StoryEditorzdrowie

Paxlovid - czy to rzeczywiście skuteczny lek na COVID-19?

22.01.2022., 10:01h
Cały świat żył do niedawna oczekiwaniem na cudowną substancję, którą moglibyśmy walczyć z pandemią. Jedną już mamy – to szczepionki. A kilka dni temu okazało się, że mamy też kolejny lek.

Może nie cudowny, ale potrafi przeciwdziałać rozwojowi choroby i może zapobiegać jej ciężkiemu przebiegowi, hospitalizacji i śmierci. I nie jest to, jak by się wielu wydawało, amantadyna.

Kiedy można podawać pacjentom Paxlovid?

Najpierw o nowo zatwierdzonym leku. 22 grudnia 2021 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków, czyli FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła w trybie nadzwyczajnym do użytku lek o nazwie Paxlovid, produkowany przez Pfizera. Lek ma postać tabletek, które podaje się w leczeniu łagodnych i umiarkowanych przebiegów COVID-19 dorosłym oraz dzieciom powyżej 12. roku życia, ważącym przynajmniej 40 kilogramów. Paxlovid wydawany jest na receptę i powinien być podany w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Leku nie można stosować jako zapobiegającego ewentualnym objawom, czyli przyjmować go „na wypadek zakażenia” czy też wyłącznie po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. Nie podaje się go też w stanach ciężkich i krytycznych. Paxlovid nie zastępuje szczepionki. Preparat zawiera dwie substancje. Pierwsza – nirmatlerwir – blokuje jedno z białek wirusa, sprawiając, że nie może się on namnażać. Druga z substan...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. listopad 2024 23:02