Koło gospodyń wiejskich w Hołowienkach (gmina Sabnie, powiat sokołowski) było najczęściej „googlowanym” mazowieckim KGW jesienią 2022 roku. A wszystko za sprawą jego przewodniczącej, Krystyny Hilaruk, zwyciężczyni konkursu na Najaktywniejszą Liderkę Wiejską w województwie mazowieckim. Jednocześnie sołtyski Hołowienek, członkini i skarbniczki OSP, członkini rady sołeckiej oraz parafialnej.
Pani Krystyna od najmłodszych lat działała społecznie
„Skromna, życzliwa, posiada solidny fundament człowieczeństwa do niebywałego zaangażowania społecznego” – napisali współpracownicy o Krystynie Hilaruk, którą w lipcu ubiegłego roku zgłosili do konkursu na Najaktywniejszą Liderkę Wiejską w województwie mazowieckim. Zwyciężczyni uśmiecha się i wyjaśnia, że tak ją wychowano.
– Od najmłodszych lat pomagałam mamie w gospodarstwie. Ale i w pracach społecznych. Mama była przewodniczącą działającego przed laty w Hołowienkach koła. Prowadziła również Klub Rolnika. W piwnicy naszego domu była cała baza wypożyczalni naczyń, którą prowadziłam jako młodziutka członkini KGW – wspomina.
Krystyna Hilaruk mówi, że wieś od zawsze tętniła życiem. Działały ochotnicza straż pożarna, Klub Rolnika i koło, którego aktywność wygasła w czasie przemian ustrojowych w ubiegłym wieku. Kiedy zabrakło koła, zaczęły działać przy straży. Dopiero w 2018 roku podjęły decyzję, aby na nowo zarejestrować koło.
- Gospodynie cieszą się z drugiego miejsca w konkursie „Turniej Smaków: Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim” za zupę krem z ziemniaków
Generalny remont remizy i to bez udziału finansowego gminy
Rok 2018 był szczególny. Wtedy też przypadało stulecie OSP w Hołowienkach. Druhowie marzyli o remoncie starej remizy wzniesionej w latach 60. XX wieku. Krystyna Hilaruk złożyła wnioski oraz projekty na dofinansowanie inwestycji.
– Generalny remont remizy, bez udziału finansowego gminy, uważam za największy sukces naszej społeczności. Strażnica jest dziś supernowoczesnym obiektem. Możemy nawet pochwalić się ogrzewaniem podłogowym – mówi przewodnicząca.
W nowoczesnym budynku mieści się siedziba KGW. Tutaj odbywają się szkolenia kulinarne i wieczorki poetyckie czy wykłady historyczne. W czasie jednego z nich, poświęconego historii drewnianych kościołów, gospodynie miały okazję zgłębić wiedzę o znajdującym się w regionie szlaku dawnego Wielkiego Gościńca Litewskiego.
Remiza to także miejsce modlitw za zmarłych. W Hołowienkach to wciąż żywa tradycja. Społeczność zbiera się wieczorami, aby po śmierci krewnego czy sąsiada modlić się i śpiewać pieśni żałobne w intencji zmarłego.
– Chociaż większość z nas jest emerytkami, regularnie widujemy się na zajęciach fitness z Chodakowską. Zgrywamy jej treningi na pendrive’a, rozwijamy ekran, odpalamy rzutnik – i jazda! Godzina dziennie ćwiczeń przynosi efekty – mówi przewodnicząca.
- Koło w Hołowienkach może pochwalić się elektryczną wędzarnią z generatorem dymu. Wędliny, sery i kiełbasy ich wyrobu nie mają sobie równych
Ukończenie kursu robienia wędlin tradycyjnych
Przed laty wieś słynęła z herodów, które organizowali druhowie z mieszkańcami Hołowienek. Miejscowość znana była również z jasełek z prawdziwymi zwierzętami.
– Od lat nie ma już u nas tych tradycji, ale planujemy je reaktywować – mówią członkinie koła. – Miejscowość rozsławiamy w inny sposób. Podczas imprez zapraszamy do naszego stoiska, na którym prezentujemy to, co u nas najlepsze.
Mowa o kuchni. Ale nie tylko. Rękodzielnicze prace, którymi udekorowane jest stoisko, przyciągają wzrok. Wśród przysmaków prym wiodą czarnuszkowe babeczki z pastą bazyliową, zupa krem z ziemniaków oraz parzone polędwiczki wieprzowe wędzone drzewem bukowym i czereśniowym, za które gospodynie zdobyły Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego.
– Ukończyłyśmy kurs robienia wędlin tradycyjnych, a potem kupiłyśmy elektryczną wędzarnię z generatorem dymu – wymienia Krystyna Hilaruk – Na wędzone sery i polędwiczki zbieramy zamówienie na długo przed imprezami, podczas których wystawiamy się z produktami.
Warzywa i owoce pozyskują z własnych ogrodów. Po nowinki dotyczące pielęgnacji i uprawy plonów udają się do zaprzyjaźnionego gospodarstwa ekologicznego w Hołowienkach. Wiele z ich dań to potrawy wegetariańskie.
– Gołąbki z soczewicą i pokrzywą, wegetariański pasztet i kotlety – to tylko niektóre z naszych bezmięsnych przysmaków. Naszym rekordem, jeśli chodzi o ilość wyprodukowanego jadła, było ponad 1600 pierogów, które ulepiłyśmy na imprezę z okazji oddania do użytku parkingu przy OSP – opowiadają gospodynie.
Mowa o inicjatywie, którą w zeszłym roku koło podjęło wraz ze strażą. Projekt na wyłożenie kostką 10-metrowego terenu przy remizie złożyła przewodnicząca. W 2023 planowana jest budowa kolejnych 10 m2 parkingu i obsadzenie terenu trawą.
W najbliższym czasie panie zorganizują wystawę rękodzieła. Będą angażować się w akcje charytatywne. Po raz drugi zgłoszą kandydaturę do Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. W ubiegłym roku zajęły drugie miejsce na szczeblu wojewódzkim. Marzy im się główna nagroda.
– Na Wielkanoc wybierzemy się na wycieczkę do Łysych, aby obejrzeć najpiękniejsze palmy w Polsce. Przed świętami zorganizujemy warsztaty w remizie, podczas których wykonamy palmy na własny użytek – mówi Krystyna Hilaruk. – Z niecierpliwością czekamy na występ Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W wydarzeniu weźmie udział 50 osób, będziemy integrować pokolenia – mówi przewodnicząca.
- Krystyna Hilaruk, przewodnicząca koła, została laureatką Konkursu na Najaktywniejszą Liderkę Wiejską w Mazowieckiem
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 67. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.