Rośliny jagodowe to grupa roślin sadowniczych, których owocem jest jagoda. Poza tą cechą, mają one także kilka cech wspólnych np. w zakresie pielęgnacji czy nawożenia. Rośliny te z powodzeniem uprawiane są w Polsce, także w naszych ogródkach. Do tej grupy zaliczane są m.in.: agrest, aronia, bażyna czarna, borówka, jagoda kamczacka, porzeczka, truskawka, poziomka, winorośl, żurawina.
Maliny, jeżyny, jagody i borówki zawierają duże ilości antyoksydantów, które chronią komórki przed szkodliwymi substancjami i zapobiegają groźnym chorobom, takim jak nowotwory czy schorzenia serca.
Aronia to polski superowoc z największą produkcją na świecie, ale w ogródkach nadal dość rzadki. Aronia jest cennym surowcem w przetwórstwie domowym, najczęściej przyrządza się z niej kompoty, soki, syropy, konfitury, dżemy i nalewki. Owoce nadają się również do mrożenia i suszenia– zyskuje na tym smak aronii, staje się słodsza i daje więcej soku.
Innym superfoods są jagody goji, których owoce nadają się do wyrobu nalewek, lodów, deserów i przecierów. Są to owoce drogie, tak samo, jak przetwory z ich składem. Cena może sięgać nawet 100 zł za kilogram. Suszone owoce goji zawierają 5,5 % białka, 25 % cukrów i 1 % tłuszczu, a także są bogate w witaminę C, A, E, B1, B2, B6 i minerały (fosofor, wapń, żelazo, miedź, cynk czy selen) i przeciwutleniacze. Są bardzo energetyczne. Ich spożywanie łagodzi stres, poprawia koncentrację i wspomaga działanie wiele układów.
Dieta przy cukrzycy wymaga wielu poświęceń
Wracając do głównego tematu – cukrzyca nazwana jest epidemią XXI wieku, której przyczyną jest nieprawidłowy styl życia i nieprawidłowe sposoby odżywiania (nadmierne spożywanie słodkich napojów, żywność przetworzona, szeroki wybór słodycz). Konsumpcjonizm i siedzący tryb życia nie ułatwiają stosowania dobrych praktyk żywieniowych w życiu codziennym, a niestety dieta przy cukrzycy wymaga wielu poświęceń. Coraz częstszych problemem wielu osób z jakim się borykają jest także insulinoodporność.
Ograniczenie spożycia cukru jest niezbędne w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2. Zaleca się ograniczenie spożycia cukru dodanego znacznie poniżej 10% ogółu dostarczanej organizmowi energii.
Rok 2021 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw, których obecność w diecie jest niezwykle istotna.
Osoby z cukrzycą muszą zrezygnować ze słodyczy oraz niektórych, bogatych w cukry, owoców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich alternatywę stanowiły owoce jagodowe, które charakteryzują się:
- niską kalorycznością,
- niskim indeksem glikemicznym,
- wysoką zawartością błonnika,
- zwiększają wrażliwość komórek na działanie insuliny.
Podobne zalety mają przetwory owoców jagodwych do których nie dodaje się cukru. Dieta diabetyków powinna obfitować w błonnik, ponieważ jest to składnik, który pozwala skutecznie regulować poziom cukru we krwi.
Talerz diabetyka: co powinno się na nim znaleźć?
Najważniejsze zalecenia diety „przeciwcukrzycowej” to m.in:
- Zwiększenie spożycia warzyw, które są dobrym źródłem błonnika pokarmowego i składników o działaniu antyoksydacyjnym (dotyczy to zwłaszcza warzyw surowych).
- Codzienne spożywanie 2 porcji naturalnych produktów mlecznych, najlepiej fermentowanych, które są dobrym źródłem białka i wapnia (1 porcja to np. 1 kubek jogurtu).
- Ograniczenie spożycia mięsa, szczególnie czerwonego oraz znajdź inne źródła białka, np. nasiona roślin strączkowych albo ryby,
- Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, soli, słodyczy i alkoholu,
- Pij przynajmniej 1,5 l napojów dziennie, najlepiej w postaci wody.
- Główne źródło węglowodanów w twojej diecie powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe, zwłaszcza o niskim indeksie glikemicznym (np. pieczywo pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy, płatki owsiane, gruboziarniste kasze).
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay