażenie zakupiliśmy dzięki funduszom przyznanym z Budżetu Obywatelskiego, wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz środkom z Miasta Kalisza, które to nam przyznał prezydent Krystian Kinastowski przy poparciu Rady Miasta Kalisza. Prezydent przekazał nam na zakup samochodu Renault D16 pięćset tysięcy złotych, zaś na ciężką Scanię sto tysięcy złotych. Dzięki tej pomocy przeprowadziliśmy również generalny remont remizy, w skład którego weszło powiększenie części garażowej oraz stworzenie szatni, łazienki i pralni. Wiele prac wykonaliśmy we własnym zakresie, odnowiliśmy naszą Izbę Pamięci oraz w jednym z pomieszczeń założyliśmy siłownię z prawdziwego zdarzenia. Warto również wspomnieć, że za fundusze z budżetu obywatelskiego udało się także pozyskać dodatkowy sprzęt ratowniczy oraz środki ochrony indywidualnej w postaci nowych ubrań specjalnych czy hełmów – podsumował inwestycje naczelnik Szymon Zieliński.

15 druhów ma patenty sterników motorowodnych

W OSP Kalisz-Lis służy 74 strażaków, 40 z nich to wyszkoleni druhowie. W tej grupie jest również osiem kobiet. Z racji dysponowania łodzią piętnastu ratowników ma patenty sterników motorowodnych. Decyzja o pozyskaniu łodzi oraz szkoleniu również ratowników w tym zakresie wynikała z racji przepływającej w pobliżu rzeki Prosny z jej licznymi dopływami. Ponadto, nieopodal znajduje się zbiornik retencyjny, jak również często na naszym terenie dochodzi do zagrożeń powodziowych. – Kilku druhów posiada również inne specjalistyczne szkolenia jak np. szkolenie z ratownictwa wysokościowego na poziomie podstawowym – dodał naczelnik.

Jednostka działa na terenie Miasta Kalisza i powiatu kaliskiego i jest również włączona do Wojewódzkich Odwodów Operacyjnych w ramach Plutonu KALISZ. Ilość tegorocznych interwencji przekroczyła już ponad 250.

Szkolenie z ratownictwa technicznego

  • Szkolenie z ratownictwa technicznego

Jest plan reaktywować MDP

Przed laty prężnie działała u nas Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, niestety z różnych powodów się rozpadła. Teraz, gdy już wszystkie inwestycje zostały zrealizowane, pojawiają się głosy o jej reaktywowaniu. Bardzo nam na tym zależy – kontynuuje dh Szymon Zieliński.

– Jednostka OSP Kalisz-Lis w środowisku strażackim jest postrzegana jako wzorowa, z tego tytułu zostaliśmy wytypowani do zaprezentowania jej strażakom z Mołdawii, którzy są na etapie tworzenia struktur ochotniczych jednostek pożarniczych zbliżonych do naszych. Z przyjemnością podzieliliśmy się z naszymi gośćmi wiedzą i doświadczeniem – powiedział na zakończenie naczelnik Szymon Zieliński.

Pamiątkowe zdjęcie druhów – 2020 r.

  • Pamiątkowe zdjęcie druhów – 2020 r.

Krystyna Nowakowska

fot. OSP Kalisz-Lis

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 49/2022 na str. 57. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 12:53