StoryEditorŻycie wsi

Piknik w Okoninie – miarą człowieczeństwa

12.07.2019., 16:07h
Gospodarstwo Ewy i Ryszarda Kruzińskich należy do najlepszych w województwie oraz kraju. Znane jest z prowadzenia nowoczesnej produkcji trzody chlewnej. Zdobyło wiele nagród w regionalnych i ogólnopolskich konkursach, w których nagradzani są najlepsi rolnicy. Właściciele gospodarstwa słyną jednak nie tylko z nagród. Co roku organizują u siebie piknik integracyjny dla osób niepełnosprawnych.

Piknik w Okoninie po raz 10

Piknik to wydarzenie, na którym spotykają się osoby potrzebujące opieki i rehabilitacji. Przygotowywane są dla nich liczne atrakcje w postaci występów artystycznych i prezentacji. Odbywa się od 15 lat. W tym roku odbyła się 10. edycja. Piknik związany jest z powstaniem w 2003 roku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rypinie.

Jednostką prowadzącą jest Liga Kobiet Polskich Koło w Rypinie przy Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim w Bydgoszczy. Warsztat jest placówką pobytu dziennego. Naszym celem jest poprawa sprawności każdego uczestnika, niezbędna do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku. Warsztat Terapii Zajęciowej działa od poniedziałku do piątku. Część osób dociera na zajęcia samodzielnie, część dowożona jest samochodem WTZ. Mamy sześć pracowni oraz salę rehabilitacji ruchowej. Zajmujemy się osobami zarówno z niepełnosprawnościami intelektualnymi, jak i ruchowymi – mówi kierowniczka WTZ Bożena Celebucka.

W pikniku poza uczestnikami warsztatu udział wzięli między innymi podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Rypina, Domu Pomocy Społecznej z Ugoszcza oraz rodzice i opiekunowie, a także reprezentanci Domu Dziecka z Rypina i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Wielgiego. Pojawili się także przedstawiciele władz, instytucji, służb bezpieczeństwa oraz liczni przyjaciele.
W tym roku w pikniku w Okoninie udział wzięli minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski, oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober. Niemal w komplecie pojawili się także reprezentanci władz samorządu powiatu oraz gminy.


Piknik to okazja do konkursów i wspólnej zabawy. Podczas tegorocznej edycji aktywny udział brali w niej podopieczni ośrodków opieki
  • Piknik to okazja do konkursów i wspólnej zabawy. Podczas tegorocznej edycji aktywny udział brali w niej podopieczni ośrodków opieki
Uczestniczką WTZ „Nadzieja” jest pani Izabela, córka właścicieli gospodarstwa, w którym organizowany jest piknik integracyjny, cierpiąca na porażenie mózgowe.

Kiedy powstały warsztaty, postanowiliśmy zrobić coś specjalnego dla uczestników. Zaproponowaliśmy, aby zorganizować dla nich imprezę, która będzie okazją do plenerowej zabawy oraz integracji. Pierwsza edycja była skromna – wzięło w niej udział około 40 osób. Okazało się, że osoby niepełnosprawne niezwykle ją doceniły. Postanowiliśmy więc piknik organizować w naszym gospodarstwie regularnie. Podczas jednej z edycji postawiliśmy na integrację tematyczną. Zaprosiliśmy do nas osoby znane przede wszystkim z telewizji i mediów. Lokalni politycy, przedstawiciele władz i działacze opowiadali o zasadach swojej pracy i codziennej działalności – wspomina Ryszard Kruziński.


Poziom człowieczeństwa

Piknik integracyjny to nie tylko spotkanie osób potrzebujących integracji i rehabilitacji, ale także ludzi dobrej woli. Od kilku lat w jego organizacji uczestniczy Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. Jego dyrektor jest Towarzyszem Chorągwi Husarii Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która odtwarza warunki walki i życia husarii, czyli dumy oręża polskiego. Za jego sprawą podczas pikniku został zaprezentowany efektowny pokaz kawaleryjski.

W pikniku w Okoninie bierzemy udział kolejny raz. Sprzyja nam jego plenerowy charakter. Nasze inspiracje sięgają daleko. Książę dobrzyński Władysław, który nadawał w XIV wieku prawa miejskie Rypinowi, był osobą niepełnosprawną. Miał przydomek Garbaty. Był dobrym inwestorem i gospodarzem, ale słabszym rycerzem, bo był niepełnosprawny ruchowo. Dlatego wiele działań, w których brał udział, dziś byłoby kwalifikowane jako opieka socjalna i pomoc. Fundował kościoły i szpitale dla niepełnosprawnych i potrzebujących. My przypominamy tę postać historyczną – mówi Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej.


Ewa i Ryszard Kruzińscy z córką Izabelą. W ich gospodarstwie od 15 lat organizowany jest Piknik Integracyjny dla Osób Niepełnosprawnych
  • Ewa i Ryszard Kruzińscy z córką Izabelą. W ich gospodarstwie od 15 lat organizowany jest Piknik Integracyjny dla Osób Niepełnosprawnych
Piknik organizowany jest przez rodzinę Kruzińskich na własny koszt. Od kilku lat jest on wspierany przez lokalne i ponadregionalne firmy, które fundują prezenty i upominki uczestnikom wydarzenia. W tym roku dodatkowo minister rolnictwa na potrzeby Pikniku zakupił kilkadziesiąt kilogramów słodyczy.

Z fabryki przyjechał dostawczy samochód wypełniony po dach słodkimi wyrobami. Dzięki takim darom możemy organizować dla uczestników prezenty – tłumaczy Kruziński.

Piknik integracyjny to wydarzenie ponadregionalne. Jego znaczenie oraz rehabilitacyjne oddziaływanie jest doceniane w całym województwie. Po raz pierwszy udział w nim wziął minister rolnictwa.

Podejście do osób niepełnosprawnych, które mają dysfunkcje, ale szczególne cechy i dary, które są dla nas bardzo ważne, określa nasz poziom człowieczeństwa. To, w jaki sposób dla ludzi potrzebujących opieki i pomocy się odnosimy, świadczy o naszym sumieniu i sercu. Jeśli ich lekceważymy i nie jesteśmy w stanie okazać im należytego szacunku, wtedy zaszczyty, ważne funkcje, które pełnimy oraz zgromadzone majątki dowodzą tylko naszej próżności i pychy – mówił podczas oficjalnej części pikniku Jan Krzysztof Ardanowski.

Tomasz Ślęzak
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 05:09