Ukąszenie pszczoły dla większości z nas jest po prostu niemiłym doświadczeniem. By poradzić sobie z jego skutkami, większości z nas wystarczą domowe sposoby. Ale jeśli ukąsi cię kilka pszczół na raz, albo jedna, ale jesteś uczulony na jad tych owadów, będzie potrzebna natychmiastowa interwencja medyczna.
Od lekkiej do ciężkiej
Użądlenie przez pszczołę prowadzić może do całego szeregu reakcji – od chwilowego dyskomfortu i bólu do ciężkiej reakcji alergicznej. Taki wachlarz objawów dotyczyć może także jednej osoby. Jeśli raz zareagowaliśmy w jakiś sposób, nie oznacza to, że kolejne użądlenie skończy się tak samo. Może być mniej, ale też bardziej uciążliwe.
Powtarzające się użądlenia, wbrew pozorom, nie powodują przyzwyczajenia się organizmu do jadu pszczól, ale rozwinięcie się poważnej alergii na niego
Reakcja umiarkowana na użądlenie pszczoły czy szerszenia to bardzo silne zaczerwienienie i opuchlizna, która sukcesywnie powiększa się, nawet przez kolejny dzień lub dwa. Reakcje umiarkowane potrzebują do zagojenia 5 do 10 dni. W miejscu ukąszenia należy robić okłady z altacetem lub dowolnym preparatem na ukąszenia. Dobrze może zrobić także przyjmowanie przez kilka dni doustnie preparatu przeciwhistaminowego, czyli tabletek na alergię – są dostępne bez recepty. Z domowych sposobów dobrze sprawdza się też przykładanie przekrojonej na pół cebuli.
Rozwija się ona tak szybko, że nie będziemy mieć wątpliwości co do jej zaistnienia. Zwykle dzieje się to w ciągu kilkunastu minut.
Uwaga, wstrząs!
Jeśli po ukąszeniu coś nagle dzieje się z całą skórą – występuje na całej jej powierzchni pokrzywka, silne swędzenie, skóra robi się czerwona, albo przeciwnie, bardzo blada, to sygnał ostrej reakcji. Towarzyszą jej trudności z oddychaniem, puchnięcie gardła i języka, słabo wyczuwalne, ale szybkie tętno, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy, omdlenie albo wręcz utrata przytomności. To sygnały, że natychmiast musi interweniować lekarz!
- A może szczepionka?
Skąd wiemy, ze jesteśmy uczuleni na jad? Można wcześniej wykonać testy skórne bądź badanie krwi. Ale dokładnej wiedzy dostarcza, niestety, dopiero pierwsze użądlenie. U osób źle reagujących na jad pszczół i innych owadów można natomiast zastosować rodzaj szczepionki polegającej na odczulaniu. Polega to na regularnym, trwającym nawet kilka lat, podawaniu zastrzyków z minimalnymi ilościami jadu.
Zbawienna strzykawka
Taki zastrzyk może uratować tobie lub komuś życie. Robi się go za pomocą strzykawki z zamontowaną ukrytą igłą, która po naciśnięciu w odpowiednim miejscu, wkłuwa się w skórę. Działa to trochę jak pen do nakłuwania palca w celu pobrania krwi. Strzykawka zawiera skoncentrowaną substancję, która powoduje natychmiastowe wręcz ustąpienie niebezpiecznego obrzęku i ostrych objawów. Preparat sprzedawany jest pod nazwą EpiPen albo Adrenalina WZF, w postaci automatycznej strzykawki albo ampułko-strzykawki. Istnieją specjalne jego wersje dla dzieci i seniorów. Lek wydawany jest na receptę, kosztuje ok. 30 zł (Adrenalina WZF). Dużo droższa jest ampułkostrzykawka EpiPen – kosztuje ponad 270 zł (odpłatność 100%). Ten lek powinien mieć przy sobie każdy, kto choć raz doświadczył silnych objawów po ukąszeniu owadów. Adrenalina jest praparatem ratującym życie w sensie dosłownym. Pamiętajmy, na wstrząs anafilaktyczny, a także śmierć z jego powodu, bardziej narażeni są dorośli niż dzieci.
Karolina Kasperek