StoryEditorŻycie wsi

Pomagać? Po prostu trzeba, nawet jeśli czasem jest pod górę

13.04.2020., 08:04h
Laureat „Pozytywki Dzień Dobry TVN” – wyróżnienia przyznawanego za pasję, optymizm i wielkie serce. Zwycięzca pierwszej edycji ogólnopolskiej nagrody „Okulary księdza Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód” za działalność na rzecz potrzebujących – wbrew wszelkim trudnościom, zgodnie z ideami jej patrona.

Tak po prostu trzeba

O kim mowa? O znanym naszym Czytelnikom Pawle Grabowskimchirurgu, społeczniku i pisarzu, a zarazem twórcy pierwszego wiejskiego hospicjum w Polsce.

Nadeszły takie czasy, kiedy dostajemy nagrody za normalność. Bo w tym, co robię, nie ma nic nadzwyczajnego – mówi doktor.

Coraz częściej gości w radiu, telewizji, zdobywa nagrody i wyróżnienia. Mimo rosnącej popularności Paweł Grabowski sprawia wrażenie zaskoczonego całym zamieszaniem wokół jego osoby. Młodzi powiedzieliby, że nie ma parcia na szkło. I pewnie wielu się temu dziwi. Tymczasem, założyciel Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza o sobie mówi niewiele, choć jego życiorys mógłby posłużyć za gotowy materiał na scenariusz filmowy. Skupia się na tym, co najważniejsze – z pasją opowiada o domowej pomocy najciężej chorym mieszkańcom podlaskich wsi oraz budowie wiejskiego hospicjum stacjonarnego. Wierzy, że uda się pozyskać środki na budowę obiektu oraz pokrycie bieżących potrzeb pacjentów.

Nie zgadzam się, aby ludzie żyli bez opieki. Nie ma w tym bohaterstwa, jest tylko brak zgody na to, co się dzieje. Tak po prostu trzeba – zapewnia.

Pomoc szyta na miarę

Paweł Grabowski nazywa siebie „wariatem”. Bo któż inny z funduszem założycielskim w kwocie zaledwie 2 tys. zł zdecydowałby się porzucić karierę chirurga w stolicy, aby utworzyć wiejskie hospicjum domowe na odludziu, tuż pod białoruską granicą? Szaloną, zdaniem wielu, decyzję doktor podjął tuż po poważnym kryzysie zdrowotnym. Wówczas przewartościował swoje życie. Postawił wszystko na jedną kartę. Zdecydował się pojechać tam, gdzie jest daleko, trudno, a pomoc hospicyjna nie dociera. Dziś, z perspektywy 9 lat, uważa, że nie mógł postąpić inaczej.

Mieszkańcy terenów wiejskich zasługują na profesjonalną pomoc lekarską, fachową opiekę u kresu życia. To, że osiedlili się „na końcu świata”, w niczym nie czyni ich gorszymi – przekonuje Paweł Grabowski. – Na wsiach wykluczonych komunikacyjnie, oddalonych od większych ośrodków medycznych nawet po kilkadziesiąt kilometrów, trudniej o wsparcie. Właśnie dlatego utrzymanie bieżących działań hospicjum domowego jest tak istotne.

Fundacja Hospicjum im. Proroka Eliasza mieści się w Michałowie. Opieką obejmuje ponad 40 pacjentów zamieszkujących wiejskie obszary wschodniego Podlasia, usytuowane z dala od większych miast. Niesie bezpłatną pomoc osobom nieuleczalnie chorym, wspiera również rodziny pacjentów u kresu życia. W skali kraju stanowi ewenement – jako jedyne hospicjum w Polsce zatrudnia opiekunki, które pomagają pacjentom w najprostszych czynnościach. Jeśli trzeba, przyniosą podopiecznemu wodę ze studni. Wykąpią chorego. Zaparzą herbatę. Potrzymają za rękę, czasem opowiedzą dowcip. Albo wspólnie pomilczą. Doktor Grabowski podkreśla, że bez wspaniałego, empatycznego zespołu współpracowników hospicjum straciłoby rację bytu.

Powołując do życia placówkę, zrobiłem wariactwo. Ale wariactwo zaplanowane, głęboko przemyślane. Wierzę w to, że Pan Bóg wiedział, co robi, stawiając w tym miejscu szaleńca z grupą jemu podobnych – mówi z uśmiechem.


  • Doktor Paweł Grabowski dodaje otuchy nie tylko słowem mówionym, ale i pisanym. Jego „Dziadek Franek” w przyjazny sposób oswaja z tematem przemijania
W 2018 roku dr Grabowski poszedł o krok dalej. Wbrew przeciwnościom w pobliskiej Makówce rozpoczął budowę stacjonarnego hospicjum świadczącego całodobową opiekę medyczną. Powstająca już placówka ma spełniać najwyższe, europejskie standardy opieki nad osobami terminalnie chorymi. Budowa hospicjum pochłonie kilkanaście milionów złotych. Dzięki wsparciu darczyńców udało się już pozyskać część kwoty. Aby jeszcze w tym roku zadaszyć budynek, brakuje, bagatela, 700 tys. zł.

Zdarza się, że zamiast kwiatów, młode pary stawiają puszkę i proszą o wsparcie hospicjum – mówi dr Ewa Stankiewicz. – Los pacjentów spoczywa w rękach ludzi wielkiego serca. Każdy, kto zechce wesprzeć fundację, między innymi jednym procentem podatku lub wpłacając choć kilka złotych, staje się budowniczym naszego hospicjum.

Oko puszczone z nieba

Paweł Grabowski rozpoznawalny jest przede wszystkim jako założyciel wiejskiego hospicjum. Ale to również utalentowany pisarz. Niedawno opublikował książkę po raz pierwszy skierowaną do dzieci. „Dziadek Franek” to ciepła, refleksyjna powieść o przemijaniu i spotkaniu ze śmiercią. Oswaja dzieci z trudnym tematem, który obecnie coraz częściej spychany jest na margines. Impulsem do napisania historii chłopca, który towarzyszy dziadkowi w nieuleczalnej chorobie, były prawdziwe historie podpatrzone w domach podopiecznych hospicjum.

Dzieci zainspirowały mnie do napisania tego, co zobaczyłem na własne oczy. Dziś unika się trudnych tematów. Skupiamy się na tym, co lekkie i przyjemne. A życie składa się również z bolesnych aspektów – opowiada autor. – Książka jest próbą pokazania, że z mądrym wsparciem da się przeżyć najtrudniejsze chwile. Może też być pretekstem do rozmowy z dziećmi o stracie i opiece nad najbliższymi. Bez omijania tematów tabu.

Ta wyjątkowa publikacja ma dodatkową misję – środki ze sprzedaży powieści wspierają budowę stacjonarnego hospicjum w Makówce.

Choć bywa pod górkę, Paweł Grabowski wierzy w pomyślny finał swoich przedsięwzięć. Wszelkie trudności traktuje jako wyzwania, nie przeszkody. „Wspaniały, fantastyczny człowiek, który jest herosem w tym, co robi” – tak podczas wręczania statuetki „Okularów księdza Kaczkowskiego” o lekarzu mówił Szymon Hołownia, od lat wspierający hospicjum. Sam zainteresowany ocenia siebie nieco skromniej. Dziwi się, że jest nagradzany za zwykłą – jego zdaniem – pracę, którą wykonuje po prostu najlepiej, jak umie. Ale ze zwycięstwa w konkursie bardzo się cieszy. Tym bardziej że z księdzem Janem Kaczkowskim znał się osobiście. Pamięta, jak dzwonili do siebie, by przegadać sprawy dotyczące życia, budowy hospicjum i wreszcie – odchodzenia.

Może ksiądz mrugnął do mnie z góry? – zastanawia się Paweł Grabowski. – Wyróżnienie traktuję jako „oko z nieba” od księdza Jasia. A może to psikus z jego strony, że tę nagrodę dostałem?

Małgorzata Janus

Prosimy o przekazanie 1% na wsparcie działalności Hospicjum im. Proroka Eliasza.

Nr konta: 81 1050 1953 1000 0090 3150 6141.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 08:42