StoryEditorWiadomości rolnicze

Przedszkolacy i strażacy uczą, jak zachować się na drodze [FILM]

10.11.2019., 16:11h
Strażacy ochotnicy z podpoznańskiej Głuszyny wraz z przedszkolakami z pobliskiego Stęszewa nagrali film instruktażowy poświęcony tworzeniu „korytarza życia” na drogach. Zobaczcie sami!

Pomysł na filmik narodził się, gdy jeden ze strażaków z OSP Głuszyna jadąc samochodem z 5-letnią córką zjechał na bok, słysząc zbliżający się na sygnale pojazd uprzywilejowany. Jednak nie wszyscy kierowcy jadący przed nim zrobili miejsce dla pędzących służb. Dziewczynkę zastanowiło, dlaczego nie ustępują oni pierwszeństwa.

Korytarz ratunkowy jest dziecinnie prosty

Skoro pięciolatki to rozumieją, to może one wytłumaczą dorosłym? Efektem rozmów z dyrektorką przedszkola „Chatka Puchatka” były dwudniowe zajęcia dla maluchów z bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zachowania w sytuacjach awaryjnych. Potem dzieci uczyły się tworzyć korytarz ratunkowy na zabawkowych autkach, by wreszcie przesiąść się do nieco większych pojazdów. I odegrały scenkę z symulacją wypadku na drodze, w którym liczy się każda chwila na dojazd do poszkodowanych.

Efekt ich wspólnych działań pod hasłem "Korytarz ratunkowy to dziecinnie proste!" podbija polski internet. Zresztą zobaczcie sami:



Nowe obowiązki kierowców – o co chodzi z korytarzem życia i jazdą na suwak?

Przypominamy, że tych zachowań od kierowców wymaga znowelizowany kodeks drogowy. Od 7 listopada obowiązkowe jest:

  • tworzenie tzw. korytarza życia – w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, kierujący poruszający się drogą z dwoma (lub więcej) pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni, tak aby utworzony w ten sposób w środku „tunel” umożliwiał przejazd służbom ratunkowym
  • jazda na tzw. suwak – w sytuacji np. zwężenia, wystąpienia utrudnień bądź końca pasa kierujący pojazdem poruszającym się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany umożliwić kierującemu pojazdem znajdującym się na takim pasie ruchu zmianę tego pasa na sąsiedni. Manewr zmiany pasa ruchu powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny.

 

Obyśmy jak najrzadziej musieli takie korytarze ratunkowe tworzyć… I miejmy nadzieję, że suwak wejdzie w krew wszystkim kierowcom i ułatwi poruszanie się po mieście tym, którzy go dobrze nie znają, bo tylko od czasu do czasu mają tam do załatwienia jakąś sprawę. Do tej pory miastowi nie kierowcy kwapili się z wpuszczaniem aut na „podmiejskich” rejestracjach…

 

A z takich spraw do załatwienia przypominamy:

Ostatnia szansa na dotacje do lasów prywatnych – do 14 tys. zł

Termin składania wniosków o pomoc suszową kończy się, a protokoły wciąż u wojewody
 

Oskar Miroszka 

fot. Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Głuszyna
wideo: facebook OSP Poznań-Głuszyna

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 17:21