Kiedy najlepiej zbierać cukinię i jak ją przechowywać?
Jeśli dość szybko posadziliśmy cukinię, wówczas jej zbiór możliwy jest nawet w czerwcu. Jednak prawdziwe żniwa cukiniowe zaczynają się w lipcu, a ostatnie warzywa można zbierać pod koniec września, a nawet na początku października, Najlepszy czas na zrywanie cukinii jest wtedy, gdy osiągnie ona rozmiar od 10 do 12 cm. Warto regularnie zbierać cukinię o takich rozmiarach, gdyż dzięki temu będą on dawać dłużej plon.
Dopiero co zerwaną cukinię można przechowywać bez problemu przez niemal miesiąc, o ile złożymy ją w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, w którym jednak temperatura nie spadnie poniżej 10°C. Co istotne, cukinia nie może znajdować się w pobliżu pomidorów czy wszelkich owoców, ponieważ znacznie przyspieszają procesy gnilne w warzywie. Jeżeli zamierzamy cukinię wykorzystywać również później, należy ją zamrozić lub zamarynować. Jednak zamrożoną cukinię należy zużyć w terminie do 10 miesięcy – po tym czasie warzywo zaczyna po prostu źle smakować.
Przepis na roladki cukinią i kurczakiem
Żeby przygotować roladki drobiowe z cukinią należy przygotować następujące składniki:
- 6 udek z kurczaka – bez kości i skóry,
- 2 średnie cukinie,
- 4 pieczarki,
- 100 g mozzarelli,
- sól, pieprz, papryka, curry,
- 2 ząbki czosnku,
- pęczek koperku,
- 150 ml śmietany 18%,
- 150 ml bulionu,
- olej.
Jak przygotować roladki z cukinią? Mięso delikatnie rozbić, posypać przyprawami. Cukinię i pieczarki zetrzeć na tarce na dużych oczkach, posolić i odstawić na 10 minut, a następnie odcisnąć sok. Czosnek przetrzeć przez praskę, zeszklić. Dodać cukinię i pieczarki, chwilę razem dusić. Odstawić do ostudzenia, dodać startą mozzarellę, wymieszać. Śmietanę wymieszać z bulionem i posiekanym koperkiem. Farsz cukiniowo-pieczarkowy rozłożyć na płatach mięsa, a następnie zwinąć w roladki. Ułożyć w formie do zapiekania, zalać bulionem ze śmietaną i piec około 30 minut. Posypać świeżym koperkiem.
Przepis na pasztet z cukinii i soczewicy
Do przygotowania pasztetu z cukinii musimy zaopatrzyć się w takie składniki jak:
- 4 marchewki,
- 500 g soczewicy czerwonej (suchej),
- 3 małe cukinie zielone,
- 2 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżeczka papryki,
- sól, pieprz,
- olej,
- 1 szklanka bułki tartej,
- zioła prowansalskie,
- 6 jajek.
Wykonanie: Soczewicę zalać wodą i moczyć 12 godzin, przepłukać i zalać nową wodą. Gotować 10 minut pod przykryciem, na koniec osolić. Cukinię wraz ze skórką i marchewkę zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Cebulę posiekać w kostkę i zeszklić, dodać przetarty przez praskę czosnek. Do cebuli i czosnku dodać starte warzywa. Ugotowaną soczewicę wymieszać z podduszonymi warzywami, przyprawami, bułką tartą i jajkami. Wymieszać. Przełożyć do prostokątnej formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piec godzinę, ostudzić.
Przepis na słodki chlebek z cukinią i bakaliami
Oto jakich składników potrzebujemy do wykonania słodkiego chlebka z cukinią i bakaliami:
- 150 g daktyli,
- 50 g rodzynek,
- 30 g płatków migdałowych,
- kilka suszonych moreli,
- kilka suszonych śliwek,
- 200 g masła,
- 300 g cukinii,
- 3 jajka,
- 1 i 1/2 szklanki mąki orkiszowej lub pszennej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 1 łyżeczka cynamonu.
Wykonanie: Daktyle, rodzynki, morele, śliwki zalać gorącą wodą i odstawić na 30 minut. Przecedzić i pokroić je na mniejsze kawałki. Masło rozpuścić, ostudzić. Cukinię zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Jajka ubić mikserem, dodać rozpuszczone masło oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Cukinię odcedzić na sitku. Do masy dodać startą cukinię oraz posiekane bakalie, płatki migdałowe i cynamon. Masę przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 50–60 minut w temperaturze 180°C, a następnie przetrzymać 15 minut w piekarniku, po czym wyjąć na kratkę.
Katarzyna Kosmala