Miodowo-musztardowy karp z orzechami
Składniki:
- 5 dzwonek karpia,
- sól, pieprz,
- 2 łyżki płynnego miodu,
- 2 łyżki musztardy,
- szczypta cynamonu, kardamonu, goździków,
- 1 szklanka posiekanych orzechów włoskich,
- sok z 1/2 cytryny + 1/2 cytryny pokrojonej w plastry, olej.
Wykonanie: Dzwonka natrzeć oliwą, przyprawami, skropić sokiem z cytryny. Przełożyć do brytfanny wyłożonej papierem do pieczenia. Miód wymieszać z musztardą i delikatnie posmarować rybę. Odstawić na 30 minut. Wyłożyć na rybę posiekane orzechy i piec około 20 minut w temperaturze 180°C. Podawać z plastrami cytryny.
Korzenna zupa grzybowa
Składniki:
- 500 g pieczarek,
- 50 g suszonych grzybów,
- 2 cebule,
- sól, pieprz,
- 150 ml słodkiej śmietanki,
- 2 łyżki mąki,
- 2 łyżki masła klarowanego,
- 2 łyżki sosu sojowego,
- 2 ząbki czosnku,
- szczypta gałki muszkatołowej, szczypta mielonych goździków.
Wykonanie: Suszone grzyby zalać litrem wody i odstawić na 30 minut. Pieczarki pokroić w plasterki, a cebulę w kostkę. Na maśle zeszklić cebulę z pieczarkami i czosnkiem. Suszone grzyby zagotować, jeśli trzeba pokroić je na mniejsze kawałki. Dopełnić wodą, tak aby było około 2 litrów. Dodać usmażone pieczarki i gotować około 20 minut. Mąkę wymieszać w pół szklanki wody, wlać do gotującej się zupy i gotować około 10 minut. Dodać sos sojowy, śmietankę, przyprawy i krótko gotować.
Litewskie kibiny z kapustą i grzybami
Składniki na ciasto:
- 1/2 kg mąki,
- 200 g masła,
- 4 jajka (3 jajka do ciasta, a 1 do posmarowania kibinów przed pieczeniem),
- 100 ml śmietany 18%,
- 1 łyżeczka soli.
Składniki na farsz:
- 2 cebule,
- 300 g kiszonej kapusty,
- 300 g pieczarek,
- kilka suszonych grzybów,
- sól, pieprz, oliwa.
Wykonanie: Z podanych składników zagnieść ciasto. Odstawić je na 30 minut do lodówki. Kapustę wypłukać, zalać świeżą wodą i gotować do miękkości, odcedzić i posiekać drobno. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju, dodać pokrojone pieczarki i dusić razem. Grzyby suszone zalać wodą i obgotować je. Jeśli jest taka potrzeba, pokroić je drobniej. Grzyby dodać do pieczarek i dalej razem dusić, dodać posiekaną kapustę i doprawić do smaku. Ciasto rozwałkować, większym kubkiem wycinać koła, nakładać farsz i zlepiać pierogi. Zrobić falbankę i układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia łączeniem na górze. Każdy posmarować jajkiem i piec 25–30 minut w temperaturze 190°C.
Indyk duszony w warzywach
Składniki:
- 1 kg filetu z indyka,
- 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej,
- sól, pieprz, curry, słodka papryka, pęczek koperku,
- 700 g marchewki,
- 2 czerwone papryki,
- 1 żółta papryka,
- 1 pomarańczowa papryka,
- 1/2 kg cebuli, olej.
Wykonanie: Mięso pokroić na niewielkie kawałki i rozbić je delikatnie tłuczkiem. Każdy kawałek posypać solą i pieprzem. Obtaczać w mące ziemniaczanej i smażyć na oleju z dwóch stron. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce. Papryki pokroić w paski, cebulę w kostkę. Warzywa przełożyć do głębokiej patelni (może być wok) i podsmażać na niewielkiej ilości oleju. Następnie dodać pół szklanki ciepłej wody i dusić je do miękkości. Dodać przyprawy. Podsmażone mięso przełożyć do warzyw i dusić razem jeszcze około 10 minut, często mieszając. Podawać posypane koperkiem, z ryżem lub z chlebem.
Świąteczna sałatka z kaczką
Składniki na sałatkę:
- 1 filet z piersi kaczki,
- 4 ugotowane buraki,
- 1 pomarańcza,
- 1/2 szklanki posiekanych orzechów, rukola, gałązki rozmarynu.
Składniki na sos:
- 1 łyżka musztardy,
- 1 łyżka miodu,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 5 łyżek oliwy z oliwek.
Wykonanie: Składniki sosu wymieszać i odstawić. Filet z kaczki ponacinać. Położyć na patelni skórą do dołu, wytopić tłuszcz, a następnie obrócić i obsmażyć z drugiej strony. Przełożyć do naczynia żaroodpornego wraz z tłuszczem, dodać gałązki rozmarynu i piec około 20 minut, następnie wyjąć i odstawić na 5 minut, pokroić w plastry. Orzechy podprażyć na suchej patelni. Buraki pokroić za pomocą szatkownicy na bardzo cienkie plasterki. Na talerzu ułożyć plasterki buraków, mięso, pokrojoną pomarańczę, rukolę, gałązki rozmarynu, całość polać sosem i posypać świeżo zmielonymi pieprzem i podprażonymi orzechami.
Polędwica wieprzowa w sosie porowym
Składniki:
- 1 polędwiczka wieprzowa,
- 300 g pieczarek,
- 2 pory,
- 1 cebulka,
- 1 marchewka,
- 1 szklanka mąki (do obtoczenia mięsa),
- olej, sól, pieprz, słodka papryka, tymianek, majeranek, pęczek koperku.
Wykonanie: Polędwiczkę pokroić na plastry o grubości centymetra. Posypać solą, pieprzem, papryką. Cebulę pokroić w kostkę, marchewkę w plastry, por na talarki. Pieczarki przekroić na pół, a następnie pokroić je na półplasterki. Na rozgrzanym oleju zeszklić cebulę i por. Przełożyć do miski, a na tej samej patelni usmażyć polędwiczki. Każdy plaster obtoczyć w mące i układać na rozgrzanym tłuszczu. Smażyć z dwóch stron. Obsmażone mięso, marchewkę, pieczarki z porem i cebulą przełożyć do garnka. Dolać tyle wrzącej wody, aby mięso było zakryte. Gotować na wolnym ogniu około godziny. Doprawić do smaku. Posypać posiekanym koperkiem.
Karolina Kasperek