StoryEditorMateriał promocyjny

Pielęgnacja przeciwstarzeniowa – jak dbać o cerę po czterdziestce?

15.01.2018., 11:01h
Skóra bywa ciągle narażana na szybką utratę cennej wilgoci. Bardzo często wystawiana jest na zewnętrzne czynniki pogodowe – upał, suche powietrze, niskie temperatury, wysoką wilgotność. W mgnieniu oka traci jędrność i odpowiednie nawilżenie – staje się szorstka i matowa. Głownie w mroźne i upalne miesiące należy dbać o nią z wyraźną troską, szczególnie jeśli jest się po 40. roku życia. Promienie słoneczne i wiatr nie są sprzymierzeńcami naskórka zarówno zimą, jak i latem (szczególnie w gorące tygodnie narażamy się na niebezpieczeństwo ze strony słońca podczas wielogodzinnej pracy na zewnątrz). Jednak dojrzała cera bywa zdecydowanie bardziej podatna na przesuszanie i szarzenie niż młoda i powinna mieć zapewnioną czułą, sprawdzoną i zdecydowaną opiekę przez 365 dni w roku.

Podstawy pielęgnacji anti-ageing

Na pierwszym miejscu należy podstawić dogłębne nawilżanie. Tylko odpowiednie nawodnienie skóry pozwoli na zmniejszenie widoczności zmarszczek, a więc ich optyczne spłycenie. I nie trzeba mieć na uwadze samego kremu. Powinno się dobierać wszystkie kosmetyki o działaniu nawilżającym, poczynając od preparatów do oczyszczania twarzy. Wystarczy, że w ich składzie znajdzie się choć jeden komponent potrafiący zachować właściwą wilgotność i gęstość skóry. Mogą to być między innymi oleje roślinne (z pestek granatu, jojoba, arganowy, z dzikiej róży, z opuncji figowej, z awokado), proteiny, kwas hialuronowy, masło shea bądź nieduże stężenie mocznika. Wybierając środek do mycia buzi i/lub demakijażu, należy również zwracać uwagę na jego konsystencję – wszystko względem rodzaju cery. Posiadaczki skóry suchej, wrażliwej, ściągniętej powinny sięgać po olejki kosmetyczne, mleczka lub łagodne emulsje micelarne, a tłustej, normalnej, mieszanej i problematycznej – po żele i płyny micelarne. Oczyszczanie twarzy przeprowadzamy zarówno rano, jak i wieczorem. Nie ma mowy o pójściu spać w jakimkolwiek makijażu, nawet tylko lekko pomalowanych rzęsach!

Dodatkowo koniecznie rezygnujemy z mycia buzi mydłem. Ten specyfik, choć używany był w dzieciństwie i jeszcze kilka lat temu bardzo polecany, wyrządzi więcej szkody, szczególnie cerze dojrzałej. Mydło bowiem posiada inne pH niż skóra (jest zasadowe, a skóra ma ok. 5,5) – niszczy więc jej naturalny płaszcz hydrolipidowy i może powodować pojawianie się licznych podrażnień i przesuszeń.

Kolejną podstawą jest stosowanie preparatów z filtrami UV. Takie kosmetyki ochronią cerę przed negatywnym wpływem promieni słońca, które powodują przecież fotostarzenie. Wiosną, jesienią i zimą wystarczą produkty o faktorze minimum SPF 15, latem nieco większym – przecież na zewnątrz w upały w ciągu dnia spędza się kilka lub kilkanaście godzin na pracy. Jednak skóra powinna być zabezpieczana przed wiązkami UV przez cały rok, nieważne, czy obecnie przebywasz na wsi, czy w mieście! Promieniowanie trwale uszkadza strukturę cery – niszczy kolagen i elastynę odpowiedzialne za jej właściwe ujędrnienie. Uszkodzony naskórek ciężko zregenerować i odbudować. Wtedy warto się zaopatrzyć w bogate kremy oparte na łagodzących składnikach, jak alantoina, pantenol czy wspomniany już mocznik. Przez długo operujące słońce nietrudno o pękające naczynka, które dobrze jest wzmacniać odpowiednimi substancjami zawartymi w kosmetykach. Są to między innymi ekstrakty z krwawnika pospolitego, arniki górskiej, kasztanowca zwyczajnego i nagietka oraz witaminy K, C i PP.

Skóra po 35-40. roku życia wymaga odpowiedniej troski i regeneracji. Najlepszą porą do odbudowy jest noc – komórki naskórka nie próżnują, kiedy Ty śpisz. Cera co około miesiąc się odnawia, proces ten z wiekiem stale się wydłuża o kilka dni. Na jej powierzchni pozostaje więc martwy naskórek, który choć raz w tygodniu powinien być przez nas usunięty. Wystarczy wówczas sięgnąć po peeling – najlepiej delikatny enzymatyczny z papainą. Złuszczenie buzi pozwoli nie tylko na jej regenerację, lecz także poprawienie wchłaniania cennych składników z kolejno stosowanych kosmetyków, na przykład kremów, olejków, maseczek czy serum. Na noc warto wybierać gęste i bogate preparaty nasycone dobroczynnymi komponentami, jak witaminy, roślinne komórki macierzyste, minerały z Morza Martwego, algi, ekstrakty z ziół, ceramidy czy koenzym Q10. I wcale nie muszą to być produkty luksusowe i drogie, przejrzyj na przykład ofertę marki Bioliq, której specyfiki zachęcają zarówno świetną efektywną formułą, jak i atrakcyjną ceną.

Zaprzyjaźnij się z kosmetykami pod oczy

Zmarszczki pojawiają się najszybciej w okolicy oczu (także ust) – wszystko przez mimikę. Dlatego po przekroczeniu pewnej bariery wiekowej, pielęgnacja twarzy nie obejdzie się bez dobrego kremu do tych stref. W tych miejscach tkanka skórna jest zdecydowanie najcieńsza i nie posiada gruczołów łojowych, wymaga więc o wiele większej troski niż inne partie buzi. Wystarczy wprowadzić do urodowego rytuału codzienne (rano i wieczorem) delikatne wklepywanie kremu pod oczy, takiego, który zdecydowanie wzmocni włókna kolagenowe i elastynowe. Należy za to unikać pocierania okolic oczu, stosowania w tych miejscach podrażniających peelingów i wysuszających preparatów oraz niewłaściwego demakijażu.

Uwaga! Jako pierwszych używaj specyfików pod oczy, dopiero potem sięgaj po cięższe kremy do całej twarzy.

Wszystkie niezbędne kosmetyki do cery dojrzałej znajdziesz w sklepie MakeUp.pl. Na wirtualnych półkach odkryjesz mnóstwo przeróżnych preparatów, które pozwolą Ci na zatroszczenie się o swoją buzię.

Zdrowe nawyki? Naturalnie!

Aby cieszyć się piękną cerą po 35. roku życia, nie wystarczy sama pielęgnacja od zewnątrz. Warto się także skupić na trosce od wewnątrz, stawiając na właściwą dietę, picie minimum 2 litrów wody dziennie, regularny i odpowiednio długi sen, a także aktywność fizyczną. Dobrze jest także zaufać wiedzy naszych babek i pijać różne herbatki ziołowe, a także spożywać jak najwięcej warzyw i owoców. Korzystajmy z tego, co daje nam natura!

Joanna Żołnierkiewicz, 
Fot. Make Up.pl 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 14:26