Jak przebiegały obchody Dnia Strażaka w OSP Ostrożeń?
Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w OSP Ostrożeń miały wyjątkowy charakter. Podczas tego święta poświęcono i przekazano nowy samochód ratowniczo-gaśniczego oraz poświęcono figurę Świętego Floriana. Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki przed kościołem parafialnym pod wezwaniem Świętej Trójcy w Gończycach.
Została odprawiona msza święta w intencji strażaków i ich rodzin, podczas której lektorem był Sławomir Więckowski – gospodarz OSP Ostrożeń, ale także wicedyrektor Zespołu Szkół w Miętnem oraz sekretarz w radzie nadzorczej OSM Garwolin. Po mszy świętej na placu kościelnym ksiądz kanonik Jan Spólny proboszcz parafii w Gończycach dokonał uroczystego poświęcenia nowego samochodu strażackiego.
Następnie obchody zostały przeniesione przed remizę OSP Ostrożeń, gdzie podczas uroczystego apelu odbyło się podniesienie flagi państwowej na maszt. W poczcie sztandarowym wystąpili: Tomasz Gromół – dowódca pocztu, Karol Pawlak – flagowy, Karol Gawryś – asystujący.
Jakiej marki samochód strażacki dostało OSP Ostrożeń?
Następnie nastąpiło oficjalne przekazanie samochodu. Podczas uroczystości poświęcona została kapliczka z figurą świętego Floriana wykonana przez druha Wiesława Pawlaka.
Podczas wystąpień głos zabrał między innymi Maciej Błachnio, wójt gminy Sobolew.
– Mamy dzisiaj dwa powody do świętowania. Pierwszy z nich to obchody dnia świętego Floriana – waszego patrona i gminny dzień strażaka. Z tego miejsca chciałbym wam wszystkim podziękować za wasz trud, zaangażowanie i za to, że wasz prywatny czas poświęcacie dla naszego bezpieczeństwa. Drugim powodem do świętowania jest przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, jakim jest Renalut Master – powiedział na wstępie Maciej Błachnio.
Następnie głos zabrał Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie – młodszy brygadier Tomasz Biernacki, który podziękował strażakom ochotnikom z OSP Ostrożeń za ich ofiarną pracę, a także wyróżnił licznie zebranych w Ostrożeniu członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
– Wasza jednostka znajduje się blisko węzła na S17 i dlatego lekki samochód dedykowany głównie do zdarzeń drogowych bardzo dobrze wpisuje się w system zabezpieczenia powiatu. W związku z tym dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu tego pojazdu. Szczególnie dziękuję panu wójtowi i członkom rady gminy, gdyż samochód udało się zakupić bez żadnych programów dofinansowań – powiedział Tomasz Biernacki.
W uroczystościach uczestniczyli: komendant Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie młodszy brygadier Tomasz Biernacki, komendant Gminny OSP Krystian Błażejczyk, prezes zarządu OSP gminy Sobolew Sławomir Sawicki, sekretarz gminy Aneta Sygocka, proboszcz parafii w Gończycach ksiądz kanonik Jan Spólny.
Od kiedy istnieje OSP Ostrożeń?
Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrożeniu powstała w 1910 roku. Jej założycielem, a później prezesem i komendantem był Henryk Lempko właściciel restauracji "Na Oberży" w Gończycach. Podczas I wojny światowej OSP Ostrożeń była jedyną organizacją mogącą legalnie skupiać w swoich szeregach całą młodzież męską i pod pretekstem szkolenia ogniowego przygotowywać przyszłe kadry wojskowe. W skład jednostki wchodziło wówczas 30 druhów. Jej działalność obejmowała także prowadzenie życia kulturalnego.
W 1924 roku Wydział Powiatowy (sejmik) podjął decyzję o przyznaniu dwustu zł na zakup sprzętu strażackiego takiego jak: ręczna sikawka, mundury, hełmy, toporki i pasy.
W 1934 roku ówczesny dziedzic Tomasz Jabłkowski przeznaczył plac pod budowę remizy, która powstała za pieniądze ze składek zebranych od mieszkańców wsi Ostrożeń A i B.
W latach 1960–1972 jednostka dysponowała samochodem marki Dodge. Brała wówczas udział w pożarach między innymi w takich wsiach jak: Mroków, Piastów, Kobyla Wola, Wola Rowska. Ponadto druhowie z OSP Ostrożeń w latach 1962–1964 uczestniczyli w akcjach przeciwpowodziowych w miejscowościach Antonówka i Kraski.
W 1978 roku oddano do użytku nową remizę. W latach 1994–1998 dokonano rozbudowy remizy. W lipcu 1983 roku zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Siedlcach nadał jednostce OSP Ostrożeń sztandar w uznaniu za zasługi jako symbol ofiarnej i wiernej służby. W 1985 roku podczas obchodów 75-lecia jednostki uhonorowano jej sztandar Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
Od ilu lat OSP Ostrożeń jest w KSRG?
16 marca 1992 roku Sąd Wojewódzki w Siedlcach wpisał do rejestru stowarzyszeń Ochotniczą Straż Pożarną w Ostrożeniu. W 1994 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Lata 2005–2007 były bardzo owocne dla OSP Ostrożeń dzięki kilku dotacjom, które pochodziły między innymi z Urzędu Marszałkowskiego, Krajowego Systemy Ratowniczo-Gaśniczego oraz z urzędu gminy. Dzięki tym środkom zakupiono między innymi profesjonalną motopompę, aparaty powietrzne, zestaw PSP R1 wraz z wyposażeniem, nosze, kompletne umundurowanie. W 2009 roku zakupiono ciężki samochód gaśniczy marki Iveco. W 2011 roku jednostka z Ostrożenia obchodziła setny jubileusz swojego powstania. W tym czasie w skład jej władz wchodzili: Zdzisław Pasik – prezes, Sławomir Więckowski – naczelnik, Łukasz Gawryś – sekretarz, Krzysztof Zygadło – skarbnik.
Obecnie skład zarządu OSP Ostrożeń wygląda następująco: prezes - Łukasz Gawryś, zastępca prezesa – Adam Dziubak, zastępca naczelnika – Marek Pawlak, sekretarz – Artur Talarek, gospodarz – Sławomir Więckowski, kronikarz – Adam Belka.
Józef Nuckowski